las

Jakie szlaki turystyczne warto przejść w Dolinie Bobru?

Dolina Bobru to niezwykle urokliwe miejsce na mapie Polski. Zachwyca widokami, różnorodnymi florą i fauną, rzekami, zbiornikami wodnymi oraz trasami wycieczkowymi. Jest tu mnóstwo miejsc, które warto zobaczyć, a wiele ze szlaków w tym regionie, to okazja na całodniową wycieczkę pieszą.

Trasa Dookoła Zamku Wleń

Szlak jest średnio trudny i dość krótki, ponieważ liczy około 1,1 km. Suma podejść wynosi 54,78 m. To idealna piesza wycieczka dla osób z ograniczonymi możliwościami lub dla tych, którzy nie są zapalonymi sportowcami, a ich kondycja też nie jest na najlepszym poziomie. 

Sama budowla ma kilkusetletnią tradycję i robi ogromne wrażenie na zwiedzających, ponieważ zarówno ruiny, jak i całe otoczenie Rezerwatu Góra Zamkowa, wspólnie tworzą średniowieczny, zagadkowy klimat. Po drodze można zobaczyć także Ogród Francuski, kościół p.w. św. Jadwigi, a do tego jest miejsce na odpoczynek, posiłek czy uzyskanie szczegółowych informacji na temat okolicy.

Ścieżka Poetów brzegiem Bobru – Perła Zachodu

Łatwa droga na pieszą wycieczkę, która wynosi około 10,4 km. Podejścia w sumie to 231,4 m, przewyższenie to 121,5 m. Jeśli jest się w tej okolicy, to koniecznie trzeba przejść ten szlak w Dolinie Bobru. Jak sama nazwa wskazuje, duża część trasy przebiega właśnie wraz z korytem rzeki. To niesamowity widok, a jednocześnie uczucie, ponieważ woda powoduje wyjątkowy mikroklimat i dosłownie czuć ją w powietrzu. 

Ogromną zaletą i atrakcją jest widok na rzekę z różnych punktów widokowych, wiaduktów oraz mostów. Podczas wycieczki można napotkać na wodospad, strome skały, wodę spływającą strumyczkiem z góry. Ciekawe obiekty to Elektrownia Wodna Bobrowie i finał, czyli schronisko Perła Zachodu wraz z okoliczną, zabytkową Basztą.

Wzgórze Gapy – Bobrowy Jar

Miłośnicy wędrówek po pagórkach i wyżynach będą zachwyceni trasą Wzgórze Gapy – Bobrowy Jar. Nie jest to trudna trasa i ciągnie się przez 13,7 km, zatem również można pokonać to w jeden dzień. Trzeba być jednak przygotowanym, że to teren już pofałdowany, więc suma podjeść to 2016,87 m. Jednak to nie powinno to nikogo zniechęcać, ponieważ droga jest idealna na wędrówki zarówno latem, jak i zimą. 

las

Podczas pokonywania drogi warto zwrócić uwagę na napotkane atrakcje. Jedną z nich jest już wspomniany wyżej gościniec Perła Zachodu. Do tego robiący wrażenie most kolejowy oraz Jezioro Modre. Najlepszy widok jest na Gapie, stamtąd rozpościera się panorama na pagórkowate otoczenie i leśne zbocza.

Kapitański Mostek – Zapora Pilchowice

Dla poszukujących współczesnych perełek architektonicznych świetną trasą będą Pilchowice oraz trasa Kapitański Mostek – Zapora Pilchowice. Łatwa droga do pokonania w około 2,44 godziny, która ciągnie się przez 9 km. Suma podejść to 278,06 m, zatem z pewnością wiele osób jest w stanie pokonać swobodnie cały szlak.

Główną atrakcją jest oczywiście Zapora Pilchowice na Bobrze. Usytuowana pośród lasów i pagórków wygląda świetnie szczególnie jesienią, gdy drzewa mienią się wieloma kolorami. Majestatyczna konstrukcja robi wielkie wrażenie jako budowla, ale też jako tama, która powstrzymuje wielki masyw wody po jeden stronie. Będąc w tym miejscu, można także zobaczyć turbiny, czyli eksponaty elektrowni.

Lwówek Śląski

Warto także przejść się trasą Lwówek Śląski. Prosta, piesza wycieczka, która ma 8,1 km, a pokonanie jej zajmuje około 4,21 godziny. Bardzo interesująca droga, która ma wiele ciekawych punktów, od dzieł przyrody, przez budynki i elementy dodane przez człowieka. Do tych pierwszych należą Panieńskie Skały, Szwajcaria Lwówecka, a w drugiej kategorii można wymienić Mury obronne, Wieża Bolesławiecka, Pałac Hohenzollernów, Ratusz, Grobowiec Hohbergów. To tylko kilka punktów, ale cała wycieczka obfituje w różne budynki związane z historią tego miejsca.

Wzgórze Krzywoustego – Jelenia Góra

Osoby na średnim poziomie mogą wyruszyć trasą Wzgórze Krzywoustego – Jelenia Góra. To wędrówka przez około 2,6 km, która zajmuje 1,32 godziny i z sumą podejść 157,65 m. Jak sama nazwa wskazuje, prowadzi na Wzgórze Krzywoustego, gdzie można znaleźć widokową Wieżę Krzywoustego.

Po drodze na wędrowców czekają rzeźby Wojów Piastowskich, a także miejsce na ognisko. Tuż obok jest rzeka Bóbr, miejsce widokowe, a nawet Cudowne Źródełko. W dotarciu na miejsce pomorze mała, drewniana kładka na rzece Kamiennej.

Post Author: Redaktor MK

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.