Rehabilitacja domowa to jeden z kluczowych etapów powrotu do zdrowia, w którym pomóc nam mogą nie tylko lekarze i pielęgniarki, lecz również wykwalifikowani fizjoterapeuci prywatni.
Dzięki przeprowadzaniu zabiegów w domowym zaciszu pacjenci mogą czuć się bardziej komfortowo i swobodnie niż w gabinecie, co z pewnością jest dużym ułatwieniem i pomocą w powrocie do zdrowia.
Rehabilitacja domowa- czym się cechuje?
Oczywiście główną jej cechą jest to, że odbywa się ona w domu. Rehabilitacja domowa to ogromna pomoc dla osób ze znacznymi problemami w poruszaniu się, samotnych, oraz mieszkających daleko od gabinetu. Zabiegi rehabilitacyjne przeprowadzić mogą zarówno wykwalifikowani lekarze oraz fizjoterapeuci prywatni. Po ustaleniu, z jakimi dolegliwościami mamy do czynienia, lekarz lub fizjoterapeuta w oparciu o wywiad oraz wyniki badań, ustala indywidualny program rehabilitacji. Po ustaleniu go, zabiegi odbywają się w domu pacjentów 2-3 razy w tygodniu lub częściej, jeśli jest to konieczne. Rehabilitacja trwa tak długo, jak długo zachodzi taka potrzeba.
Do domu pacjentów, jeśli to tylko możliwe, przewożony jest wszelki niezbędny do zabiegów sprzęt, który jest już oczywiście wliczony w cenę. Z kolei, jeśli ktoś ubiega się o sfinansowanie rehabilitacji przez NFZ, musi pamiętać o tym, że z całego roku sfinansowane zostanie jedynie 80 dni zabiegów, a na skierowaniu na rehabilitacje musi pojawić się adnotacja, że ma być ona przeprowadzana w domu. Finansowanie dłuższej rehabilitacji wymaga zgody dyrektora oddziału NFZ, wniosek o przedłużenie finansowania składa lekarz prowadzący chorą osobę, i musi ów wniosek bardzo dobrze uzasadnić. Zależnie od problemów, dla jednych będzie to aż za dużo, z kolei dla innych będzie to jedynie kropla w morzu potrzeb.
Kto może skorzystać z domowej rehabilitacji?
Cała sprawa zależy od tego, czy zdecydujemy się na prywatną rehabilitację domową, czy też wybierzemy dofinansowanie z NFZ. Rehabilitacja jest potrzebna przede wszystkim osobom, które:
- są w stanie wegetatywnym,
- przebyły urazy nóg,
- ucierpiały na skutek wypadku, w których doszło do uszkodzenia rdzenia kręgowego,
- są przewlekle chore, u których brak widocznych postępów w powrocie do zdrowia (choroba Parkinsona, zanik mięśni, reumatoidalne zapalenie stawów oraz wiele innych),
- cierpią na ciężkie uszkodzenia układu nerwowego oraz ogniskowe uszkodzenia mózgu.
Jeśli szukamy pomocy we własnym zakresie, z rehabilitacji domowej skorzystać możemy zawsze, gdy tylko zachodzi taka konieczność.
Oferta gabinetu fizjoterapeutycznego Global Therapy we Wrocławiu skierowana jest do wszystkich osób borykających się z bólami kręgosłupa, stawów, rwą kulszową, dyskopatią oraz wieloma innymi dolegliwościami. Do wyboru jest fizjoterapia, terapia manualna, masaż klasyczny oraz relaksacyjny, a wszystko to z możliwym dojazdem do pacjentów nie tylko na terenie Wrocławia i okolic.
Jak przebiega rehabilitacja domowa?
Całość rozpoczyna się od szczegółowego wywiadu. Pacjenci odpowiadają na pytania związane z ich stylem życia, odżywianiem się, stanem zdrowia, przebytymi urazami lub wypadkami. Potrzebne będą wyniki badań radiologicznych. Ustalany jest stan, w jakim znajdują się narządy wewnętrzne. Następnym krokiem jest badanie, podczas którego należy sprawdzić ruchomość stawów, stan jamy brzusznej, zlokalizować główne źródła bólu. Na podstawie informacji zebranych w wywiadzie oraz przeprowadzonych badań, można ustalić indywidualny plan zabiegów, które odbędą się już w domu.
Plan tworzony jest pod kątem wieku, stanu zdrowia, przyczyn bólu oraz tego, jak bardzo jest intensywny. Oprócz przeprowadzenia samego zabiegu, fizjoterapeuta może zalecić proste ćwiczenia do wykonania samodzielnego. Dodatkowo udzieli porad odnośnie koniecznych zmian trybu życia (unikanie stresu, zmiana diety, rezygnacja z niezdrowych produktów, regularne ćwiczenia oraz ogólne stosowanie się do zaleceń). Warto skorzystać z profesjonalnej pomocy wykwalifikowanego fizjoterapeuty, która znacznie przyspieszy powrót do zdrowia i pełni sił. Często potrzebna jest osoba, która uświadomi potrzebę zmian w stylu życia, celem cieszenia się nim w pełni zdrowia.