wizualizacja biura

Co należy umieścić w wizualizacjach przestrzeni biurowych?

Odpowiednio zaplanowana przestrzeń biurowa będzie miała ogromny wpływ na nastrój i produktywność pracowników. Zarówno w biurach typu open-space, jak i bardziej zamkniętych pomieszczeniach warto zwrócić szczególną uwagę na ustawienie biurek, krzeseł, wybór światła, kolory ścian i dekoracje – z pomocą prostych dodatków i rozwiązań można skutecznie usprawnić pracę i stworzyć doskonałe warunki do kreatywnego działania. Z pomocą mogą przyjść wizualizacje, dzięki którym przygotowany w 2D projekt zostanie przeniesiony w wirtualną rzeczywistość i które ułatwią wyobrażenie sobie gotowej przestrzeni pod każdym możliwym kątem. Co należy umieścić w wizualizacjach przestrzeni biurowych i o co zadbać, by stworzyć wygodną przestrzeń do pracy? 

Co powinna uwzględniać wizualizacja przestrzeni biurowej?

W dobrze przygotowanym biurze znajdzie się miejsce nie tylko dla biurek i pojedynczych stanowisk pracy, ale i wielu elementów pomiędzy nimi ułatwiających realizację projektów, spotkania z klientami, prowadzenie szkoleń, pracę zespołową czy wreszcie oferujących wygodne miejsce do wypoczynku w trakcie przerwy. W wizualizacji biura należy zaplanować całą przestrzeń – uwzględnić rozstawienie biurek w głównym biurze, ale też ustawienie sali konferencyjnej, gabinetu szefa, recepcję oraz pomieszczenia socjalne z których pracownicy będą korzystali każdego dnia. Choć część z nich może nie mieć pozornie związku z kreatywnością i wygodą pracy przy biurku, w praktyce wszystkie składowe miejsca pracy będą oddziaływały na pracowników z nich korzystających.

wizualizacja przestrzeni biurowej

O czym warto pamiętać? Spoglądając na biuro jako całość musimy rozważyć takie rozmieszczenie pomieszczeń, by poruszanie się pomiędzy nimi było sprawne i efektywne, a pracownicy poszczególnych działów mogli się ze sobą swobodnie kontaktować. Dopiero później przechodzimy do projektowania i wizualizacji konkretnych pomieszczeń, umieszczając w nich meble, oświetlenie oraz dodatki, które zmienią pusty projekt biura z meblami w pełnoprawną, atrakcyjną przestrzeń do pracy.

Wizualizacja przestrzeni biurowej powinna uwzględniać wszystkie wymiary mebli i przestrzeni pomiędzy nimi, starając się przedstawić realistycznie ile miejsca każdy pracownik zyska na swobodne poruszanie się przy swoim biurku, przechodzenie do sąsiedniego pomieszczenia czy rozkładanie materiałów niezbędnych do wykonania pracy. Pamiętajmy, że nie każdy pracownik biurowy spędza 8 godzin swojej pracy w jednej pozycji, siedząc przy komputerze – wizualizacja powinna uwzględniać charakter pracy wykonywanej w biurze i komponować elementy tak, by zapewnić wysoki komfort pracy na stanowiskach.

wizualizacja biura

Ustawienie mebli w biurze – jak przedstawić projekt wnętrza w wizualizacji? 

Meble w biurze powinny zostać ustawione tak, by gwarantowały pracownikom jak największą przestrzeń do swobodnego wykonywania swoich zadań, poruszania się i siedzenia. W wizualizacji przestrzeni biurowych uwzględnia się kwestie ergonomii i możliwość modyfikacji miejsc pracy pod kątem potrzeb konkretnych pracowników. Jeśli na rozmieszczenie mebli będą wpływały elementy architektoniczne budynku, konieczne jest ich dokładne wymierzenie i uwzględnienie w przygotowanym projekcie i wizualizacji – tam, gdzie w teorii i według planu możliwe jest zmieszczenie biurka, w praktyce może okazać się to wyjątkowo niewygodne i niedostosowane do pracy miejsce. Wizualizacja pozwoli zauważyć takie niuanse i wprowadzić zmiany w projekcie, uwzględniając wygodę i wydajność pracy biurowej. 

Oświetlenie przestrzeni biurowej w wizualizacjach

Ogromną zaletą wizualizacji 3D biura, szczególnie tych fotorealistycznych jest możliwość przedstawienia pełnego obrazu pomieszczenia z uwzględnieniem oświetlenia naturalnego i sztucznego pojawiającego się w przestrzeni biurowej. Podczas gdy na papierze możemy rozrysować teoretycznie rozmieszczenie okien, ustawienie biurek względem światła naturalnego czy zaplanować kąty padania światła sztucznego, wizualizacja da realny podgląd na to jak doświetlone będzie całe pomieszczenie przy różnym natężeniu światła naturalnego, o różnych porach dnia. Oświetlenie jest jednym z kluczowych elementów wpływających na komfort pracy w biurze i zawsze powinno stanowić jeden z głównych punktów skupienia przy projektowaniu i wizualizacji przestrzeni biurowej.

wizualizacja biura

Jak przygotować dobrą wizualizację przestrzeni biurowej?

Sposób, w jaki zostanie zaprojektowane biuro wpłynie bezpośrednio na produktywność, efektywność i zadowolenie z pracy osób, które w biurze będą przebywać na co dzień, po kilka, a nawet kilkanaście godzin dziennie. Planując jego ustawienie nie wystarczy spojrzeć w stronę umieszczenia jak największej ilości stanowisk pracy – wizualizacje przestrzeni biurowych pozwalają zobaczyć projekt „na żywo” jeszcze zanim zostanie on zrealizowany i przekonać się, czy wybrane ustawienia światła, rozmieszczenie biurek, rozkład pomieszczeń i kwestie techniczne zostały właściwie uwzględnione w przygotowanym projekcie. Nie zapominajmy, że nawet tak drobne kwestie jak wentylacja bezpośrednio ponad biurkiem, instalacja grzewcza obok stanowiska pracownika lub nieestetyczne rury poprowadzone pod sufitem w recepcji biura mogą wpłynąć negatywnie na komfort pracy i wizerunek firmy.

 

Galeria Kameleon zachęca do zapoznania się z artykułami:

Co powinna zawierać wizualizacja mieszkania?

Fotorealizm w wizualizacjach – jak tworzyć realistyczne wizualizacje?

Sprawdź jak wpłynąć na sprzedaż mebli

 

Post Author: Kameleon