Pęcherzyk żółciowy – dlaczego powstają kamienie?

 

Kamienie pęcherzyka żółciowego to stosunkowo powszechnie spotykana choroba, która częściej dotyka kobiet niż mężczyzn. Powoduje ona szereg nieprzyjemnych dolegliwości, które potrafią być niezwykle uciążliwe i bardzo mocno oddziałują na samopoczucie fizyczne, a także psychiczne osoby chorej. Jakie są przyczyny i skutki kamicy żółciowej? Jak leczyć to schorzenie i do jakiego lekarza się udać po pomoc? Zapoznaj się z poniższym artykułem,  aby dowiedzieć się, co robić w przypadku pojawienia się tego problemu.

Przyczyny oraz objawy kamicy żółciowej

Powstawanie kamicy żółciowej nie ma jednoznacznie sprecyzowanej przyczyny. Lekarze od wielu lat starają się odpowiedzieć na pytanie, co takiego sprawia, że w woreczku żółciowym, który jest swego rodzaju magazynem na produkowaną przez wątrobę żółć, pojawiają się tak zwane kamienie. Są one połączeniem wytrącające się w pęcherzyku żółciowym soli oraz cholesterolu. Te dwie substancje tworzą ze sobą zbite bryłki o różnych rozmiarach, które powodują nieprzyjemne dolegliwości. Tak zwane złogi są niezwykle uciążliwe, a ich obecność w pęcherzyku żółciowym może być niezwykle bolesna i niekomfortowa, dlatego należy jak najszybciej rozpocząć proces leczenia pod okiem lekarza specjalisty w poradni chirurgicznej. Na to schorzenie chorują znacznie częściej kobiety. Bardziej narażone są panie, które rodziły lub stosują terapię hormonalną. Jest to problem, który często dotyka osoby otyłe, chorujące na cukrzycę lub stosują rygorystyczne diety.

Kamienie w pęcherzyku żółciowym mają wiele objawów, które są niezwykle nieprzyjemne. Do najpopularniejszych należą wzdęcia oraz częste odbijanie, a także uczucie gniecenia w nadbrzuszu oraz uczucie nadmiernej pełności po zjedzeniu nawet niewielkiego posiłku. Osoby cierpiące na kamicę żółciową bardzo często narzekają na zgagę oraz uczucie nudności. Zdarzają się często wymioty oraz niestrawność po spożywaniu ciężkich posiłków. Nasilenie objawów wywołuje najczęściej zjedzenie nieodpowiedniego dania, które zbyt mocno obciąża wątrobę, jednak czasami może zdarzyć się, że ból będzie odczuwany bez powiązania z jedzeniem. Dolegliwości mogą utrzymywać się naprawdę długo. Średni czas trwania nasilenia objawów to od 10 minut do nawet 3 godzin. Wraz z rozwojem kamicy żółciowej objawy trwają coraz dłużej, a ból rozchodzi się na coraz większe obszary ciała.

przychodnia chirurgiczna

Jak sobie radzić z tym problemem?

Kamica żółciowa to schorzenie, którego nie należy lekceważyć. Jeśli napady bólu są coraz ostrzejsze i coraz dłuższe, to należy jak najszybciej zgłosić się do lekarza specjalisty, aby rozpocząć dopasowany proces leczenia. Istnieje bowiem bardzo duże ryzyko, że przy nasilających się objawach rozwinie się przewlekły i ostry stan zapalny pęcherzyka żółciowego, co może prowadzić do bardzo poważnych powikłań zdrowotnych. Wśród komplikacji są takie schorzenia, jak zapalenie trzustki, zapalenie otrzewnej lub zapalenie dróg żółciowych. W przypadku, gdy uczucie ucisku oraz bólu utrzymuje się dłużej niż 3 godziny, trzeba niezwłocznie wezwać pogotowie lub udać się do punktu pomocy doraźnej.

Fakt, że pacjent cierpi na kamicę nerkową, należy potwierdzić za pomocą badania USG jamy brzusznej. Leczenie kamieni w pęcherzyku żółciowym zależy od tego, jak silne są objawy. W niektórych przypadkach wystarczy sporadyczne, to często wystarczające okazują się rozkurczające i przeciwzapalne medykamenty dostępne w aptekach bez recepty. Jednak jeśli objawy nasilają się, to dobrym rozwiązaniem jest usunięcie pęcherzyka żółciowego podczas specjalnego zabiegu. Obecnie wykonuje się go laparoskopowo, co znacznie zmniejsza ryzyko powikłań oraz skraca czas powrotu do pełnej sprawności po wykonaniu operacji. Osoby, które mają problemy z kamicą żółciową, powinny przestrzegać względnie lekkostrawnej diety, aby nie obciążać zanadto wątroby. Dobrze jest unikać również alkoholu oraz spożywać duże ilości wody.

Post Author: Kameleon