Maszyna umożliwiająca szybkie i precyzyjne wykonanie skomplikowanych elementów przy użyciu wielu narzędzi to centrum obróbcze. Tego typu obrabiarka może w przeciągu jednego cyklu wykorzystać wiele narzędzi, automatycznie podawanych do wrzeciona. Jedna maszyna może na przykład przeprowadzać wiercenie, frezowanie czy gwintowanie. Sterowanie maszyną jest zależne od systemów sterowania CNC. Jak do tej pory jest to najbardziej wydajny system sterowania stosowany w obróbce skrawaniem.
Budowa centrum obróbczego
Bardzo często do trzech standardowych osi, dodano ruchy obrotowe głowicy i stołu. Ten zabieg pozwolił by centrum obróbcze dysponowało warunkami pracy na pięciu osiach. Urządzenie dysponuje bardzo prześwitem ponad stołem. Prześwit wpływa na możliwość zastosowania długich narzędzi do wiercenia oraz wytaczania. Ma idealny dostęp do przestrzeni roboczej dzięki zastosowaniu nisko położonego stołu oraz możliwości przenoszenia panelu sterowania z jednej strony urządzenia na drugą. W tej maszynie udało się uzyskać wysoką wydajność dzięki zastosowaniu automatycznego zmieniacza palet. W nowych modelach do wyposażenia obrabiarki dodano urządzenie do automatycznej kalibracji AUTOCAL.
Precyzja w działaniu
Centrum obróbcze posiada wzmocnioną i sztywną ramę, zaawansowane cyfrowe napędy oraz precyzyjną mechanikę trójwymiarową. Te przyrządy pozwalają na precyzyjną pracę i wysoką jej jakość zwiększając szybkość skrawania. Frezowanie meblowych płyt lub też cięcie tworzyw sztucznych bez wstępnego formatowania jest możliwe, gdy centrum obróbcze CNC dysponuje polem roboczym, które posiada największe wymiary przestrzeni pracy: 3100x2100mm. Pole obróbcze ogranicza się do minimum prace związane z przygotowaniem materiału do obróbki. Urządzenie posiada również stopę dociskowo odciągową, która służy do zwiększenia wydajności pracy stółu próżniowego w utrzymywaniu obrabianego materiału na stole.
Najważniejsze funkcjonalności centrum obróbczego
Tego typu maszyna może być wyposażona w możliwość chłodzenia mgłą olejową lub samym powietrzem. Dzięki temu użytkownik urządzenia może pracować wydajniej nawet w materiałach powodujących zaklejanie się narzędzi. Oś obrotowa na stole pozwala na przykład na obróbkę elementów obrotowych jak rzeźbione nogi do stołów, modele butelek do napojów czy ewentualnie elementów wymagających obróbki z kilku stron z jednego zamocowania. Dzięki zastosowaniu osi obrotowej możliwe też jest wykonywanie ślimaków do transportu butelek w rozlewniach. Zamiast magazynu liniowego w centrum obróbczym można zastosować magazyn obrotowy jeżdżący na bramie. Takie rozwiązanie powoduje to, że wymiana narzędzi następuje jeszcze szybsza.
W centrum obróbczym można dokonywać obróbki materiałów takich jak drewno (także lite), płyty meblowe, dibond, kompozyty drewniane takie jak solid Surface. Na urządzeniu można obrabiać metale miękkie takie jak aluminium, mosiądz i miedź. Możliwe jest również zastosowanie centrum frezarskiego i wykonywanie ciecia płyt meblowych, produkcji frontów meblowych, produkcji mebli, produkcji elewacji i wykonywanie profili aluminiowych.