Meble ekologiczne

Czym są ekologiczne meble

Bycie „eco” i prowadzenie ekologicznego stylu życia jest od pewnego czasu bardzo modne. Także projektanci wnętrz starają się wprowadzać do swojej dziedziny ekologiczne trendy.  Najbardziej chyba szokującym i intrygującym jednocześnie pomysłem są meble z surowców wtórnych. Projektanci mebli pokazują, że wiele niepotrzebnych elementów leżących gdzieś na strychu lub w garażu można zamienić na użyteczne meble. Podobnie interesującym pomysłem są meble z tektury. Do produkcji takich lekkich i – wbrew pozorom – wytrzymałych mebli stosuje się wielowarstwową  tekturę falistą. Meble tekturowe pokrywa się specjalną emalią, chroniącą je przed zamoczeniem i podpaleniem. Zarówno meble z tektury jak i designerskie meble z surowców wtórnych są nie tylko ekologiczne, przyjazne środowisku, ale są oryginalnym, niesztampowym pomysłem na modną aranżację przestrzeni.

Natura przede wszystkim

Wśród projektantów przestrzeni panuje również moda na zastępowanie sztucznych materiałów materiałami pochodzącymi z natury. Stąd ogromna popularność drewna w aranżacjach wnętrz. Projektanci preferują zdecydowanie meble wykonane z surowego drewna, jak najmniej przetworzonego. Pokojowe meble z surowego drewna mają jak najbardziej przypominać naturalne drewno i sprawiać wrażenie, iż jesteśmy otoczeni żywą naturą. Podobnie meble do kuchni wykonywane są z drewna litego w różnych odcieniach. W zależności od koloru drzewa – bardzo ciemnego, ciemnego, średniego lub jasnego – możemy do woli aranżować przestrzeń kuchni. Ciemne meble drewniane nadadzą się do kuchni w stylu retro, natomiast jasne meble z drewna sprawdzą się w kuchni w stylu skandynawskim.

Ekomeble

Nie zdajemy sobie często sprawy, że przy pomocy samego drewnianego łóżka możemy nadać naszej sypialni interesującego charakteru. Drewniane łóżko japońskie, łóżko z ciemnego drewna w stylu retro, minimalistyczne, nowoczesne łóżko z drewna – oto kilka możliwości. Jeśli marzy się nam salon w stylu retro, warto wybrać do niego dębową szafę, komodę i stół z widocznymi sękami, słojami. Meble do pokoju dziecka są zazwyczaj wykonane z jasnego drewna, które rozświetla pokój, dodaje mu ciepła i przytulności.

Meble woskowane i olejowane

Coraz popularniejsze staje się również kupowanie mebli olejowanych i woskowanych. Do impregnacji tych mebli używa się naturalnych wosków pszczelich i olejów zamiast syntetycznych, szkodliwych dla środowiska lakierów. Dodatkowo takie woskowane meble ozdabiane są artystycznymi odlewami z metalu, które nadają stolikowi czy komodzie niepowtarzalnego charakteru. Zwolennicy eco designu wybierają również sofy ze skóry ekologicznej lub naturalnej zamiast sof ze skór sztucznych. Meble ekologiczne są nie tylko przyjazne dla nas i dla środowiska, ale są także niebanalną propozycją na ciekawą aranżację naszego salonu, sypialni lub kuchni.

Post Author: Kameleon