Kupując futerał na gitarę, nie bierzemy tak po prostu pierwszego lepszego modelu, który się nam spodoba. Liczy się tu kilka ważnych aspektów, które musimy brać pod uwagę przy zakupie tak, aby gitara była w pełni bezpieczna podczas przenoszenia.
Nosimy gitarę okazjonalnie, czy nie ruszamy się bez niej na krok? Od tego w dużej mierze zależy rodzaj pokrowca. Jeśli chcemy, by gitara była bezpieczna bez względu na okoliczności, przyjrzyjmy się temu, jak dobrze dobrać pokrowiec, wychodzący naprzeciw naszym potrzebom.
Najważniejsze cechy dobrego futerału na gitarę
Rozmiar
Gitara gitarze nierówna. Nie chodzi tu tylko o rodzaj brzmienia, lecz po prostu o rozmiar. Futerał dobrze dobrany do wielkości gitary będzie chronił ją znacznie lepiej niż za duży pokrowiec, w którym będzie się ona bezładnie przesuwać, o zbyt małym już nie wspominając.
Wodoodporność
Gitara jest znacznie bardziej podatna na działanie wody, niż by się mogło wydawać. Te pięknie wykonane, drewniane instrumenty, pokryte lakierami i impregnatami, nie są odporne na kontakt z wodą. Tracą wówczas swój urok, brzmienie, krótko mówiąc – nadają się jedynie do kosza. Dlatego też, jeśli podróżujesz niezależnie od warunków atmosferycznych, zadbaj o właściwości wodoodporne wybranego przez Ciebie pokrowca.
Pianka zabezpieczająca
Czy wiesz, że upadek nawet z niewielkiej wysokości może prowadzić do poważnych uszkodzeń gitary? Dlatego też, aby się przed tym uchronić, sprawdź, czy pianka zabezpieczająca w wybranym przez Ciebie futerale będzie odpowiedniej wielkości. Oprócz zabezpieczania przed upadkiem pianka pełni również ważną funkcję amortyzatora, który bardzo się przyda przy transporcie gitary na nierównych drogach.
Dodatkowe udogodnienia
Gitary wcale nie musisz nieść w ręku – czasem nie jest ona wcale taka lekka, co może być szczególnie odczuwalne, gdy masz do pokonania w jej towarzystwie nieco dłuższy dystans. Aby zatem podnieść sobie poziom komfortu na drogę, wybierz model z szelkami. Dzięki temu przenoszenie gitary z punktu A do punktu B nie będzie tak uciążliwe. Obok szelek, zwracaj uwagę również na dodatkowe kieszenie, w których można schować nuty, zapasowe struny i inne niezbędne akcesoria.
Rodzaje pokrowców na gitarę
Futerał piankowy
Jest to dobry wybór, kiedy chcemy postawić na wytrzymałość bez nadmiernego obciążania ramion przy noszeniu. Często wykorzystywanym materiałem przy produkcji futerałów piankowych jest cordura, czyli poliester pokryty zabezpieczającą warstwą PCV. Futerał piankowy cechuje się dużą sztywnością, a wszystko to ze względu na styropianową formę, dzięki której instrument jest lepiej zabezpieczony przed uszkodzeniami.
Futerały sztywne
Będą one zdecydowanie lepszym wyborem dla wszystkich tych, którzy wykorzystują gitarę często i przewożą ją w trudnych warunkach (np. jeżdżą w trasy koncertowe). Futerały sztywne dzielimy na te o kształcie dopasowanym do instrumentu oraz klasyczne, prostokątne, stanowiące najlepszą formę ochrony. W przeciwieństwie do futerałów piankowych są one w stanie lepiej chronić gitarę przed mocnymi uderzeniami, w starciu z którymi pianka nie ma już szans. Gitara przewożona razem z innym, ciężkim sprzętem muzycznym musi być solidnie zabezpieczona, dlatego też koniecznie wybieramy futerał pancerny z metalowymi okuciami. Futerały prostokątne są w środku obite np. pluszem i zawierają wkładkę idealnie dopasowaną do instrumentu, dzięki czemu jest on doskonale unieruchomiony. W przypadku tego typu futerałów również możemy postawić na lekkość połączoną z dużym bezpieczeństwem – stawiamy wówczas na futerały wykonane z tzw. tworzywa ABS.