Najważniejsza cecha wspólna, jaka łączy oba te zamki, jest oczywiście przynależność do jednego z najpiękniejszych, a zarazem najbardziej popularnych szlaków w Polsce – Szlaku Zamków Piastowskich.
Jest to trasa o długości 152 km, obejmująca swoim zasięgiem województwo dolnośląskie, na której znajduje się aż 15 grodów i zamków, które długie wieki temu były własnością Piastów. Co jeszcze łączy oba te zamki? Jakie atrakcje czekają w nich na turystów?
Grodziec i Grodno – zamki warte uwagi
Jak każda budowla, licząca sobie setki lat, zamki te mają za sobą bogatą i burzliwą historię. Obie nieruchomości były swego czasu w rękach Bolka I, znanego pod pseudonimem Surowy, który zasłynął m.in. z nietuzinkowych strategii wojennych, a także przyczynienia się do intensywnego rozwoju najbiedniejszych części Dolnego Śląska. Obie budowle trafiły również w XV w. w ręce husytów, którzy podczas wojen zajmowali się na tamtych terenach rozbojami i grabieżą na okolicznej ludności. Co więcej, zarówno zamek Grodziec, jak i zamek Grodno mogą poszczycić się legendami, dodającymi im niezwykłej tajemniczości.
Najpopularniejsze legendy o Zamkach Piastowskich
Miłosne potyczki w grodzieckich murach
Zamek Grodziec to miejsce, któremu przypisuje się bycie świadkiem niezwykłego uczucia, jakie wybuchło między władającym zamkiem rycerzem a zakonnicą. Według owej legendy mężczyzna porwał swą ukochaną z zakonu i w tajemnicy poślubił. Niestety, postępek ujrzał światło dzienne, a świeżo upieczeni małżonkowie zostali skazani na śmierć. Aby jednak mimo wszystko uszanować tak wielkie uczucie, pochowano ich we wspólnym grobie. Historycy identyfikują parę jako Henryka Jaworskiego i jego żonę Agnieszkę.
W rzeczywistości do ślubu pary doszło w 1316 roku, a jego zawarcie wymagało papieskiej dyspensy, ze względu na pokrewieństwo czwartego stopnia. Małżeństwo, które nie doczekało się potomstwa, trwało aż do 1336 roku, do śmierci Agnieszki.
Miłość aż po mur, czyli legenda o pięknej kasztelance
Również Zamek Grodno doczekał się legendarnych miłosnych zawirowań. Popularna jest legenda o kasztelance Małgorzacie, która zakochała się w rycerzu z ubogiej rodziny szlacheckiej, jednak ze względu na chciwość jej ojca wiedziała, że nie będą razem. Dziewczyna została wydana siłą za bogatego i starego szlachcica, którego nigdy nie pokochała. Według jednej z wersji historii zepchnęła ona świeżo poślubionego męża w przepaść, kłamiąc później o “tragicznym wypadku”, w drugiej zaś została nakryta z ukochanym na schadzce i to on został za karę rzucony w przepaść. W obu wersjach kasztelankę za karę zamurowano żywcem, gdzie wkrótce zmarła.
Największe atrakcje Zamku Grodno
Nie jest to miejsce, w którym można by narzekać na nudę. Jedną z atrakcji jest otwarte niedawno Centrum Bioedukacji Multimedialnej, w którym odwiedzający mogą zdobyć wiedzę na temat obszarów chronionych w ramach programu natura 2000, ze szczególnym uwzględnieniem rezerwatu przyrodniczego “Góra Choina”, który powstał już w 1957 roku.
Inną, bardzo ciekawą przygodą jest nocne zwiedzanie zamku, podczas którego możesz przesiąknąć jego historycznym klimatem i wysłuchać licznych legend i prawdziwych historii, dzięki którym poznasz bliżej ludzi znanych Ci najczęściej z kart podręczników. A gdy zechcesz porządnie i smacznie się posilić po wszystkich przeżyciach, koniecznie zajrzyj do Karczmy Rycerskiej.
Co na Cię czeka w Zamku Grodziec?
Zamek Grodziec w dużej mierze sam w sobie jest atrakcją. Do zwiedzania udostępnione są m.in. Sala Rycerska, Wielka Sala, pokoje księżnej, czy też kaplice. Warto odwiedzić zamek w sezonie lokalnych imprez kulturowych, takich jak Śląskie Święto Pieśni, czy też turnieje rycerskie i wiele innych.
Również okolica zamku jest niesłychanie interesująca. W promieniu do 20 kilometrów od zamku Muzeum Złota, Muzeum Ceramiki, imponujące Krucze Skały, a także piękny rezerwat przyrodniczy Ostrzyca Proboszczowicka.
Europejski Szlak Zamków i Pałaców – dlaczego warto poznać go bliżej?
Jest to inicjatywa mająca na celu zachęcanie turystów do odwiedzania zamków położonych na terenie Dolnego Śląska i Czech Wschodnich. Liczne budowle tworzą fascynujące szlaki i ochoczo odkrywają swoje tajemnice, zatem grzechem byłoby nie skorzystać! Co więcej, na stronie pojawił się nowy konkurs Shoot and Win, dzięki któremu możesz wygrać pobyt w jednym z zamków.
Więcej szczegółów na stronie castlesandpalaces.eu/pl/shoot-and-win