co powinno się znaleźć w kotłowni

Co powinno znaleźć się w kotłowni?

Jednym z ważniejszych systemów działających w domach jest system centralnego ogrzewania. To on odpowiedzialny jest za ogrzewanie wnętrza domu, gdy na zewnątrz temperatury są niskie, a także dostarcza ciepłą wodę użytkową.

 Planując budowę domu, wybór odpowiedniego systemu ogrzewania jest jedną z najbardziej istotnych decyzji, jaką trzeba podjąć przed rozpoczęciem budowy.

Obecnie wiele osób decyduje się na ogrzewanie gazowe, olejowe, pompy ciepła i inne nowoczesne i ekologiczne rozwiązania. Jednak nadal sporo osób wybiera kotły na paliwa stałe, które większości przypadku są najbardziej opłacalnym i najłatwiej dostępnym rozwiązaniem.

W celu korzystania z pieca na paliwo stałe niezbędne jest wydzielenie specjalnego pomieszczenia, w którym umieszczony zostanie piec i wszystkie niezbędne elementy instalacji.

Tym pomieszczeniem jest kotłownia, która musi być dostosowana do rodzaju pieca i spełniać różnego rodzaju normy bezpieczeństwa, aby mogła ona działać w sposób bezpieczny i wydajny.

Czym jest kotłownia?

Kotłownia to specjalne pomieszczenie przystosowane do zamontowania pieca na paliwo stałe. Pomieszczenie to musi spełniać wszelkie normy bezpieczeństwa i być przystosowane do rodzaju pieca, jego wielkości czy też rodzaju paliwa. Kotłownia musi być dość obszernym pomieszczeniem, które bez problemu pomieści całą instalację centralnego ogrzewania oraz sam kocioł.

Najlepiej, aby kotłownia miała przynajmniej 2 – 2,2 metra wysokości, tył pieca powinien znajdować się w odległości co najmniej 70 cm od ściany, a jego boki w odległości około 100 cm od ścian. Przed kotłem powinno być dość sporo wolnej przestrzeni, po to, aby wszelkiego rodzaju czynności związane z czyszczeniem i konserwacja pieca, były łatwe do wykonania.

Kotłownia powinna być zlokalizowana w najniższych partiach domu np. w piwnicy albo innym specjalnie przygotowanym w tym celu pomieszczeniu. Decyzje o lokalizacji kotłowni trzeba podjąć już na etapie projektu, ponieważ pomieszczenie to musi być przystosowane w odpowiedni sposób.

Nie można stworzyć kotłowi w istniejącym już pomieszczeniu, które nie spełnia wymogów bezpieczeństwa, ponieważ jest to niezgodnie z zasadami i może stwarzać zagrożenie.

Co znajduje się w kotłowni?

Najważniejszym elementem kotłowni jest oczywiście piec na paliwo stałe. Obecnie nowoczesne kotły to bardzo zaawansowane konstrukcje, które posiadają bardzo wysoką sprawność i są częściowo automatyczne, ponieważ dzięki automatycznym podajnikom samodzielnie dokładają sobie opału, jeśli istnieje taka potrzeba.

Oprócz samego pieca w kotłowni znajdują się też wszelkiego rodzaju elementy instalacji centralnego ogrzewania. Dodatkowo wnętrze kotłowni musi być zbudowane z materiałów ognioodpornych. Dlatego też podłoga w kotłowniach często jest np. betonowa.

Ważnym elementem kotłowi jest także sprawny system wentylacyjny i różnego rodzaju czujniki odpowiedzialne za wykrywanie zagrożenia np. w przypadku pożaru.

kotłownia

W jaki sposób zabezpieczyć kotłownię?

Aby kotłownia w Krakowie mogła działać w sposób prawidłowy, musi spełniać wszelkie normy bezpieczeństwa. Tylko w taki sposób można mieć pewność, że pomieszczenie, w którym znajduje się piec, nie stwarza żadnego zagrożenia dla mieszkańców budynku.

Istotnym elementem kotłowni jest system wentylacyjny, który zapewnia ciągłą wymianę powietrza w pomieszczeniu. Dodatkowo bardzo ważne jest także zainwestowanie w różnego rodzaju czujniki wykrywające np. dym, ogień lub czad.

Dzięki nim w przypadku zagrożenia szybko zostaniemy o tym poinformowani. Warto zadbać także o odpowiednie zabezpieczenie wejścia do kotłowni drzwiami o podwyższonej odporności na ogień. Zastosowanie tych elementów i dostosowanie się do norm bezpieczeństwa, pozwoli korzystać z kotłowni we właściwy i zarazem bezpieczny sposób.

Post Author: Redaktor MK