łóżka szpitalne

Czym kierować się przy wyborze łóżka rehabilitacyjnego?

Wybór odpowiedniego łóżka rehabilitacyjnego wbrew pozorom nie jest taki prosty. Łóżko należy dostosować nie tylko do wieku pacjenta, ale również do jego wzrostu, wagi oraz przypadłości, z jaką się zmaga.

Co istotne – wybór łóżka rehabilitacyjnego najczęściej jest nagły i nie mamy zbyt wiele czasu na przeanalizowanie wszystkich zalet i wad konkretnych modeli. Czym się kierować przy wyborze łóżka dla pacjenta?

Obecnie na rynku sprzętu medycznego wybór łóżek rehabilitacyjny jest ogromny. Niestety nie ułatwia to wyboru idealnego łóżka, dzięki któremu pacjent zmuszony do leżenia będzie czuł się komfortowo. Odpowiednio dobrane łóżko medyczne nie tylko wpłynie na polepszenie się codzienności pacjenta, ale również wpłynie na jego samodzielność oraz szybszy powrót do zdrowia.

Funkcjonalne łóżka rehabilitacyjne – czym są?

Łóżko rehabilitacyjne to specjalistyczny sprzęt medyczny, którego nie powinno zabraknąć w domu osoby chorej. Podstawową funkcją łóżka rehabilitacyjnego jest konieczność zapewnienia pacjentowi wygody i bezpieczeństwa, stąd pierwsze trudności w jego wyborze.

Dodatkowo łóżko ma za zadanie umożliwienie personelowi medycznemu przeprowadzenia badań oraz zabiegów, a fizjoterapeucie – ćwiczeń rehabilitacyjnych. Wybór specjalistycznego łóżka rehabilitacyjnego jest niezwykle istotny, zwłaszcza w przypadku osób stale leżących.

Nowoczesne łóżka rehabilitacyjne są zaprojektowane w taki sposób, aby przynieść jak największy komfort i bezpieczeństwo pacjentowi. Jednocześnie odciążają one fizjoterapeutów podczas ich codziennej pracy. Przy zakupie łóżka rehabilitacyjnego nie można także zapomnieć o wysokiej jakości materacu przeciwodleżynowym.

Łóżko rehabilitacyjne nierzadko jest również określane mianem ortopedycznego lub szpitalnego. Nic w tym dziwnego, gdyż z wyglądu bardzo przypomina łóżka, jakie można znaleźć w ośrodkach medycznych. Istotny jest jednak wybór modelu łóżka rehabilitacyjnego, które będzie spełniało wszelkie wymagania pacjenta, a także będzie do niego dopasowane. Czym się kierować przy wyborze łóżka rehabilitacyjnego?

Co warto wiedzieć przed kupnem łóżka rehabilitacyjnego?

Decydując się na zakup łóżka rehabilitacyjnego do domu pacjenta, konieczne jest zwrócenie uwagi na kilka istotnych elementów, które bezpośrednio wpłyną na komfort leżenia osoby chorej. Do najważniejszych aspektów należą przede wszystkim wzrost i waga pacjenta.

W większości przypadków łóżka rehabilitacyjne mają określone, uniwersalne wymiary. Dlatego nie będziemy mieli trudności w wyborze łóżka dla większości osób. Warto jednak sprawdzić długość oraz szerokość stelaża, aby zapewnić pacjentowi maksymalny komfort podczas leżenia.

Waga pacjenta będzie miała istotny wpływ na wybór łóżka. Jeśli pacjent posiada sporą nadwagę, konieczne będzie zamówienie łóżka rehabilitacyjnego o wzmocnionej konstrukcji. W specyfikacji każdego znajduje się zapis o największym dopuszczalnym ciężarze, co pozwala na wybranie odpowiedniego łóżka osoby leżącej.

Oprócz tego przy wyborze łóżka rehabilitacyjnego warto zwrócić uwagę na możliwość regulacji jego wysokości, a w szczególności wysokości oparcia. W nowoczesnych łóżkach medycznych regulacja wysokości jest przeprowadzana za pomocą siłowników, umieszczonych w szczytach stelaża. Zakres takiej regulacji powinien wynosić minimum 20 cm, a najwięcej 80 cm. Wpłynie to bezpośrednio na komfort leżenia pacjenta.

Łatwa obsługa łóżka przez pacjenta i osoby się nim opiekującej to również istotna kwestia, o jakiej nie można zapomnieć. Poszczególne elementy powinny być proste w obsłudze do tego stopnia, aby każdy miał możliwość poprawienia poręczy bocznych czy oparcia. Łatwość w obsłudze powinna również dotyczyć regulacji łóżka.

Podczas wyboru łóżka rehabilitacyjnego należy także zwrócić uwagę na jego dodatkowe wyposażenie – specjalne podnośniki pomagające pacjentowi zmienić pozycję, szafka nocna czy stojak na kroplówkę.

łóżko szpitalne

Nowoczesne łóżko rehabilitacyjne – jakie wybrać

W przypadku łóżek rehabilitacyjnych szczególnie polecane są nowoczesne modele, sterowane za pomocą pilota. Łóżka rehabilitacyjne elektryczne to spore ułatwienie zarówno dla pacjenta, który może samodzielnie zmieniać ułożenie oparcia i jego wysokości, jak i również dla jego bliskich czy fizjoterapeuty. Łóżka rehabilitacyjne manualne pomimo swojej niższej ceny, nierzadko nie są tak komfortowe jak te zasilane elektrycznie.

Dodatkową zaletą łóżka rehabilitacyjnego elektrycznego jest szeroki zakres ułożenia poszczególnych segmentów, co bezpośrednio wpływa na lepszą ergonomię pracy w trakcie przeprowadzania zabiegów leczniczych czy masaży. Możliwość elektrycznego regulowania wysokości pomaga także w codziennej pielęgnacji chorego.

Post Author: Redaktor MK