Nie od dziś wiadomo, że organizacja miejsca pracy ma duży wpływ na wydajność pracownika, a co za tym idzie na wyniki firmy. Ergonomia wyjaśnia nam co zrobić, aby ten swoje obowiązki wykonywał z jak najmniejszym wysiłkiem biologicznym, osiągając przy tym dobre efekty. Celem jest więc tutaj polepszenie warunków pracy, które przełożyć się mają na wysoką jakość wykonywanych przez niego obowiązków. I choć w większości mówi się tutaj o odpowiednio dobranym krześle biurowym czy przyjemniej temperaturze, nie należy absolutnie pomijać kwestii oświetlenia. Odpowiednio dobrane lampy to bowiem nie tylko większy komfort pracy. To również realny wpływ na zdrowie psychiczne naszych pracowników. Przejdźmy zatem do wyjaśnień.
Zalety ergonomicznych stanowisk pracy
Do zalet wypływających z ergonomicznych stanowisk pracy zaliczyć możemy pobudzenie innowacyjności pracownika. Jego kreatywność jest po prostu rozbudzona. Kiedy tego czynnika brakuje, człowiek czuje się niekomfortowo i rzadziej wpada na dobre pomysły. Kolejną zaletą jest oczywiście utrzymanie dobrego stanu zdrowia, bo nieodpowiednie wyposażenie stanowiska właśnie na nim się odbija. Pojawiają się problemy ortopedyczne, przeziębienia, a nawet stany depresyjne. Wzrost skupienia i poprawa ogólnego nastroju też są ważne. Dobrze zorganizowane miejsce pracy sprzyja bowiem koncentracji i poprawia samopoczucie. Czym więc wyróżnia się dobrze zaplanowane stanowisko?
Dobrze zorganizowane miejsce pracy
Czym więc wyróżnia się dobrze wyposażone stanowisko pracy? Przy takowym pracownik ma oczywiście wszystko pod ręką. Nie musi co chwilę wstawać, aby wydrukować potrzebne dokumenty czy znaleźć długopis. Potrzebne narzędzia pracy ma na wyciągnięcie ręki. Liczy się również odpowiednie ustawienie mebli i sprzętów biurowych.
Monitor powinien znajdować się w odległości 70 cm od twarzy, a krzesło na którym siedzi pracownik musi być ustawione na takiej wysokości, aby ten nogami mógł dotykać ziemi. Zachowanie podstawowych zasad w organizacji miejsca pracy nie naraża na dolegliwości ortopedyczne, takie jak bóle kolan czy kręgosłupa.
Dużą rolę w ergonomii biura odgrywa również przestrzeń pracownicza. Praca w ciasnych pomieszczeniach zabija kreatywność i negatywnie wpływa na odczuwanie komfortu. W skrajnych przypadkach może wywoływać nawet stany lękowe. Co więcej, organizacja dużej przestrzeni wymaga jest też przez Kodeks Pracy. Według niego bowiem każdy pracownik powinien mieć do dyspozycji przestrzeń własną o 13 metrach kwadratowych objętości.
Dobrze zorganizowane miejsca w pracy, to również odpowiedni klimat, a więc temperatura w biurach. Nie może ona być zbyt niska. Grożą za to z resztą kary. Narażanie swych pracowników na przeziębia czy inne choroby nie wydaje się być zresztą zachowaniem prawidłowym. Szukanie oszczędności na ogrzewaniu nie jest więc dobrym pomysłem.
Ergonomiczne oświetlenie w biurze – czyli jak poprawić komfort pracownika?
Równie ważnym czynnikiem ergonomicznym w miejscu pracy jest odpowiednie oświetlenie. Wpływa ono bowiem nie tylko na jakość wykonywanej pracy, ale również na odczuwane zmęczenie. Mała ilość światła wpływa na ludzi depresyjnie, powodując że ich samopoczucie drastycznie spada. O ile to możliwe, pracodawca powinien zapewnić swym pracownikom możliwe jak najwięcej światła naturalnego. Światło słoneczne jest bowiem dla człowieka najkorzystniejsze. Jeśli jednak nie jest to możliwe, jest utrudnione lub ograniczone, należy zainwestować w sztuczne oświetlenie, którego natężenie nie powinno być mniejsze niż 500 luksów. Bywa, że zastosować należy również oświetlenie miejscowe typu LED. To jednak jest już kwestią indywidualną.
Jakie lampy do biura wybrać?
Kiedy zastanawiamy się nad prawidłowym oświetleniem biura, warto skorzystać z usług firm, które mogą pochwalić się doświadczeniem w tym zakresie. Na terenie Wrocławia usługi kompleksowej aranżacji świetlnej świadczy na przykład firma Luxon, która zrealizowała już projekty oświetleniowe w Meridzie, oddziale SGB czy Biurowcu Goleniów.
Instalowane przez Luxon oprawy LED, to oświetlenie biurowe, które daje możliwość doświetlenia każdego miejsca w biurowcu. Odpowiednio dobrany kąt padania światła i jego barwa, a także długa żywotność, to rozwiązanie które pracodawcy zapewnia oszczędność, a pracownikowi potrzebny komfort pracy. Profesjonalna obsługa i doradztwo oraz indywidualnie stworzony projekt daje z kolei możliwość rozwiązań szytych na miarę.