O czym pamiętać ćwicząc jogę?

Joga jest jednym z najczęściej praktykowanych aktywności fizycznych. Można ją wykonywać na wiele sposobów. Jednak w każdym przypadku nie wolno zapominać o najważniejszych dodatkach.

Joga praktykowana jest w domach, w klubach fitness oraz w domowym zaciszu. Poszczególne odmiany jogi i zestawy asan, są doskonałym sposobem na uspokojenie się. Wiele jest osób, którym praktykowanie jogi pomaga pozbyć się uciążliwej migreny, stresu i innych dolegliwości. Jednak joga to nie tylko zwykłe ćwiczenia na rozciąganie. To zespół figur, które wykonuje się by poprawić swoje samopoczucie, zarówno fizyczne, jak i psychiczne.

Wykonywanie konkretnych ćwiczeń, czyli asan, często wymaga użycia odpowiednich akcesoriów. W wielu przypadkach, są one pomocne i pozwalają jogistom wykonać więcej różnorodnych figur. Najważniejszym elementem wyposażenia każdego jogisty, jest mata. Odpowiedni dobór maty pozwoli nam wygodnie i bezpiecznie praktykować jogę.

Mata może być wykonana z tworzyw naturalnych, sztucznych lub mieszanych. Kupując matę do jogi, trzeba zwrócić uwagę na jej przyczepność i wytrzymałość. Bardzo ważne jest również to, czy nasza mata nadaje się do prania w pralce. Maty mogą się łatwo zabrudzić, szczególnie dlatego, że kładziemy je na podłodze. Wszystkie te kryteria mają ogromny wpływ na stan i jakość maty.

Klocki do jogi

Joga Warszawa

Jednak mata do jogi to nie wszystko. Oprócz niej, jogiści powinni wyposażyć się także w wałki, klocki do jogi, pianki czy bolstery. Taśmy do jogi i koc. Wszystkie dodatkowe akcesoria do jogi są dobierane według potrzeb, wygody oraz zestawu ćwiczeń, jaki najbardziej nam odpowiada.

Klocki do jogi na przykład, świetnie nadają się do wykonywania wielu ćwiczeń, służąc jako podpora. Wybierając właściwy klocek do jogi, umożliwiamy sobie wykonywanie większej ilości asan. Dodatkowo, ćwiczenia z klockiem są bardziej komfortowe. W zależności od naszych upodobań i wymagań, możemy zdecydować się na klocek z różnego rodzaju drewna. Klocki do jogi są tworzone także z pianki lub korka. Ich zastosowanie poleca się osobom, które dopiero rozpoczęły swoją przygodę z jogą – w takim przypadku, może to być bardzo pomocne. Jednak klocek do jogi przydaje się również doświadczonym jogistom. Dzięki niemu, wykonamy o wiele więcej figur.

Bezpieczna joga

Aby zapewnić sobie w pełni bezpieczne i komfortowe ćwiczenia, należy pamiętać o wskazówkach bardziej zaawansowanych osób. Każdy rodzaj akcesoriów do jogi może mieć swoje cechy, w zależności od materiału, wagi, grubości czy rozpiętości. O wiele prościej jest w sytuacji, jeśli uprawiamy jogę w szkole jogi lub w klubie fitness. Samemu nieco trudniej jest wybrać właściwy rodzaj maty lub klocka do jogi. Warto więc zawsze radzić się doświadczonych osób.

Bardzo ważne w wyborze odpowiednich dodatków jest to, czy ćwiczymy w domu czy poza nim. Jeśli praktykujemy jogę w domu, nie musimy większej uwagi zwracać na ich wagę i wielkość. W sytuacji, gdy często transportujemy akcesoria do jogi, należy skupić się na ich wadze, by się nie przeciążać.

Warto także dodać, że wszystkie elementy, których używamy podczas ćwiczeń jogi, muszą nam się również podobać. Wybór powinien skupiać się również na wariantach kolorystycznych. Wszelkie wzory, motywy i konkretne barwy, powinny odpowiadać naszemu gustowi.

 

Post Author: Kameleon