leczenie zaćmy

Najczęstsze choroby wzroku

leczenie zaćmyWzrok to jeden z najważniejszych, ale i najbardziej wrażliwych na choroby zmysłów człowieka. Poza wadami refrakcyjnymi, takimi jak krótkowzroczność, dalekowzroczność czy astygmatyzm, równie częstymi problemami są choroby takie jak bielmo, AMD, zaćma, jaskra czy odwarstwienie siatkówki. Związane z nimi objawy i powikłania mogą być bardzo poważne i znacząco utrudniać codzienne funkcjonowanie. Czym charakteryzują się najpopularniejsze choroby oczu i co warto o nich wiedzieć?

Zaćma

Zdecydowanie najczęściej występująca i najczęściej leczona choroba wzroku to oczywiście zaćma, która choć dotyka przede wszystkim osoby starsze po 60. roku życia, każdego roku wymaga przeprowadzenia na całym świecie kilkuset tysięcy operacji usunięcia zmętniałej soczewki. Zaćma, która początkowo ogranicza ostrość widzenia w słabym oświetleniu jest chorobą postępującą – z czasem problemem staje się postrzeganie odległości i oddania barw, a nieleczona zaćma prowadzi do całkowitej utraty wzroku. Jedynym sposobem leczenia zaćmy oka jest jej operacyjne usunięcie oraz zastąpienie sztuczną soczewką wewnątrzgałkową

Jaskra

Choroba występująca równie często, jak zaćma i podobnie jak ona kojarzona przede wszystkim z osobami starszymi to jaskra, której jednym z głównych objawów jest nagły wzrost ciśnienia wewnątrzgałkowego. Przyczyną jaskry jest nieprawidłowy przepływ cieczy wodnistej w przedniej komorze oka powodujący nie tylko wspomniany już wzrost ciśnienia, ale także stopniowego uszkodzenia nerwu wzrokowego. Pacjenci cierpiący na jaskrę doświadczają nie tylko problemów z bólami oczu i głowy, ale też z pogarszaniem się wzroku. Warto zaznaczyć, że choroby takie jak miażdżyca, cukrzyca oraz nadciśnienie tętnicze mogą zwiększać ryzyko zachorowania na zaćmę. Jej leczenie odbywa się początkowo metodami farmakologicznymi, poprzez stosowanie kropli obniżających i regulujących ciśnienie wewnątrz gałki ocznej, a w razie niepowodzenia takiej metody rozwiązaniem jest zabieg laserowy.

Zwyrodnienie plamki żółtej

AMD, czyli zwyrodnienie plamki żółtej to trzecia pod względem częstości występowania choroba oczu, która jest jednocześnie jednym z poważniejszych problemów dotykających narząd wzroku u osób po 50. roku życia. AMD związane jest ze zmianami w centralnej części siatkówki oka powodującymi przede wszystkim utratę ostrości widzenia i problemy z odróżnianiem kolorów. Nieleczone zwyrodnienie plamki żółtej, podobnie jak w przypadku zaćmy, prowadzi do całkowitej utraty wzroku, jednak w przeciwieństwie do zmętnienia soczewki może postępować znacznie szybciej i wymagać podjęcia natychmiastowych środków zapobiegawczych. Leczenie zwyrodnienia plamki żółtej, zależnie od stopnia jego rozwoju i dolegliwości odczuwanych przez pacjenta opiera się przede wszystkim o podawanie zastrzyków bezpośrednio do gałki ocznej oraz laseroterapię, która pozwala poradzić sobie z trudniejszymi przypadkami choroby.

Bielmo

Bielmo na oku to choroba rogówki oka, której przebieg porównuje się do wspomnianej wcześniej zaćmy – zmętnienie obejmujące rogówkę prowadzi do znacznego upośledzenia wzroku, a z czasem całkowitej jego utraty. Do najczęstszych przyczyn jego wystąpienia można zaliczyć różnego rodzaju infekcje, choroby metaboliczne, problemy z nadciśnieniem oraz urazy oka.  Aby leczyć bielmo, należy wcześniej odnaleźć jego przyczynę i to jej leczeniem zająć się w pierwszej kolejności – odpowiednio wcześnie wykryte może zostać powstrzymane, jednak jeśli choroba postąpiła już za daleko, konieczna może okazać się operacja z zastosowaniem leczenia laserowego.

badanie oka

Odwarstwienie siatkówki

Ostatnią z najczęstszych chorób oczu jest odwarstwianie się siatkówki, wśród którego przyczyn pojawiają się choroby takie jak cukrzyca czy atopowe zapalenie skóry, krótkowzroczność, urazy oka, zapalenie i choroby zwyrodnieniowe siatkówki, a także powikłania po operacjach oczu (np. operacji zaćmy lub jaskry). Odwarstwienie siatkówki, czyli oddzielenie się warstwy siatkówki od tęczówki przebiega często bezobjawowo, a pacjenci którzy dostrzegają problemy ze wzrokiem najczęściej uskarżają się tu na widzenie mroczków i nietypowych drobinek oraz błysków. Te nie muszą być oczywiście od razu podstawą diagnozy odwarstwienia siatkówki, jednak jeśli się utrzymują, warto udać się do okulisty w celu przebadania wzroku.

Właściwa profilaktyka i obserwacja stanu wzroku mogą w dość prosty sposób przyczynić się do uniknięcia wielu chorób oczu. Dla tak wrażliwego narządu warto dość regularnie odwiedzać gabinet okulistyczny i upewniać się, że wzrok będzie funkcjonował jak należy przez wiele lat.

Post Author: Kameleon