praca kierowcy

Kierowca C – jak pracuje?

Anglia jest od wielu lat krajem docelowym wielu emigrantów, wśród których nie trudno znaleźć również obywateli Polski. Ruch ludzi poszukujących pracy w kierunku Wysp Brytyjskich wcale jednak nie dziwi – lepsza płaca przy często lepszych warunkach pracy jest naprawdę kuszącą ofertą, a angielski to w końcu jeden z najpopularniejszych w Polsce języków obcych. Zatrudnienia w Anglii szukają osoby z wielu branż, jednak jednym z bardziej obleganych stanowisk jest kierowca C. Jak wygląda praca w Anglii na takim stanowisku i dlaczego polscy kierowcy są częstym wyborem angielskich pracodawców?

Na czym polega praca kierowcy C

Praca jako kierowca samochodu z naczepą może przybrać naprawdę różne formy, zależnie od pracodawcy oraz rodzaju przewożonych materiałów. System pracy jest naprawdę zbliżony do tego znanego kierowcom w Polsce – długie trasy przeplatane dniami wolnymi, bądź codzienne dostawy i krótsze godziny pracy. Napomknąć należy jednak, że większość angielskich firm operuje wyłącznie na terenie Anglii, Walii i Szkocji i rzadko zapuszcza się z usługami na kontynent. Dzieje się tak głównie dlatego, że usługi europejskich firm są dla odbiorców znacznie korzystniejsze niż stawki angielskie. Nie można jednak powiedzieć, by kierowcy narzekali na brak różnorodności tras czy mało ofert pracy. Najwięcej ofert pracy pojawia się wiosną, gdy rozpoczyna się większe zapotrzebowanie na transport lądowy (chociażby transport warzyw i owoców), oraz z końcem jesieni gdy wiele firm potrzebuje pomocy z zatowarowaniem swoich klientów przed okresem świątecznym. Jeśli preferujesz stały kontrakt, szukaj ofert w firmach kurierskich i tych obsługujących supermarkety. Na długie trasy i pracę sezonową możesz natomiast liczyć w dostawach żywności i przewozach kontenerów. Co zrobić, aby znaleźć ofertę? Wystarczy, że udasz się z odpowiednimi dokumentami do agencji zatrudnienia w Anglii lub agencji w Polsce zajmującej się angielskimi firmami i znajdziesz odpowiadającą dla siebie ofertę. A skoro o dokumentacji mowa, aby uzyskać uprawnienia do kierowania pojazdami kategorii C w Anglii nie potrzeba wielkiego wkładu pracy.

Kierowca C w Anglii – podstawowe wymagania

kierowca w angliiPrawo jazdy uprawniające do prowadzenia pojazdów kategorii C zdobyte w Polsce jest ważne również na terenie Anglii, choć niektóre firmy mogą preferować brytyjskie kwalifikacje i uprawnienia. Zanim jednak podejmiesz pracę jako kierowca C na wyspach brytyjskich musisz zdobyć swój Counterpart Licence, czyli papierową część prawa jazdy. To na niej odnotowywane są między innymi wszystkie popełnione przez Ciebie wykroczenia drogowe – informacja niezwykle istotna dla przyszłych pracodawców. Aby zdobyć taki dokument, wystarczy zarejestrować swoje prawo jazdy i posiadane uprawnienia w brytyjskim odpowiedniku Wydziału Komunikacji zwanym DVLA. Counterpart Licence jest również konieczne do zdobycia ubezpieczenia oraz unikalnego numeru kierowcy ciężarówki zwanego po prostu Driver Number. A co z tachografami? Cyfrowa Karta Kierowcy, czyli Digital Card, to obowiązek każdego kierowcy samochodu ciężarowego na terenie Europy – otrzymuje się ją po zdobyciu prawa jazdy kategorii C i jeśli posiadasz taką z poprzedniej pracy, pracodawcy w Anglii będą ją bez problemu honorować.

Zarobki kierowcy C w Anglii

Przeciętny zarobek kierowcy kategorii C w Anglii to pomiędzy 600 do 800 funtów tygodniowo. Oczywiście stawki te mogą różnić się pomiędzy firmami i rodzajem przewożonych materiałów, nie warto brać więc tej stawki za jakikolwiek wyznacznik. Nie zmienia to jednak faktu, że kwoty te są znacznie wyższe niż osiągane w Polsce i dla wielu jest to klucz do podjęcia decyzji o wyjeździe. Praca jako kierowca ciężarówki nie jest prosta i wymaga nie lada zdrowia i cierpliwości drogowej. Jeśli jednak cechy te nie są Ci obce i pragniesz zarobić więcej, niż oferują polscy pracodawcy, kierowca C w Anglii to dobra decyzja.

Post Author: Kameleon