Udar mózgu to choroba, która spotyka wiele osób, stanowi bezpośrednie zagrożenie życia i niekiedy w konsekwencji na zawsze odbiera dotychczasową sprawność. Z racji coraz większej ilości przypadków zachorowań, rośnie świadomość, co do występowania schorzenia, ale też sposobów na przeciwdziałanie oraz czynności pierwszej pomocy.
Jakie są przyczyny udaru?
Choroba wywoływana jest niedokrwieniem spowodowanym niedrożnością naczyń krwionośnych w mózgu. Za bezpośrednią przyczynę można wskazać obumieranie neuronów, do których dopływa niewystarczająca ilość krwi. Zatem, w chwili, gdy tego płynu wraz z tlenem i wartościami odżywczymi jest za mało w tkankach mózgowych, wówczas poszczególne elementy narażone są na trwałe uszkodzenia.
Trzeba pamiętać, że inne schorzenia mogą być czynnikiem zwiększającym ryzyko wystąpienia udaru, poprzez ich negatywny wpływ na ukrwienie naczyń krwionośnych w układzie nerwowym lub sercowo-naczyniowym. Kluczowe są też przyczyny związane są z codziennymi sytuacjami i sposobem odżywiania, czyli siedzący tryb życia, brak lub niewiele aktywności fizycznej, jedzenie przetworzonej i niezdrowej żywności, palenie tytoniu, częste picie alkoholu.
Szczególną uwagę powinny zwrócić osoby, które mają: nadwagę i otyłość, cukrzycę, miażdżyca, bezdech senny, nadciśnienie tętnicze, zaburzenia pracy nerek, wysoki poziom cholesterolu, zaburzenia gospodarki lipidowej, choroby kardiologiczne. Rzadziej od tych czynników znaczenie ma podłoże genetyczne i wrodzone wady, na które pacjent nie ma wpływu i niekiedy przed udarem o nich nie wie.
Jak można im zapobiegać udarowi?
Choć na przyczyny wrodzone chorzy nie mają wpływu, to jednak na wiele innych już tak. Pierwszym z nich jest zmiana stylu życia, co oznacza odpowiednią dietę, więcej ruchu, aktywność sportową, odstawienie lub ograniczenie papierosów czy alkoholu. Dzięki temu można zrzucić masę ciała, a tym samym odciążyć naczynia krwionośne.
Ten czynnik jest ściśle powiązany z kolejnym, czyli ze zmniejszeniem ciśnienia krwi, ponieważ gdy jest ono wysokie, rożnie też możliwość wystąpienia udaru. Poza odpowiednim stylem życia, mogą być niezbędne środki farmaceutyczne. Kolejna sprawa to kontrola cukru, gdyż chorzy na cukrzycę też są w grupie bardziej narażonej. Należy utrzymać odpowiedni poziom tego składnika we krwi, co pozytywnie wpłynie na organizm. Przeciwdziałanie oznacza również mniejszy stres i życie w spokoju.
Życie w stresie wpływa na pompowanie krwi do serca, a to jest ściśle powiązane z omawianym schorzeniem. Jeśli proste sposoby, jak spacer czy przebywanie w naturze, nie dają efektów, może warto udać się do psychologa po poradę, jak zredukować codzienne zdenerwowanie. Dla powstrzymania choroby warto znacząco ograniczyć lub całkowicie odstawić alkohol, który generalnie negatywnie wpływa na ciało człowieka, wiele jego organów i funkcji, a także na ciśnienie czy naczynia krwionośne.
Jeszcze inną stroną przeciwdziałania może być terapia hormonalna HTZ dla kobiet po menopauzie, ponieważ w tym okresie szansa na choroby układu krążenia rośnie, gdyż zanika estrogen. Odpowiednie środki posiadają kwas acetylosalicylowy, który wpływa na rozrzedzenie krwi.
Co robić aby udar nie wrócił? Postępowanie pacjenta
Bardzo ważne jest stosowanie się do zaleceń lekarza, który po udarze informuje pacjenta, w jaki sposób chronić się przed kolejnym takim wypadkiem. Ważna jest całościowa zmiana stylu życia, dotyczy to diety opartej na warzywach, owocach, rybach, chudym nabiale i mięsie, pełnowartościowym pieczywie, do tego większej aktywności ruchowej oraz porzucenie alkoholu czy palenia tytoniu.
Istotne jest także stałe badanie i kontrolowanie ciśnienia krwi. Do tego przyjmowanie odpowiednich leków przeciwpłytkowych, antykoagulantów. Pacjent powinien też pamiętać o badaniach profilaktycznych, które mogą wskazać niepokojące zmiany, zapowiadające ryzyko wystąpienia choroby ponownie. Jeszcze inną kwestią, ale powiązaną z decyzją lekarza, jest interwencja operacyjna np. poprzez chirurgiczne usunięcie blaszek miażdżycowych z naczyń.
Jakie badania są zalecane pacjentowi po udarze?
Regularne profilaktyczne działania to istotny element, aby zapobiec kolejnemu udarowi. Trzeba systematycznie poddawać się pomiarowi ciśnienia krwi, wykonywać morfologię, ważyć się i sprawdzać masę ciała, robić analizę stężenia lipidów we krwi oraz funkcjonowania gospodarki węglowodanowej. Czasami może być zalecane wykonanie EKG, USG tętnic domózgowych i ECHO serca. Wszystko to w połączeniu z systematycznymi wizytami u lekarza neurologa z Opola powinno uchronić pacjenta przed kolejną niebezpieczną sytuacją.