alkohol

Czy wszywka alkoholowa skutecznie leczy uzależnienie?

Uzależnienie od alkoholu to groźna i trudna do wyleczenia choroba, której skutki potrafią być niezwykle bolesne zarówno dla samej osoby chorej, jak i dla otaczających ją ludzi. To zaburzenie wiąże się z nadmiernym i niekontrolowanym spożywaniem dużych ilości alkoholu, mogącym prowadzić do utraty zdrowia lub życia.

W walce z tą przewlekłą chorobą wykorzystuje się wiele mniej lub bardziej skutecznych metod leczenia, które mają na celu ograniczyć do zera spożywanie napojów wysokoprocentowych przez pacjenta, minimalizując przy tym ryzyko wystąpienia powikłań. W trakcie leczenia uzależnienia stosuje się m.in. psychoterapię oraz leczenie farmakologiczne, np. w postaci wszywki alkoholowej.

Co powinieneś wiedzieć o wszywce alkoholowej?

W trakcie farmakologicznego leczenia uzależnienia najczęściej wykorzystuje się wszywki alkoholowe, stanowiące element całej terapii. Zanim jednak pacjent zdecyduje się na taką metodę, powinien poznać zarówno sposób działania, jak i skutki stosowania leku.

Czym jest wszywka alkoholowa?

Wszywka alkoholowa to inaczej tabletki z lekiem, które w bezpiecznych warunkach wszczepia się pod skórę pacjenta. Ich działanie utrzymuje się do kilku miesięcy. W połączeniu z nawet niewielką ilością alkoholu zawarta we wszywce substancja wywołuje objawy przypominające zatrucie alkoholowe. Celem tej metody leczenia jest więc zmuszenie pacjenta do ograniczenia spożycia napojów wysokoprocentowych, z obawy przed przykrymi konsekwencjami i złym samopoczuciem.

Decydując się na zastosowanie wszywki alkoholowej, należy pamiętać, że substancja wszczepiona pod skórę wywołuje silne objawy zatrucia również wtedy, gdy pacjent zastosuje jakikolwiek środek, mający w swoim składzie alkohol, np. syrop, płyn do płukania jamy ustnej czy kosmetyk. Aby uniknąć bolesnych dolegliwości, powinno się więc z uwagą dobierać każdy produkt i wyeliminować z codziennego użytku te, które zawierają substancje alkoholowe.

Wszywka alkoholowa – sposób działania

Wszczepienie pod skórę leku wykonywane jest przez doświadczonych specjalistów, jedynie w przypadku wykluczenia u pacjenta wszelkich przeciwwskazań zdrowotnych do stosowania tego rodzaju leczenia. Sposób działania wszywki jest bardzo prosty. Z wszytego implantu do organizmu człowieka wydzielana jest substancja lecznicza – esperal, która hamuje przetwarzanie alkoholu. Skutkuje to efektami ubocznymi w postaci wymiotów, zawrotów głowy czy kołatania serca. Pacjent odczuwający te przykre dolegliwości po wypiciu alkoholu częściej rezygnuje z ponownego sięgnięcia po tę używkę i z większą świadomością zaczyna walczyć z chorobą.

Istnieje kilka przeciwwskazań stosowania wszywki alkoholowej w leczeniu uzależnienia. Należą do nich m.in.:

  • uczulenie na którykolwiek ze składników leku,
  • choroby układu sercowo-naczyniowego,
  • próby samobójcze lub zaburzenia psychiczne.

Przed podjęciem ostatecznej decyzji lekarz musi wykonać szereg badań, upewniając się, czy zdrowie oraz stan pacjenta pozwalają na zastosowanie w jego leczeniu tej konkretnej metody.

Skuteczność wszywki alkoholowej

Wszywka alkoholowa uważana jest za jedną z najbardziej skutecznych i bezpiecznych metod leczenia uzależnienia od alkoholu. Dzięki sile działania leku wszytego pod skórę pacjenci znacznie rzadziej sięgają po napoje wysokoprocentowe i szybciej wychodzą z nałogu. To niezwykle usprawnia cały proces leczenia i pozwala osiągnąć zadowalające wyniki.

alkohol

Warto jednak pamiętać, że sama wszywka nie jest nigdy głównym ani jedynym środkiem leczniczym. Aby skutecznie walczyć z alkoholizmem, należy połączyć ją z odpowiednią psychoterapią, przygotowaną indywidualnie dla każdego z pacjentów.

Wszywka alkoholowa a inne sposoby leczenia choroby alkoholowej

Skuteczne leczenie uzależnienia wiąże się z indywidualnym podejściem do pacjenta oraz stałą opieką, zapewniającą komfort chorej osobie. Wybór sposobu leczenia zależny jest zarówno od stanu zdrowia danego pacjenta, jak i jego sytuacji życiowej czy środowiska, w którym żyje. Może to być leczenie szpitalne lub ambulatoryjne, podczas których pacjent otrzyma odpowiednią opieką medyczną, a także wsparcie psychiczne. Dodatkowym elementem tych terapii bywa również wszywka alkoholowa, stosowana w celu ułatwienia wychodzenia z nałogu.

Wszycie leku pod skórę powinno zostać wykonane przez specjalistę, z uwzględnieniem wszelkich możliwych przeciwwskazań. Takimi zabiegami w Warszawie zajmują się lekarze chirurdzy z Surgery Clinic, którzy gwarantują prawidłową implantację esperalu pod skórę pacjenta. Wybór doświadczonych specjalistów oraz odpowiedniej metody leczenie wzmacnia szansę na skuteczne wyjście z nałogu i zdrowe życie.

Post Author: Redaktor MK

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.