Nadawanie drugiego życia meblom to dzisiaj bardzo popularny trend, dzięki któremu możemy bez zbyt wielkiego nakładu kosztów wprowadzić poważne zmiany wizualne we wnętrzu. Zanim jednak rozpoczniemy odnawianie pełną parą, zapoznajmy się z najważniejszymi zasadami renowacji.
Jak powinna wyglądać? Czego najlepiej użyć? Tego dowiemy się poniżej.
Odnawianie mebli krok po kroku
Usuwanie insektów
Czasem się zdarza, że w starych meblach pojawią się nieproszeni goście. Jeśli stan mebla nie pogorszył się przez to na tyle, by nadawał się jedynie do wyrzucenia, możesz zaopatrzyć się w specjalny środek, którym spryskasz mebel, po czym na jakiś czas zawiniesz go w folię i pozostawisz, aby środek mógł zadziałać.
Przygotowanie powierzchni
Zanim zaczniesz prace, przemyśl, na jakim efekcie Ci zależy i pod tym kątem dobierz wszystkie niezbędne narzędzia. Zabezpiecz podłoże, na którym będziesz przeprowadzać renowację. Całość należy zacząć od przygotowania powierzchni. Usuń starą farbę lub lakier. Możesz to zrobić poprzez zastosowanie papieru ściernego lub szlifierki, dzięki której praca będzie na pewno szybsza i mniej uciążliwa. Po zakończeniu szlifowania nie zapomnij pozbyć się pyłu. Możesz zastosować szczotkę, szmatkę, lecz najlepszy byłby odkurzacz, który będzie dużo dokładniejszy.
Co z ubytkami?
Zdarza się czasem, że mebel “wyposażony” zostaje z upływem czasu w poważne wyszczerbienia, które widać już z daleka. Czy to oznacza, że możliwości renowacji właśnie zostały przekreślone? Absolutnie nie, wystarczy pokryć ubytek specjalną masą szpachlową, której kolor można idealnie dopasować do koloru farby, dzięki czemu efekt będzie zupełnie niewidoczny.
Wybór metody renowacji
Tutaj w zasadzie wszystko zależy już od Ciebie. Możesz zdecydować się na malowanie, lakierowanie, woskowanie lub na wykonanie fantazyjnych wzorów, których gotowe szablony możesz znaleźć na dowolnej stronie w Internecie.
Woskowanie
Można je wykonać na drewnie, które nie zostało jeszcze pokryte żadnym środkiem zabezpieczającym, można też nałożyć wosk dopiero po zastosowaniu lakierobejcy. Wosk ma tę zaletę, że zabezpiecza przed działaniem wilgoci. Poza tym obecnie dostępne woski umożliwiają zmianę koloru mebla na dowolnie wybrany.
Farbowanie
Najczęściej stosowane rodzaje farby to kredowe i akrylowe, przy czym jeśli zależy Ci na trwałości i nowoczesnym wyglądzie mebla, lepszym wyborem będzie farba akrylowa. Dzięki swoim właściwościom bardzo dokładnie pokrywa ona mebel, a przy tym jest bardzo trwała. Kolejnym plusem jest bogata paleta przeróżnych kolorach o różnym nasyceniu, od delikatnych, po bardzo wyraziste.
Tapicerowanie mebli – jak wygląda?
Aby zmienić obicie krzesła, musimy je rozkręcić. Odrywamy stare obicie i wymieniamy przy okazji wypełnienie, które może być już mocno zużyte. Wycinamy odpowiednią ilość materiału, oczywiście z zapasem. Po wypełnieniu siedziska naciągamy materiał tak, by cały czas był on estetycznie napięty i przybijamy taperem. Podobnie postępujemy z oparciem, tyle że tu bardziej stawiamy na igłę i nitkę, zszywając na koniec boki.
Jak widać, gdy wygląd Twoich starych mebli Ci się znudzi, nie musisz ich od razu wyrzucać. Wręcz przeciwnie, wystarczy, że zaopatrzysz się w farby, tkaniny, bejce i możesz zaczynać całą zabawę!