Rower MTB

Jaki rower górski kupić na początek?

Można wymienić kilka podstawowych rodzajów rowerów. Sprzęt szosowy, potocznie nazywany kolarzówkami, to rowery tylko do jazdy po twardych podłożach. Rowery miejskie to z kolei, jak sama nazwa wskazuje, jednoślady do poruszania się po mieście. Mamy też jeszcze rowery tupu BMX, składaki czy pojazdy turystyczne.

Jest jeszcze jedna, bardzo duża grupa. Są to rowery górskie, występujące też pod nazwą MTB. W poczet tej grupy wchodzi kilka kategorii.

Podstawowe elementy składowe

Rower górski to, jak nazwa wskazuje, sprzęt do wypraw w trudny, górzysty teren. Jego charakterystyczne cechy to:

  • Rozpoznawalna rama. Jej kształt zmusza do przyjęcia pochylonej pozycji na siodełku. Najczęściej powstaje ze stali lub aluminium. Pierwszy materiał ma dwie odmiany, hi-ten, ciężka i wytrzymała. Drugi rodzaj to Cro-mo, o wadze zbliżonej do ram aluminiowych.

Aluminium to najczęściej wykorzystywane tworzywo. Ramy są dość solidne i przy tym znacznie lżejsze od stalowych.

  • Równie górskie posiadają charakterystyczne koła, najczęściej 26 calowe. Posiadają też szerokie opony z wytrzymałym bieżnikiem.
  • Kolejna znana cecha to amortyzowany przedni widelec. Powstają też modele posiadające dwa amortyzatory, z przodu i z tyłu, lub sam tylny.
  • Przerzutki to kolejny fundamentalny osprzęt. Popularnością cieszą się kasety dziesięciorzędowe i trzy zębatki przy pedałach.

Rower w górach

Największe grupy rowerów górskich

Wiemy już jak wygląda standardowy rower górski. Warto teraz dowiedzieć się, na jakie grupy się dzielą i czym różnią się między sobą.

  • ATB. Rower w niskiej cenie i raczej wąskim przeznaczeniu. Dla osób, które chcą dopiero rozpocząć swoją przygodę z jazdą w terenie wymagającym, rower ATB nadaje się idealnie.
  • XC. Tego rodzaju rower górski sprawdzi się w trasach nieco bardziej zaawansowanych. Możemy go wykorzystać zarówno w niewielkich zjazdach jak i podjazdach.
  • DOWNHILL – rowery downhillowe dadzą sobie radę z dużym zjazdami, ostrymi kątami, kamieniami czy wybojami. Mają szerokie koła, dobrze osadzoną konstrukcję oraz niezwykle wytrzymałą konstrukcję hamulców tarczowych.
  • FREERIDE. Freeridowa opcja to rozwiązanie dla osób, które chcą wykorzystać rower w podjazdach. Rower ma niezły skok zawieszenia.
  • ENDURO. Dla osób najbardziej wymagających odpowiednim zakupem jest rower enduro. Charakteryzuje się niskim osadzeniem, dużymi kołami, świetnymi hamulcami oraz pełną amortyzacją. Na rowerze enduro możemy zjeżdżać praktycznie na przełaj.
  • TRAIL, ALL MOUNTAIN. Jeżeli jesteś osobą, która lubi górskie trasy oraz długie przełaje, all mountain jest dobrym pomysłem. Świetnie sprawdza się na nieco dłuższe odcinki.

Szeroki wybór

Rynek rowerowy oferuje bardzo bogatą gamę sprzętu. W tym sezonie szerzej polecane są rowery XC o stosunkowo szerokim przeznaczeniu. Dla przykładu, sklep Królestwo Rowerów oferuje rower Haibike Life 7.10 w atrakcyjnej cenie 1279 zł – zobacz ofertę tutaj: http://www.pmbike.pl/rowery-gorskie.

Habike
Same rowery górskie dzielą się na sześć odrębnych grup. Dzięki temu każdy znajdzie coś dla siebie. Niezależnie od posiadanych umiejętności czy zasobności portfela. Liczy się chęć jazdy na rowerze, do tego wystarczy dobrać odpowiedni sprzęt.

 

Post Author: Kameleon