Obecnie komputery nie są już tylko urządzeniami wykorzystywanymi do pracy, ale wiele osób traktuje je również jako centrum rozrywki.
Mogą one być wykorzystywane do przeglądania Internetu, oglądania filmów, ale także do grania w gry komputerowe. Rynek gier w ostatnich latach bardzo szybko się rozwinął, przyciągając ogromną rzeszę fanów. Nic więc dziwnego, że wiele osób kupuje komputery specjalnie po to, aby móc na nich zagrać w najnowsze tytuły.
Jednak aby było to możliwe, komputer musi być wystarczająco wydajny, ponieważ tylko wtedy możliwe będzie czerpanie pełnej przyjemności z gry.
Komputer stacjonarny czy laptop do gier?
Jednym z pierwszych dylematów, przed jakim stoją osoby planujące zakup komputera gamingowego, jest to czy powinny one wybrać komputer stacjonarny, czy laptopa. Testy pokazują, że zarówno dobrej klasy laptop jak i komputer gamingowy są w stanie poradzić sobie ze wszystkimi najnowszymi grami. Jednak porównując wydajność jednego i drugiego, okazuje się, że komputer zapewnia większą wydajność w tej samej cenie. Czy oznacza to, że tylko jednostki stacjonarne są najlepszym i jedynym wyjściem w sytuacji gdy szukamy gamingowego sprzętu?
Sprawa nie jest taka łatwa, ponieważ komputer stacjonarny i laptop to zupełnie inne urządzenia, które zaprojektowane zostały z myślą o innym zastosowaniu. Dla osób decydujących się na zakup laptopa, z pewnością priorytetem jest mobilność i w tym zadaniu urządzenia tę sprawują się idealnie. Natomiast komputery stacjonarny, jak sama nazwa wskazuje, zostały skonstruowane z myślą o użytkowaniu w jednym wyznaczonym miejscu.
Dzięki temu ich wymiary mogą być znacznie większe, co przekłada się na lepszą cyrkulację powietrza oraz wentylację wewnątrz obudowy i tym samym umożliwia zastosowanie wydajniejszych podzespołów. Z tego względu komputery stacjonarne to najczęstszy wybór wśród osób szukających sprzętu przeznaczonego do gamingu.
Czy oznacza to, że laptopy nie nadają się do grania w gry? Wręcz przeciwnie, na rynku dostępny jest ogrom laptopów gamingowych, które charakteryzują się naprawdę bardzo wydajnymi podzespołami. Oczywiście nie będą to urządzenia tak wydajne, jak pełnowymiarowe komputery stacjonarne w tej samej cenie.
Jednak największą zaletą laptopów gamingowych jest to, że oferują one bardzo dobrą wydajność i zachowują przy tym pełną mobilność. Z tego względu rozwiązanie to będzie znakomitym wyborem np. dla studentów oraz innych osób, potrzebujących mobilnego komputera do nauki lub pracy, a jednocześnie będących fanami gier komputerowych.
Na co zwrócić uwagę podczas zakupu komputera gamingowego?
Po dokonaniu wyboru między komputerem do gier stacjonarnym a laptopem, kolejnym krokiem jest wybranie konkretnego modelu, który będzie charakteryzował się najlepszą wydajnością w stosunku do ceny. Aby wybrać mądrze, należy wiedzieć jakie parametry komputera mają wpływ na jego wydajność i tym samym zapewnią płynność i komfort rozgrywki.
Dla graczy jednym z ważniejszych podzespołów komputera jest karta graficzna. To właśnie ona odpowiada za renderowanie obrazu, który następnie poprzez wyjście wideo i kabel trafia do monitora. Podczas wyboru komputera powinniśmy zwrócić uwagę na to, jakie taktowanie i magistralę ma dana karta graficzna, ile ma pamięci VRAM i jakiego rodzaju jest to pamięć (obecnie najlepszą wydajność zapewnia pamięć GDDR6 i GDDR6X).
Drugim ważnym elementem jest procesor, czyli mózg całego komputera. Wybierając jednostkę do gier, powinniśmy zwrócić uwagę na jego taktowanie oraz ilość rdzeni i wątków (czterordzeniowy i ośmiowątkowy procesor zapewni płynną rozgrywkę we wszystkich obecnych grach przy rozdzielczości FullHD).
Ostatnim, ale nie mniej ważnym elementem jest pamięć RAM komputera. W tym przypadku im więcej, tym lepiej. Za minimum obecnie uważa się 8 GB, ale sporo tytułów wymaga już większej ilości, wiec dla spokoju lepiej zainwestować w 16 GB. Warto także zwrócić uwagę na częstotliwości pracy pamięci, opóźnienie oraz jej typ. Na tę chwilę standardem jest pamięć DDR4 i nie powinno się inwestować w starsze rozwiązania.
Oprócz tych podzespołów z pewnością na komfort rozgrywki może wpłynąć również zastosowanie dysku SSD i wydajniejsze chłodzenie, jednak są to elementy mniej znaczące w przypadku gier komputerowych.