migrena

Jak skutecznie walczyć z migrenowymi bólami głowy?

Migrena chyba u nikogo nie budzi pozytywnych skojarzeń. Uważana jest za najcięższą odmianę bólu głowy, który potrafi utrzymywać się nawet przez kilka dni i utrudniać codziennie funkcjonowanie, niosąc za sobą wiele nieprzyjemnych ograniczeń.

Szacuje się, że z migrenowymi bólami głowy zmaga się około 15% całego społeczeństwa. Mimo tak dużej częstotliwości występowania migreny nadal nie jest jednoznacznie określone, co ją powoduje. Na szczęście pojawiają się coraz to nowsze metody oraz zalecenia ze strony specjalistów, które ułatwiają funkcjonowanie z migrenami. Jak sobie radzić z migrenowymi bólami głowy i do kogo udać się po pomoc? Skąd wiedzieć, że to właśnie to i na co zwracać uwagę? Podpowiadamy!

Czym właściwie jest migrena i dlaczego jest tak nieprzyjemnym doświadczeniem?

Niestety mimo licznych badań, jakie specjaliści przeprowadzają w celu lepszego poznania migrenowych bólów głowy, nadal nie ma ustalonej jednoznacznej przyczyny ich występowania. Jest to schorzenie bardzo trudne do zdefiniowania i nie wiadomo, dlaczego konkretne osoby cierpią z powodu migren. U niektórych migreny mogą powodować geny, choć nie jest jednoznacznie określone czy migrenowe bóle głowy mogą być chorobą dziedziczną, a u innych zdecydowanie większy wpływ mają czynniki zewnętrzne, takie jak stres, niekorzystna pogoda i zmiany atmosferyczne, a także zmęczenie czy sposób odżywiania. Wpływ na migrenę może mieć niedostateczne nawodnienie organizmu oraz spożywanie konkretnych produktów. Możliwości jest naprawdę wiele i przez to bardzo trudno określić jednoznacznie skąd właściwie bierze się migrena. 

walka z migreną
W przypadku migreny skorzystaj z porady neurologa w Sosnowcu, który przeprowadzi szczegółowe badania i ustali ewentualne leczenie.

Migrenę dzieli się na różne rodzaje, które powiązane są przede wszystkim z jej objawami. Występuje między innymi migrena menstruacyjna, która związana jest z gospodarką hormonalną w ciele kobiety. Zmiany w trakcie cyklu sprawiają, że podczas menstruacji dochodzi również do migrenowego bólu głowy, co znacznie utrudnia funkcjonowanie i pogarsza samopoczucie kobiety. Bardzo częstym problemem jest także migrena oczna, która powiązana jest z zaburzeniami widzenia w postaci ciemnych plamek przed oczami lub zdeformowanymi kolorami czy kształtami oraz dyskomfortem i nasileniem bólu w trakcie próby wysilenia wzroku. Podstawowy podział migreny to migrena z aurą (symptomami neurologicznymi, które poprzedzają samą migrenę) oraz migrena bez aury. 

Postaw na pomoc ze strony sprawdzonych specjalistów, którzy znają się na migrenie

Leczenie migreny to proces skomplikowany. Niestety specjaliści nadal nie wiedzą, co dokładnie może powodować ten problem i dlaczego powstaje on u wybranych grup osób. U niektórych dodatkowym czynnikiem jest stres i niepokój, u innych zaburzenia odżywiania, a nawet zmieniające się ciśnienie atmosferyczne czy pogoda za oknem. Nie wiadomo jednak, co jest podstawą, która odpowiada za najczęstsze w przypadku migreny objawy i mimo wielu różnorodnych badań naprawdę trudno odkryć, co takiego ma na to wpływ. Mimo to jednak nie warto odkładać wizyty u lekarza z migrenami na później. Bardzo ważne jest przeprowadzenie jak najszybszych badań neurologicznych, które pomogą ustalić, jaki rodzaj migreny jest w danym przypadku problemem oraz dopasować odpowiednie leczenie do konkretnego typu i objawów. Dopasowanie leków na migrenowe bóle głowy jest bardzo istotne i pomoże zdecydowanie poprawić jakość życia osoby, która zmaga się z tego typu problemem. 

Aby mieć pewność, że otrzymasz odpowiednią pomoc, koniecznie udaj się do specjalisty z doświadczeniem w tej tematyce. Z migrenami należy udać się do neurologa i najlepiej wybrać takiego, który na bieżąco śledzi wszelkie nowinki medyczne dotyczące tego problemu. Odpowiednia wiedza oraz dokładne zaznajomienie się z tematem pozwoli dopasować komplet badań, jaki będzie trzeba u Ciebie wykonać, aby dowiedzieć się, jak dokładnie przebiega migrena w Twoim przypadku. Przyspieszy to znacznie proces dobierania leków do Twoich potrzeb i sprawi, że będą one o wiele skuteczniejsze.

Post Author: Kameleon