internet mobilny w niemczech

Internet mobilny w Niemczech – abonament czy prepaid?

W dzisiejszym świecie ciężko sobie wyobrazić życia bez Internetu. Jesteśmy nieustannie podłączeni do sieci, korzystając z wielu platform oraz narzędzi.

Pomaga nam w pracy, a także pozwala na dostęp do informacji. Oglądanie seriali, zabawnych filmików oraz ogólny czas wolny w Internecie to codzienność, bez której ciężko nam się obyć. Oprócz rozrywkowego charakteru zyskujemy także możliwość przebywania w ciągłym kontakcie ze znajomymi oraz rodziną.

To niewątpliwa zaleta dla każdej osoby, przebywającej na emigracji. Jeżeli zastanawiasz się nad wyborem, jaki Internet mobilny w Niemczech będzie najlepszą opcją dla Ciebie, przedstawiamy krótki poradnik, który znacznie pomoże.

Jakie są rodzaje dostępu do Internetu mobilnego w Niemczech

Rynek dostawców w Niemczech jest niezwykle zróżnicowany, jednak każdy z nich korzysta z usług trzech głównych sieci komórkowych: Telekom, Vodafone i O2. Poszukując stałego dostępu do Internetu, doskonałym wyborem jest właśnie Internet mobilny. Oferty, jakie są dostępne, umożliwiają skorzystanie z Internetu w abonamencie lub też opcji prepaid. Wyróżniają się indywidualnymi cechami, które dostosowują się do różnych oczekiwań, jakie mogą mieć użytkownicy.

Oferta Internetu w abonamencie

Podpisanie umowy dającej dostęp do Internetu w abonamencie, wiąże nas na dwa lata, korzystania z oferty danego operatora. Należy przy tym pamiętać, że jeżeli w przypadku braku wypowiedzenia, złożonego najpóźniej 3 miesiące przed upływem tego okresu, umowa automatycznie przedłuża się o kolejny rok.

W Niemczech występują dwie opcje oferty w abonamencie:

  • dostęp do Internetu bez opcji telefonowania (tzw. Datentarif),
  • dostęp do Internetu wraz z pakietami minut do telefonowania lub nawet rozmów bez ograniczeń (tzw. Flatrate).

Warto również podkreślić, że obowiązujące prawo w Niemczech, zezwala na zerwanie umowy abonamentowej na usługi telekomunikacyjne, bez podania przyczyn. Klient ma na to 14 dni, więc w razie jakichkolwiek wątpliwości, może zrezygnować i poszukać lepszego rozwiązania.

Oferta Internetu prepaid

Jeżeli nie chcesz związać się stałą umową z żadnym z operatorów, najlepiej skorzystać z oferty prepaid. Umożliwia to dostęp do Internetu bez konieczności płacenia abonamentu. Od aktywacji mamy rok, w ciągu którego możemy korzystać z połączenia, według wybranej taryfy. Występują trzy opcje do wyboru:

  • pakiet danych, dostosowany do każdego miesiąca indywidualnie,
  • naliczanie minutowe wg zużycia.

Istnieje oczywiście możliwość dokupienia dodatkowych GB do danego pakietu. W tym celu należy upewnić się, że na koncie mamy wystarczające środki. Innym sposobem jest udanie się do sklepu spożywczego lub też stacji benzynowej, gdzie bez trudu znajdziemy kupony doładowujące. Możemy się także w nie zaopatrzyć w Internecie.

Należy również pamiętać o obowiązku rejestracji karty. Od lipca 2017 roku, jest to wymóg, konieczny do skorzystania z Internetu na kartę. Podobnie jak w Polsce można tego dokonać w placówce dostawcy lub też w ramach identyfikacji Videoident, przy pomocy wideoczatu. W przypadku obu opcji, należy potwierdzić swoje dane, podane podczas rejestracji, za pomocą dowodu osobistego.

internet mobilny

Który Internet mobilny jest korzystniejszy

Zestawiając ze sobą obie opcje, należy zastanowić się, do czego będzie nam służył Internet. Warto zwrócić uwagę na typowe czynności, wykonywane w ciągu dnia, a zwłaszcza te przy użyciu smartfona i Internetu. Da nam to wyraźną wskazówkę, na to co jest bardziej korzystniejszym rozwiązaniem gdy poszukujemy jaki internet w mobilny w Niemczech wybrać.

Zakup abonamentu wydaje się bardziej rozsądny, jeżeli spojrzymy na oferty poszczególnych operatorów. Przedstawiają oni znacznie większe pakiety danych, niż jest to w przypadku prepaid. Posiadają one większy zakres, oferując nie tylko dostęp do Internetu, ale również pakiety minutowe na rozmowy pomiędzy niemieckimi sieciami komórkowymi i stacjonarnymi. Także ilość GB jest znacznie większa niż w prepaid. Dodatkowym atutem może być brak konieczności, ciągłego doładowywania.

Istnieje jednak spora grupa osób, która nie chce wiązać się aż na dwa lata z jednym operatorem. Rozwiązanie prepaid wydaje się więc bardzo ciekawą alternatywą dla abonamentu. Niezależność, a także dowolny wybór wielkości pakietu w miesiącu, może być kuszącą propozycją.

Jednakże w ostatecznym rozrachunku wychodzi to o wiele drożej niż abonament. Zwłaszcza, kiedy sporo korzystamy z Internetu. Jeżeli więc przebywasz sporo czasu w sieci, warto zastanowić się nad bardziej ekonomiczną opcją, jaką jest Internet w abonamencie.

Post Author: Redaktor MK