kobieta

Fizjoterapia uroginekologiczna może zmienić Twoje życie seksualne – to warto wiedzieć

Wizyta u fizjoterapeuty uroginekologicznego kojarzy się głównie z okresem ciąży oraz połogu. Specjalista ten może jednak znacząco poprawić życie seksualne. Problemy w tej sferze życia są bowiem bardzo często związane z różnego rodzaju problemami zlokalizowanymi w obrębie miednicy. Warto więc wiedzieć, kiedy taka wizyta u specjalisty jest wskazana.

Czym jest fizjoterapia uroginekologiczna?

Tego rodzaju fizjoterapia skupia się przede wszystkim na diagnozowaniu oraz leczeniu różnego rodzaju dysfunkcji występujących w obrębie miednicy oraz dolnych dróg moczowych. Wizyta u tego specjalisty może pomóc w problemie nietrzymania moczu czy we wzmacnianiu mięśni w obrębie miednicy. Jest wskazana także dla pacjentek cierpiących na bolesne miesiączki.

Fizjoterapia uroginekologiczna może także pomóc w poradzeniu sobie z bolesnym współżyciem. Bardzo często dolegliwości te są przyczyną nieczerpania satysfakcji z życia erotycznego oraz unikania zbliżenia. Warto więc pomóc sobie oraz partnerowi poprawić jakość życia seksualnego, w czym może pomóc wizyta u takiego specjalisty.

Fizjoterapia uroginekologiczna a życie erotyczne – jaki mają związek?

Podczas terapii uroginekologicznej specjalista koncentruje się na mięśniach Kegla, czyli mięśniach dna miednicy. Okalają one cewkę moczową, pochwę, a także odbyt. Są podparciem dla narządu rodnego, a także całego kręgosłupa. Od ich kondycji zależy życie seksualne, o czym zdaje sobie sprawę niewiele osób. Jeśli nie są one właściwie trenowane, to zaburzona zostaje ich percepcja. Oznacza to, że doznania ze zbliżenia mogą być zdecydowanie słabsze, a nawet powodować dolegliwości bólowe.

U wielu kobiet, które mają problem z mięśniami Kegla, pojawiają się dolegliwości bólowe podczas zbliżenia. Są one nieużywane podczas codziennej aktywności, dlatego nie prawidłowo pracują również podczas stosunku. Troska o te mięśnie pozwoli je nie tylko wzmocnić, ale i zwiększyć radość czerpaną z seksu. Muszą być one elastyczne, dzięki czemu będą podatne na rozluźnienie. To z kolei pozwoli zmaksymalizować doznania podczas zbliżenia z partnerem.

Oprócz problemu ze zbyt słabymi mięśniami dna miednicy bardzo często pojawia się także kłopot z nadmiernym ich napięciem. Taki stan również negatywnie wpływa na odczucia podczas seksu i może powodować dolegliwości bólowe.

Jakie konsekwencje może mieć nieprawidłowe napięcie mięśni dna miednicy?

Nieprawidłowe napięcie mięśni dna miednicy może skutkować szeregiem problemów, nie tylko natury erotycznej. U kobiet, których mięśnie są zbyt słabe lub za mocno napięte dochodzi często do problemów z nietrzymaniem moczu, a nawet kału. Są to krępujące dolegliwości, które mogą znacząco utrudnić normalne funkcjonowanie.

Przedłużające się problemy związane z bólem podczas zbliżenia negatywnie wpływają na wzajemne relacje między partnerami. Gdy jedna ze stron unika seksu, to może to wywoływać kolejne niemałe kłopoty. W takiej sytuacji warto wiedzieć, jak skutecznie sobie z nimi radzić.

Jak przebiega wizyta w gabinecie fizjoterapeuty uroginekologicznego?

Podczas wizyty specjalista przede wszystkim przeprowadza dokładny wywiad z pacjentką, a także przeprowadza badanie przedmiotowe. Sprawdza wewnętrzne narządy, badając je przez powłoki brzuszne, a także przez pochwę, a niekiedy również odbyt. Takie badanie pozwala określić kondycję poszczególnych narządów oraz mięśni dna miednicy, a tym samym znaleźć przyczyny konkretnych problemów.

kobieta

Długość tego rodzaju terapii zależy przede wszystkim od tego, jak bardzo nasilony jest problem, z którym do specjalisty zgłasza się konkretna pacjentka. Duże znaczenie ma także nastawienie oraz motywacja do walki z dolegliwościami. 

Fizjoterapeuta wskazuje pacjentce, jakie ćwiczenia powinna wykonywać samodzielnie w domu. Są one najczęściej dość proste, ale jednocześnie skuteczne, dzięki czemu przynoszą świetne efekty. 

Aby dowiedzieć się, jaka jest przyczyna bolesnych stosunków płciowych, warto więc odwiedzić gabinet, w którym przeprowadzana jest  fizjoterapia uroginekologiczna.  W Gdańsku oraz wielu innych miastach w całej Polsce można znaleźć coraz więcej takich placówek świadczących swoje usługi na najwyższym poziomie. Wybór dobrego specjalisty, któremu można w pełni zaufać to podstawa do tego, aby wzmocnić mięśnie dna miednicy i na nowo czerpać radość z udanego życia seksualnego. 

Post Author: Redaktor MK

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.