Problemy zdrowotne, dyskomfort, nieustanny problem z nieprzyjemnymi zapachami – utrzymywanie higieny pomieszczeń na odpowiednim poziomie w warunkach domowych może być trudne i często nieskuteczne. Dostępne w drogeriach środki chemiczne dezynfekują i usuwają zapachy, jednak ich działanie jest wyłącznie powierzchowne i często niedostatecznie skuteczne. Pozbycie się trudnych do usunięcia zapachów, alergenów zawieszonych w powietrzu oraz wszelkiego rodzaju bakterii i zarazków czających się w zakamarkach mieszkania wymaga bardziej specjalistycznego podejścia. W tym miejscu do gry wchodzi ozonowanie.
Na czym polega ozonowanie?
Proces ozonowania polega na całkowitym usuwaniu nieprzyjemnych zapachów oraz drobnoustrojów z pomieszczeń. Stosowane zarówno w warunkach mieszkalnych, jak i przemysłowych, ozonowanie to doskonały sposób na szybką dezynfekcję i odświeżanie pomieszczeń. Ze względu na ogromne właściwości utleniające ozonu, procedura ozonowania znajduje zastosowanie w niszczeniu bakterii, wirusów, grzybów i roztoczy, oraz utleniania związków organicznych i nieorganicznych odpowiedzialnych za powstawanie i utrzymywanie nieprzyjemnych zapachów.
Jedną z najważniejszych korzyści ze stosowania ozonowania w porównaniu z innymi metodami dezynfekcji pomieszczeń jest jego nieszkodliwość dla zdrowia ludzi i zwierząt. Ozon, użyty w odpowiednim stężeniu nie powoduje uszkodzeń dla urządzeń znajdujących się w dezynfekowanych pomieszczeniach, dzięki czemu nie wymusza konieczności wynoszenia przedmiotów z pomieszczenia. To z kolei pozwala na pewność, że urządzenia zostaną również zdezynfekowane i pozbawione wszelkich zalegających drobnoustrojów i alergenów. Ozon to również gaz nieszkodliwy dla zdrowia ludzi i zwierząt, o ile oczywiście jego stężenie nie przekracza odpowiedniego poziomu. To sprawia, że ozonowanie to częsta praktyka w przedsiębiorstwach, które zajmują się produkcją żywności, prowadzą hodowlę zwierząt lub przetwarzają żywność. Ozonowanie stosuje się również w salonach fryzjerskich, samochodach i autobusach do przewozu osób, budynkach publicznych, kaplicach i kostnicach, hotelach, aresztach, karetkach, restauracjach, magazynach, a nawet szpitalach!
Zalety ozonowania pomieszczeń
Pierwszą i najważniejszą zaletą ozonowania jest skuteczność i kompleksowe podejście metody. W przeciwieństwie do innych sposobów pozbywania się nieprzyjemnych zapachów, ozonowanie nie tuszuje uciążliwych zapachów. Ozon stosowany w procesie pomaga zabić chorobotwórcze mikroorganizmy, roztocza i inne alergeny, a także bakterie, pleśnie, wirusy, grzyby, zarazki i inne drobnoustroje. Ozonowanie jest więc nie tylko sposobem na eliminację zapachów, ale i dezynfekcję pomieszczeń i znajdujących się wewnątrz elementów wyposażenia. Korzyścią z ozonowania jest zdecydowanie możliwość pozbycia się szkodników domowych takich jak komary, karaluchy, mrówki, mole oraz gryzonie takie jak myszy czy szczury. Zwierzęta te nie przepadają za ozonem i choć jedna sesja ozonowania może nie przynieść korzyści jako główna metoda likwidacji szkodników, regularnie stosowane z pewnością przyczyni się do polepszenia sytuacji w domu.
Ozonowanie to metoda szybka i tania. Swoje właściwości bakteriobójcze wykazuje już w niewielkim stężeniu, a pomieszczenia po ozonowaniu wystarczy przewietrzyć, by od razu nadawały się do użytkowania. Generatory ozonu wykorzystywane przez profesjonalne firmy zajmujące się ozonowaniem pomieszczeń są w stanie wygenerować właściwe stężenie ozonu w szybkim czasie, dzięki czemu możliwe jest ozonowanie dużych pomieszczeń a nawet hal przemysłowych. Ozon jest dziś wykorzystywany w wielu miejscach, w których do niedawna w celach dezynfekcyjnych wykorzystywano chlor. Ozon, w przeciwieństwie do chloru ma 50 razy skuteczniejsze i 3000 razy szybsze działanie niż chlor. Te liczby mogą zaskakiwać i wyłącznie potwierdzają zalety korzystania z ozonowania pomieszczeń. Co więcej, samo ozonowanie nie wymaga stosowania komplementarnych środków bakteriobójczych mających na celu usunięcie skutków działania ozonu.
Dlaczego ozonowanie pomieszczeń jest skuteczne?
Ozonowanie to zaawansowany proces utleniania, który wykorzystuje się przede wszystkim jako metodę dezynfekcji i odświeżania pomieszczeń. Ozonowanie pozwala skutecznie usunąć żelazo, mangan i amoniak, przyspiesza utlenianie mikrozanieczyszczeń oraz mikroorganizmów, zapewnia czystość mikrobiologiczną poprzez usuwanie bakterii, wirusów, pleśni i grzybów. Najczęściej jednak jako zaletę wymienia się niesamowite zdolności usuwania nieprzyjemnych zapachów – cechę wykorzystywaną podczas odświeżania mieszkań i domów przed sprzedażą, bloków mieszkalnych po pożarach, pomieszczeń po śmierci oraz wszelkich miejsc, w których nieprzyjemne zapachy mogą utrudniać komfortowe funkcjonowanie.