ile wytrzymują meble medyczne?

Ile lat wytrzymują meble medyczne?

Obecnie produkcja różnych mebli medycznych opiera się na innowacyjnych metodach i technologiach. Meble są dziś o wiele bardziej stabilne, bezpieczne i łatwiejsze w utrzymaniu ich w czystości.

Dodatkowo, posiadają szereg dodatkowych funkcji lub istnieje możliwość ich dodatkowego wyposażenia. Meble medyczne XXI wieku zapewniają komfort, bezpieczeństwo zarówno pacjentom i lekarzom.

Producenci zwracają coraz większą uwagę na zastosowanie tapicerki bezszwowej i nieorganicznej, stali proszkowanej i tworzyw/ metod, dzięki którym meble spełniają wysokie wymagania sanitarne gabinetu lekarskiego i szpitala.

Wyposażenie każdej placówki medycznej musi spełniać ściśle określone zasady dotyczące bezpieczeństwa oraz utrzymania najwyższego poziomu i sterylności. Dziś, pacjenci mogą liczyć na w pełni wyposażone, specjalistyczne meble, które można rozszerzyć o konkretne elementy. Przykładowo, w przypadku łóżka szpitalnego, możliwe jest zamontowanie wieszaka na kroplówkę, blatu lub worka na mocz, wysięgnika z uchwytem na rękę czy barierek.

Nowoczesne materiały stosowane w przemyśle medycznym

tapicerka bezszwowaWarto porównać obecny stan mebli medycznych z jakością wyposażenia medycznego kilkadziesiąt lat temu.

W przeszłości powszechne były meble drewniane – dziś natomiast stosuje się wysokiej jakości stal nierdzewną, która dodatkowo pokrywana jest powłoką lakieru proszkowanego lub warstwą chromu. Drewno jest materiałem organicznym, wobec czego w porach i wgłębieniach mogły gromadzić się zarazki.

Metalowe profile i konstrukcje są gładkie. Dodatkowe powłoki czynią mebel odpornym na:

  • uszkodzenia mechaniczne,
  • działanie promieni UV,
  • działanie wilgoci,
  • środki do dezynfekcji.

Oprócz tego, wykorzystuje się skóropodobną tapicerkę bezszwową. Jest to tworzywo nieorganiczne i łatwo zmywalne. Wszelkie zabrudzenia i plamy można usunąć w szybki i prosty sposób. Tapicerka nie nasiąka, dlatego jest odporna na działanie wilgoci i płyny ustrojowe.

Dobór odpowiednich materiałów do produkcji mebli medycznych musi brać pod uwagę konieczność częstej dezynfekcji i mycia foteli, kozetek czy łóżek. Tapicerki są dziś odporne na chemię i nie niszczą się nawet przy częstych dezynfekcjach.

Utrzymanie tapicerki w czystości jest łatwiejsze, jeśli nie posiada ona żadnych szwów. W miejscach tych mogą gromadzić się bakterie. Szwy trudniej jest doczyścić, dlatego warto decydować się na wyroby medyczne z tapicerki bezszwowej lub posiadającej ich znikomą ilość.

Dodatkowe funkcje i doposażenie

W zależności od typu i modelu mebla medycznego, możliwe jest zamontowanie pomocnych elementów. W przypadku łóżek, dobrym wyborem będzie dokupienie wieszaka na kroplówkę, szafki przyłóżkowej lub blatu czy dodatkowej półki na pościel. Z kolei do kozetki metalowej można dobrać dodatkowy wieszak na ręcznik papierowy oraz półkę na akcesoria do masażu. Akcesoria dodatkowe są szczególnie pomocne w większej przychodni/ gabinecie oraz przy domowym leczeniu pacjenta. 

szafka przyłóżkowa
Przykładowy model szafki przyłóżkowej z oferty U.B.M. KOTASIŃSKA

Funkcje dodatkowe to urozmaicenie mebli medycznych. W zależności od rodzaju mebla, możemy spotkać się z różnymi dodatkowymi czynnościami. Na przykład, szafki dodatkowe występują razem z blatem lub bez.

Model rozszerzony o blat pozwoli pacjentowi na wykonywanie większej liczby czynności bez konieczności wstawania z łóżka. Stoliki do badań niemowląt mogą posiadać jedynie tapicerowane leże, a rozszerzone wersje mogą posiadać dolną półkę lub szafkę.

Warto dodać, że niektóre meble są na tyle uniwersalne, że można je wykorzystać w gabinetach lekarzy różnych specjalizacji. Fotel do pobierania krwi może być z powodzeniem wykorzystany jako fotel laryngologiczny. Fotele zabiegowe sprawdzą się przy badaniach, zabiegach czy chemioterapii.

Certyfikowane meble medyczne

Dzięki uniwersalności wielu modeli mebli medycznych, można je stosować w różnych gabinetach. Wysoka jakość materiałów powstałych w procesie produkcji przekłada się na długoletnią eksploatację. Odporne i wytrzymałe tworzywa sprawdzą się zarówno w niewielkich gabinetach, jak i w większych szpitalach czy w gabinetach prywatnych.

Meble medyczne można wykorzystywać przez kilkadziesiąt lat, jeśli będą regularnie dezynfekowane. Certyfikowane wyroby można dostać u sprawdzonego producenta. Meble medyczne przechodzą serię testów i kontroli – dopuszczenie ich do sprzedaży jest możliwe po spełnieniu wszystkich wymogów sanitarnych i sterylnych.

Post Author: Kameleon