okulary

Jak dobrać okulary korekcyjne, aby idealnie pasowały?

Brak ostrości widzenia, bóle głowy i oczu to jasny sygnał, że konieczne jest udanie się do optometrysty w celu przebadania wzroku oraz dobrania odpowiednich okularów korekcyjnych. Tylko w taki sposób będziemy mogli ponownie cieszyć się poprawnym widzeniem, a także zapobiegać pogłębieniu się wady wzroku. 

Wbrew pozorom dobór odpowiednich okularów wcale nie jest taki prosty. Oprócz szkieł, które proponuje optometrysta, należy dopasować do nich odpowiednie oprawki. Dzięki temu maksymalnie wykorzystamy potencjał szkieł, które zostały przepisane przez optometrystę. Na co należy zwrócić uwagę dobierając okulary korekcyjne? Dlaczego warto zgłosić się do optometrysty i to właśnie z jego pomocą wybrać odpowiednie szkła oraz oprawy? 

Okulary korekcyjne – jak wygląda jak ich dobieranie? 

Każdorazowo dobranie okularów przeznaczonych do korekcji wzroku, powinno odbywać się podczas wizyty u okulisty lub optometrysty. Zwłaszcza optometryści dysponują nowoczesnym sprzętem oraz odpowiednią wiedzą do tego, aby na podstawie przeprowadzonego wywiadu i szeregu badań, sprawdzić wszystkie parametry, wybrać szkła korekcyjne dla swojego pacjenta. Ma to szczególne znaczenie u osób, które potrzebują okulary do codziennego funkcjonowania. 

Odpowiednio przeprowadzony wywiad oraz późniejsze badanie to podstawa do tego, aby dopasować rodzaj szkieł do potrzeb pacjenta. W efekcie późniejsze korzystanie z okularów będzie spełniało wszystkie oczekiwania, a także poprawi jakość widzenia. 

Czym się kierować przy wyborze okularów korekcyjnych? 

Decydując się na korekcję wzroku poprzez noszenie okularów zamiast soczewek, należy pamiętać, iż szkła powinny być dopasowane do naszego stylu życia, a także wykonywanych w ciągu dnia aktywności. Optometrysta w trakcie wywiadu zadaje pytania nawiązujące do czasu spędzanego przed różnego rodzaju ekranami, prowadzenia pojazdów mechanicznych, a także chorób oraz przyjmowanych leków. Wszystkie te czynniki będą miały bezpośredni wpływ na jakość korekcji wzroku w trakcie noszenia okularów. 

okulary

Inna kwestią jest już wybranie oprawek do okularów, które powinny być zarówno estetyczne, jak i funkcjonalne. Oprawki dobierane są także do rodzaju szkieł, jakie zostały dobrane przez optometrystę, aby jeszcze bardziej poprawić jakość widzenia pacjenta. Wiele salonów okulistyczno-optycznych oprócz możliwości przebadania wzroku, proponuje swoim pacjentom kompleksową pomoc w doborze okularów korekcyjnych. 

Dobierając oprawy okularów korekcyjnych pod okiem optometrysty, warto zwrócić uwagę na takie aspekty jak: 

  • rodzaj wybranych szkieł, aby jak najlepiej spełniały one swoją funkcję w wybranych oprawkach, 
  • kształcie własnej twarzy – okulary powinny być dostosowane do indywidualnych proporcji każdego pacjenta, podkreślając tym samym atuty jego wyglądu i ukrywając mankamenty, 
  • wielkość szkieł, które muszą nie tylko pasować do owalu twarzy, ale również spełniać swoją podstawową funkcje i pozwalać na prawidłowe widzenie. 

Optometrysta a dobieranie okularów korekcyjnych 

Optometrysta dysponuje nowoczesnym sprzętem, dzięki któremu jest w stanie dokładnie sprawdzić rodzaj wady wzroku, jej wielkość, a także zmierzyć takie parametry jak: budowa przedniego i tylnego odcinka gałki ocznej, ruchomość gałki ocznej, ciśnienie wewnątrzgałkowe, czy wstępują innego rodzaju zaburzenia w centralnym lub peryferyjnym polu widzenia. 

Test na ostrość wzroku to podstawowe badanie, które stanowi podstawę do doboru okularów korekcyjnych przez optometrystę. W tych badaniach każdy pacjent musi aktywnie uczestniczyć, aby w trakcie ich przeprowadzania optometrysta odpowiednio dopasował moc soczewek, które następnie zostaną zamontowane w oprawach okularowych. Test ostrości wzroku jest uzupełniany o komputerowe badanie za pomocą autorefraktometru. 

Dobór okularów – najważniejsze informacje dla pacjentów 

Odpowiednio dobrane szkła oraz oprawy okularowe umożliwiają poprawną korekcje wzroku, poprawiając tym samym jakość i komfort życia. Osoby zmagające się z problemami narządu wzroku, zwłaszcza utratą ostrości widzenia, powinny zgłosić się do gabinetu optometrysty, aby przebadać wzrok i dobrać odpowiednie okulary.

Dobór okularów korekcyjnych nie jest łatwym zadaniem, ale z pomocą profesjonalistów możliwy do zrealizowania. Wiedza oraz doświadczenie optometrystów w salonach optycznych pozwala na wybranie takich szkieł oraz opraw, które doskonale będą spełniały swoją rolę. Z racji tego, że dopasowanie okularów do stylu życia pacjenta oraz wady wzroku jest kluczowe, aby poprawić widzenie, nie warto robić to na własną rękę, a zaufać specjalistom. 

Post Author: Redaktor MK

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.