COVID-19 a bezpieczny wyjazd na narty – o czym nie możesz zapomnieć?

Pandemia koronawirusa pokrzyżowała plany wielu turystów na obecny rok. Biura turystyczne oferują często uproszczone procedury zwrotu środków wpłaconych za wyjazd, wiele osób decyduje się na przekładanie swoich wycieczek na kolejny sezon. Jak jednak zachować się, gdy mimo wszystko nie rezygnujesz z planowanej od dawna wycieczki? O czym należy pamiętać, by wyjazd na narty minął miło i bezpiecznie?

Podstawowe zasady higieny podczas wyjazdu

Obecnie musimy przestrzegać podstawowych zasad higieny dużo bardziej niż zwykle. Mimo że pandemia daje się nam we znaki już od wielu miesięcy i już od dawna jesteśmy przestrzegani o zachowywaniu bezpieczeństwa, to dzisiaj, bardziej niż dotychczas, musimy zachować czujność. Wiele obostrzeń zostało zniesionych, po ulicach porusza się coraz więcej osób i niestety, coraz większa grupa ludzi, zmęczona sytuacją, zaczyna lekceważyć zalecenia. Na co powinniśmy uważać?

  • Pamiętamy o częstym myciu rak oraz ich dezynfekowaniu po każdym kontakcie z miejscem, na którym może gromadzić się duża ilość wirusów. Wiele osób z powodu zbyt częstej dezynfekcji skarży się na nadmiernie przesuszone dłonie, dlatego zadbajmy również o regularne ich nawilżanie.
  • Stojąc w kolejkach na wyciąg, starajmy się zachować od siebie co najmniej 1,5 metra odstępu. Nie bójmy się reagować, gdy ktoś stoi zbyt blisko, zwłaszcza gdy kaszle. Siadając na wyciąg, starajmy się nie siadać tuż obok siebie, zadbajmy na miarę możliwości o odrobinę wolnej przestrzeni.
  • Warto podczas kichania czy kaszlu pamiętać o zakrywaniu nosa i ust dłonią, lecz nie popełniajmy podstawowego błędu i nie kaszlajmy w wewnętrzną stronę dłoni. To właśnie ta strona ma kontakt z drugą dłonią podczas wszelkich powitań, co podnosi ryzyko przenoszenia wirusa. Dlatego tez starajmy się o zasłanianie się jej zewnętrzną stroną.
  • Często robimy to nieświadomie – dotykamy twarzy, w szczególności ust, nosa, oczu. Są to drogi, którymi wirus może wniknąć do organizmu wyjątkowo łatwo. Dlatego też starajmy się unikać dotykania się w tych miejscach, a jeśli to konieczne, umyjmy przedtem ręce.

Koronawirus– aktualne obostrzenia dla turystów

Od początku pandemii sytuacja uległa dużej zmianie. Obecnie, rodzaj obostrzeń zależy od tego, na jakim obszarze aktualnie się znajdujemy, przy czym dla poszczególnych miejsc ustalane są obostrzenia dodatkowe, które można znaleźć m.in. na stronie rządowej. Jeśli planujesz podróż za granicę, dobra wiadomość – są one aktualnie otwarte, nie ma też obowiązku odbywania kwarantanny po powrocie. Warto jednak zapoznać się z obostrzeniami obowiązującymi w kraju, do którego się wybierasz. Gdy planujesz podróż autobusem, nadal panują ograniczenia, według których może być zajęta maksymalnie 50% miejsc siedzących lub 30% miejsc siedzących i stojących, przy czym połowa miejsc siedzących musi być wolna. Dopuszczalne jest też zajęcie 100% miejsc siedzących lub 50% miejsc siedzących i stojących, przy czym wtedy połowa miejsc siedzących musi być wolna.

W hotelach obligatoryjna jest dezynfekcja pomieszczeń, z których korzystają goście, konieczne jest udostępnienie im płynów do dezynfekcji, rękawiczek jednorazowych; coraz bardziej popularne są stacje dezynfekcyjne. Należy również przygotować się na mierzenie temperatury.

Wymarzony wyjazd na narty nie musi wcale skończyć się niepowodzeniem. Nie musisz wcale z niego rezygnować, wystarczy, że odpowiednio zatroszczysz się o swoje bezpieczeństwo i będziesz przestrzegać zaleceń, a będziesz miło wspominać swój wyjazd. Poszukujesz miejsca, które pomoże Ci zorganizować bezpieczny wyjazd na narty? Skorzystaj z usług biura podróży Beskid Travel już dziś!

Post Author: Kameleon