Grillowanie już od dawna określane jest mianem sportu narodowego – kojarzymy je na ogół z dymem, ogniem i zapachem pieczonych kiełbasek.
Tymczasem zainteresowanie budzą grille gazowe – łatwe w użytkowaniu, estetyczne urządzenia, nieemitujące dymu do otoczenia. Jakie są ich wady i zalety? Czy będą lepszym rozwiązaniem niż grill murowany lub przenośny?
Grill gazowy – wady i zalety
Warto już na samym wstępie zaznaczyć, że grill gazowy ma dużo więcej zalet niż wad. Jakie są najważniejsze plusy wyboru grilla gazowego?
- Jednolita temperatura na całym obszarze pieczenia wraz z możliwością regulacji – obniża to ryzyko przypalenia.
- Grill jest gotowy do użytkowania w ciągu maksymalnie 15 minut.
- Niektóre modele oferują utworzenie kilku stref o zróżnicowanej temperaturze – idealne, gdy chcesz szykować kilka potraw jednocześnie.
- Grill gazowy nie wymaga ustawienia w pobliżu źródła prądu.
- Czyszczenie po zakończeniu używania jest bardzo szybkie i proste.
- Można liczyć na wysokiej jakości materiały zastosowane w produkcji, co zapewnia użytkowanie przez wiele sezonów.
- Wszelkie zabrudzenia – tłuszcze, sosy – zbierają się na specjalnej tacy ociekowej, którą można łatwo wyjąć i umieścić w zmywarce.
Jakie mogą być minusy korzystania z grilla zasilanego gazem?
- Nieprzyjemny zapach gazu – warto wiedzieć o tym, że gaz ziemny nie pachnie sam z siebie. Zapach jest dodawany, by można było podjąć reakcję podczas jego ulatniania się, grożącego wybuchem.
- Emitowane zanieczyszczenia – podczas spalania gazu do atmosfery uwalniają się tlenki azotu, węgla, siarki, dwutlenek węgla, pyły zawieszone oraz benzo(α)piren.
- Wyższa cena w porównaniu z grillem węglowym.
- Grille gazowe nie zawsze mogą być przeniesione w inne miejsce.
- Według niektórych smak potraw przygotowanych na grillu gazowym jest gorszy, niż w przypadku grilla węglowego, jest to jednak kwestia indywidualna.
Czy grill gazowy będzie najlepszym wyborem?
Dużo zależy od Twoich potrzeb i budżetu. Dobre, wbudowane grille gazowe służą jako kuchnia letnia, a do tego nierzadko są wykorzystywane w najlepszych restauracjach, dlatego też ich cena może sięgać nawet do kilku tysięcy złotych. Niemniej jednak sama eksploatacja jest bardzo tania, dlatego też grill gazowy jest warty rozważenia.
Grill murowany – czy warto?
Grille murowane mogą być dużo mniejszym wydatkiem niż grille gazowe, dzięki czemu mogą stanowić swoistą alternatywę. Wiele osób decyduje się na ich samodzielne wykonanie np. z czerwonej cegły – jeśli tylko wiesz, jak to zrobić, możesz cieszyć się całkiem dobrym grillem za niewielkie pieniądze.
Plusem grilla ogrodowego murowanego jest też to, że może on podnieść walory estetyczne ogrodu. Jest odporny na działanie warunków atmosferycznych. Grille ogrodowe murowane można z powodzeniem zakupić w sklepach stacjonarnych i internetowych.
Grille przenośne – urządź imprezę tam, gdzie zechcesz
Największą zaletą jest oczywiście możliwość zorganizowania grilla w dowolnym miejscu. W przypadku grilli przenośnych nawet te większe modele można bez problemu przemieścić. Grille przenośne mogą być zarówno urządzeniami wielokrotnego użytku lub jednorazowymi – jest to jednak, niestety, wyjątkowo nieekologiczne rozwiązanie.
Grill przenośny może zająć wyjątkowo niewiele miejsca. Jeśli zatem zdecydujesz się na grillowanie na łące, możesz bez problemu zapakować urządzenie do auta. Są to na ogół urządzenia niedrogie, warto jednak uważać na ich jakość. Najtańsze grille określane są czasem mianem “blaszaków” – wyrobów słabej jakości. Jeśli chcesz, by Twój grill posłużył Ci nieco dłużej, wybierz model stalowy.
Grill murowany czy przenośny?
Podsumowując, to, na jaki rodzaj grilla się zdecydujesz, zależy wyłącznie od Ciebie. Jeśli zależy Ci na rozwiązaniu trwałym i estetycznym, wybierz grill murowany. Grill gazowy będzie dla Ciebie najlepszym wyborem, jeśli cenisz sobie bardziej nowoczesne podejście i komfortowe warunki gotowania. Z kolei grill przenośny będzie wyborem dla wszystkich pragnących dobrej zabawy z pysznymi smakołykami niezależnie od miejsca.