dentysta

Endodonta – jakie zadania i obowiązki ma specjalista z tej dziedziny?

Endodoncja jest metodą leczenia, pozwalającą na uratowanie zęba bez konieczności usuwania go. Dobrą wiadomością jest też to, że stosowanie coraz bardziej nowoczesnych metod pozwala na bezbolesne przejście procesu leczenia. Poniżej wyjaśniamy, czym jest endodoncja, jakie są zadania endodonty, a także postaramy się odpowiedzieć na pytanie, czy leczenie kanałowe jest bolesne. Jak wybrać odpowiedniego endodontę?

Czym jest endodoncja?

Endodoncja jest dziedziną stomatologii, zajmującą się leczeniem chorób tkanek okołowierzchołkowych oraz tkanek miękkich, określanych potocznie miazgą. Jest to fachowe określenie na leczenie kanałowe, podejmowane w przypadku wystąpienia infekcji miazgi, będącej skutkiem zaawansowanej próchnicy. 

Leczenie kanałowe prowadzone jest w znieczuleniu miejscowym, a do jego przeprowadzenia wykorzystuje się m.in. lupy stomatologiczne, mikroskopy endodontyczne, a także stosowana jest tzw. kontrola radiologiczna, czyli uzyskiwanie obrazu za pomocą promieniowania rentgenowskiego.

Jakie są zadania endodonty?

Lekarz podczas leczenia zęba zajmuje się usunięciem zainfekowanych bądź martwych tkanek miękkich, po czym przeprowadza rozszerzenie i odkażanie kanałów wraz z późniejszym ich wypełnieniem za pomocą gutaperki, czyli substancji pochodzenia naturalnego, pozyskiwanej w sposób podobny do kauczuku. 

W leczeniu wykorzystywane są specjalne mikroskopy oraz endometry. Pomagają one dokładnie obserwować wnętrze komory zęba i kanału, a także ustalić ich głębokość. W ramach endodoncji wykonuje się również diagnostykę rentgenowską. 

Czy leczenie endodontyczne boli?

Ból odczuwany podczas leczenia kanałowego jest kwestią indywidualną. Wszystko zależy od stanu, w jakim znajduje się leczony ząb, progu wrażliwości na ból, a także od podatności na działanie znieczulenia. Zdarzają się pacjenci, na których środki znieczulające działają słabiej niż na innych, wówczas może być konieczne wykonanie zabiegu w pełnej narkozie. Jednak na ogół przy zastosowaniu obecnie dostępnych metod leczenia możliwe jest zmniejszenie lub nawet całkowite zniwelowanie odczuwanego bólu.

Pomimo tego, że ból podczas leczenia kanałowego może się pojawić, warto pamiętać, że będzie on wynikał przede wszystkim z faktu występowania stanu zapalnego lub infekcji. Brak leczenia jedynie pogorszy sprawę, a ból odczuwany na co dzień będzie większy niż ten podczas leczenia. 

Jak przebiega leczenie endodontyczne?

Leczenie kanałowe składa się z 4 etapów, zmierzających ostatecznie do usunięcia problemu, jaki pojawił się w jamie ustnej pacjenta. 

  1. W pierwszym kroku lekarz przeprowadza wywiad zdrowotny, oględziny jamy ustnej i niezbędne badania lub wystawia skierowania do innych specjalistów, a następnie na podstawie zebranych informacji podejmuje decyzję o wdrożeniu leczenia.
  2. Następuje likwidacja zmian próchniczych, usunięcie zainfekowanej lub martwej miazgi, a także odkażenie udrażnianych kanałów.
  3. Poddane dezynfekcji i oczyszczeniu kanały są wypełniane za pomocą żywicy z drzewa gutaperkowca.
  4. Endodonta przeprowadza odbudowę zęba z wykorzystaniem materiału utwardzalnego lub poprzez zastosowanie implantów. 

Jak znaleźć dobrego endodontę?

Leczenie kanałowe większości z nas nie kojarzy się zbyt dobrze, dlatego też znalezienie odpowiedniego lekarza staje się tym ważniejsze. Czym jednak się kierować?

Rekomendacje 

Często rodzina lub znajomi wiedzą, gdzie warto pójść, by otrzymać profesjonalne leczenie. Również internauci chętnie dzielą się swoimi przemyśleniami w sieci. Wystarczy wpisać endodoncja we Wrocławiu i przekonać się, gdzie czekają najlepsi lekarze.

Zdobyta wiedza

Medycyna rozwija się coraz szybciej, dlatego na wagę złota będzie specjalista dbający na bieżąco o udział w szkoleniach, zapoznanie się z nowinkami technologicznymi i nowymi metodami leczenia. Ważną informacją będzie również korzystanie z możliwości nabywania nowoczesnego wyposażenia do gabinetu.

Podejście do klientów

Czasy się zmieniły i dzisiaj oprócz wiedzy ważne jest również to, jak traktowani są pacjenci. Lekarz potrafiący wzbudzić zaufanie i wykazujący zrozumienie dla obaw pacjenta ma dużo większe szanse na polecenie go innym pacjentom i łatwiejsze przeprowadzenie leczenia, jako że pacjent będzie miał szansę nieco się odstresować. 

dentysta

Czystość w gabinecie

Jest ona ważna nie tylko ze względów estetycznych, lecz też z uwagi na wykluczenie ryzyka zarażenia się groźnymi chorobami. Wykonywanie zabiegu w warunkach niesterylnych grozi wprowadzeniem do organizmu niebezpiecznych bakterii.

Post Author: Redaktor MK

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.