otwarta przestrzeń pokoju

5 błędów w aranżacji wnętrz

Zaprojektowanie wnętrza swojego domu albo biura nie należy do prostych zadań. Dla jednych stanowi atrakcyjne wyzwanie, a dla innych żmudne i przykre doświadczenie. W jaki sposób zaaranżować otaczająca przestrzeń, aby była funkcjonalna i jednocześnie estetyczna? Przed czym należy się szczególnie ustrzec?

Uwzględnienie otoczenia

Aranżacja wnętrz nie może być oderwana od otoczenia, w którym się znajduje. W zależności czy ma się do czynienia z domem, mieszkaniem, miejscem użyteczności publicznej, każda przestrzeń posiada swoje indywidualne atuty oraz utrudnienia. Zanim przystąpi się do realizacji swoich planów, warto rozważyć rozmieszczenie pokoi względem ekspozycji na naturalne światło. Czy w danym wnętrzu zawsze panuje mrok, czy raczej pełne nasłonecznienie? Czy światło zabierają usytuowane blisko okien inne zabudowania, wysokie drzewa? Wbrew pozorom to bardzo ważne czynniki, które zawsze należy uwzględnić przy planowaniu rozmieszczenia poszczególnych mebli oraz instalacji oświetlenia. Szkoda, żeby naturalne światło zabierały źle rozmieszczone meble albo zbyt ciemne i pokaźne dodawały mroku w już zbyt ciemnym pokoju.

dekoracje

Modne przede wszystkim?

Każdy posiada swój indywidualny gust, który może, ale nie musi podlegać światowym trendom. Modne świece zapachowe nie warto stosować, jeśli nigdy ich się nie używa. Dom, w którym zostaną na siłę wprowadzone nowinki modowe może wyglądać sztucznie, sprawić, że nie będzie się w nim czuło swojsko, a przede wszystkim o to chodzi. Przedmioty, którymi warto się otaczać, powinny oddawać swoistego ducha domu, charakter właściciela. Cechą mody jest jej mijanie, ale też powracanie. Pewne przedmioty zakupione kilka lat temu mogą znowu stać się modne. Więc jeśli bardzo chce się nadążać za trendami, niekoniecznie trzeba za każdym razem zaopatrywać się w nowe produkty. Wystarczy wyciągnąć te, które przez dłuższy czas nie cieszyły się popularnością, a znów wróciły do łask. Tak jest chociażby w przypadku wielu elementów dekoracyjnych, pochodzących z PRL-u. A jeżeli niekoniecznie preferuje się nadążanie za modą, postawienie na nieprzemijalne klasyki zawsze sprawi, że wnętrze będzie wyglądać przyjaźnie, elegancko, a przede wszystkim pozostanie wierne indywidualnemu stylowi.

Brak harmonii

Przy aranżacji wnętrza warto pamiętać o tak zwanym złotym środku. Gołe, puste ściany nie wyglądają atrakcyjne, a tym bardziej zatłoczony, pełen przedmiotów pokój, który sprawia wrażenie zagraconego. Duże, wolne powierzchnie ściany można ciekawie udekorować galerią zdjęć czy plakatami w ramce. Można postawić stylowe półeczki, na których znajdzie się ciekawy dekor. Ostatnim krzykiem mody są trójwymiarowe napisy dekoracyjne, które przypominają naturalny kamień. W ten sposób ważne dla użytkownika wnętrza hasło można zwizualizować w postaci eleganckiego dodatku, który umieści się na pustej komodzie. Dla miłośników roślin aranżacja pokoju za pomocą czy to doniczkowych kwiatów albo bukietów, nawet kompozycji suszonych, stanowi zawsze miły akcent, który nigdy nie wyjdzie z mody.

Mieszanie stylów

Podobnie jak z ilością tak również nie można przesadzać z łączeniem kilku stylów jednocześnie. Jeśli zdecyduje się na aranżację wnętrza w stylu vintage, źle wygląda łączenie starych, drewnianych mebli tapicerowanych ze stalowym, chromowanym, szklanym stolikiem do kawy. Jeśli chce się utrzymać pokój w klasycznej tonacji, warto zastosować żywe akcenty tylko w postaci dodatków, przykładowo kontrastowych poduszek czy grafiki o intensywnych kolorach. Połączenie wielu kolorowych dodatków ze stylowi meblami, z wielobarwnym dywanem, gwarantuje, że wnętrze będzie wyglądać mało atrakcyjnie, a nawet nieestetycznie.

Nieergonomiczne rozmieszczenie sprzętów

Wnętrze, które urządzamy ma przede wszystkim służyć codziennemu użytkowi. Dlatego przy tworzeniu własnej koncepcji nie można zapominać, czemu ma służyć dana przestrzeń. Innymi prawami będzie się rządziła kuchnia, łazienka a jeszcze inaczej salon albo własna pracownia. Dany pokój ma być przede wszystkim funkcjonalny. W zbyt malutkim wnętrzu lepiej nie wstawiać dużej meblościanki, która nie tylko przytłoczy, ale też zabierze wiele cennego miejsca. Jeśli pokój jest wąski i podłużny, złym pomysłem będzie ustawienie mebla w środkowej części pomieszczenia. Być może prawidłowe rozmieszczenie wszystkich sprzętów i akcesoriów będzie się odbywać metodą prób i błędów. W razie trudności zawsze warto poprosić o pomoc projektanta wnętrz.

Post Author: Kameleon