Soczewki kontaktowe to ogromne ułatwienie, które od kilku lat zbiera coraz większe grono użytkowników. Chęć noszenia soczewek wynika często z pragnienia maksymalnej wygody, czego nie oferują w pełni okulary korekcyjne.
Soczewki dają ogromną dowolność ruchów, nieograniczone pole widzenia. Co więcej, dzięki nim możliwe jest bezproblemowe noszenie okularów przeciwsłonecznych.
Jak wygląda dobieranie soczewek kontaktowych?
Soczewki korekcyjne większość część dnia spoczywają na powierzchni oka. To dzięki nimi można dostrzec każdy szczegół, umożliwiają ostre i przejrzyste widzenie. Dlatego konieczne jest, aby były idealnie dopasowane. Tak samo jak w przypadku doboru okularów, przy doborze soczewek trzeba skonsultować to z lekarzem. Określa się, że przynajmniej raz w roku należy zaplanować wizytę kontrolną u okulisty.
Etap 1: Wizyta u okulisty – wywiad
Na wizytę można udać się o każdej porze. Najlepiej jednak wtedy, kiedy oko jest wypoczęte. W przeciwnym wypadku wynik badania może być niemiarodajny. Panie przed wizytą nie powinny wykonywać makijażu oczu w tym: obrysowywać ich kredką czy malować rzęs – może to także negatywnie wpłynąć na jakość przeprowadzanego badania.
Każde badanie dzieli się na dwie części. Podczas pierwszej przeprowadzany jest wywiad, dlatego trzeba przygotować wcześniej informacje o wszystkich występujących dolegliwościach. Zazwyczaj lekarz zadaje konkretne pytania – lepiej poświęcić chwilę na zastanowienie, niż odpowiadać pochopnie i nieszczegółowo.
Osoby cierpiące na wadę wzroku, które wcześniej otrzymały recepty powinny zabrać je ze sobą. Tak samo w przypadku innych badań i dokumentów z badania okulistycznego. Mogą okazać się one przydatne w doborze soczewek, a także określić pogłębienie się lub zmniejszenie wady.
Badanie z doborem soczewek jest zwykle nieco dłuższe, niż zwykłe badanie, dlatego warto zaplanować sobie odpowiednią ilość czasu. Najlepiej zrobić sobie dzień wolny od pracy czy szkoły.
Etap 2: Wizyta u okulisty – badanie
Pierwsze jest badanie w lampie szczelinowej, gdzie okulista obserwuje brzegi powiek, rogówkę, spojówkę i tęczówkę. Później aplikuje krople rozszerzające źrenicę, po czym poddaje ocenie stan soczewki, siatkówki i ciała szklistego. Należy pamiętać, że po zastosowaniu kropli nie wolno kierować samochodem z powodu zaburzenia widzenia. Najlepiej skorzystać z komunikacji miejskiej lub poprosić kogoś bliskiego o przysługę.
Lekarz bada także ostrość widzenia z bliska i daleka. Badanie to polega na zamiennym zakryciu jednego oka i odczytywaniu liter oraz cyfr ze specjalnej tablicy. Na koniec okulista dokonuje pomiaru ciśnienia za pomocą tonometru.
Etap 3: Stwierdzenie wady i dobór soczewek
Jeśli podczas badania nie stwierdzono żadnych wad i chorób wizyta kończy się. Natomiast jeśli lekarz wykrył wadę to następuje dobór prawidłowych soczewek kontaktowych. Okulista zakłada soczewki na oczy pacjenta na kilka minut, a później, za pomocą lampy szczelinowej, sprawdza czy układają się we właściwy sposób na oczach. Podczas tego etapu należy zgłaszać lekarzowi wszelkie nieprawidłowości i uwagi co do komfortu i jakości widzenia.
Później okulista zadaje kilka pytań odnośnie prowadzonego trybu życia. Ma to na celu idealne dopasowanie soczewek. Warto zaznaczyć jaką formę się preferuje: jednodniowe, dwutygodniowe czy miesięczne.
Etap 4: Lekcja i instrukcja
To już ostatni etap podczas którego okulista przekazuje wszystkie niezbędne informacje na temat przechowywania soczewek w specjalnym pojemniku, a także na temat ich pielęgnacji. Przeprowadzana jest wtedy także lekcja zakładania i ściągania soczewek. Jeśli jest to konieczne, można poprosić lekarza o pisemną instrukcję.
Po wyjściu z gabinetu najlepiej od razu udać się do optyka i zakupić przepisane soczewki kontaktowe. Ważne, aby pamiętać o wszystkich radach i wskazówkach jakie przekazał okulista, a w razie jakichkolwiek problemów skonsultować się z lekarzem.