praca lekarza w norwegii

Polscy lekarze w Norwegii

Sytuacja absolwentów kierunków medycznych w Polsce nie wygląda obiecująco. Choć oczywiście mówi się w Polsce o ciągłym braku lekarzy czy pielęgniarek, a media przedstawiają wręcz obraz niechęci młodych lekarzy do pracy, z ich perspektywy sytuacja wygląda zupełnie inaczej – warunki zarobkowe w kraju są niewspółmierne do wkładanej przez nich pracy. Według szacunkowych obliczeń Okręgowych Izb Lekarskich, Polskę opuszcza co roku około 25% absolwentów medycyny z danego rocznika. Ich najczęstszym wyborem padają kraje skandynawskie, które od lat cieszą się popularnością również wśród lekarzy bardziej doświadczonych i to nie tylko tych z Polski, ale i całego świata. Czym Skandynawia, a w szczególności Norwegia przebija inne kraje i skąd tak dobra reputacja tamtejszej służby zdrowia? Kto ma dziś szansę odniesienia sukcesu zawodowego wyjeżdżając do pracy w  Norwegii?

Dlaczego wyjazd do Norwegii jest tak atrakcyjny?

praca lekarzy za granicąSytuacja w polskiej służbie zdrowia od dawna nie satysfakcjonuje i wręcz prosi się o dokonanie reform. Na swoją sytuację narzekają już nie tylko lekarze czy pielęgniarki, ale nawet pacjenci, którzy coraz łatwiej dostrzegają problemy, z jakimi lekarze muszą zmagać się na co dzień. Lekarz w Norwegii to, zupełnie odwrotnie do środowiska polskiego, profesja niezwykle szanowana. Na uznanie zasługują tam nie tylko specjaliści, którzy w Polsce zbierają cięgi za zbyt wygórowane ceny prywatnej opieki medycznej, ale i lekarze pierwszego kontaktu, którzy na co dzień zmagają się z dziesiątkami pacjentów, ale i wszyscy ci, których specjalizacje są w Polsce mało popularne. Mowa tu oczywiście o psychiatrach i psychologach – zawodach, które w Polsce wciąż są obiektem tabu. W Norwegii jednak wręcz przeciwnie. Norwegia jest więc szansą dla tych lekarzy, którzy w Polsce nie znajdują dla siebie miejsca z powodu zbyt małego zainteresowania daną specjalizacją, lub wręcz przeciwnie, zbyt dużej jej popularności.

Kolejną atrakcją Norwegii zasługującą na uwagę jest liczba pacjentów przypadających na jednego lekarza. 100 pacjentów, przyrównanych do 1000 przypadających na lekarza w Polsce to liczba, która może cieszyć. Oznacza ona bowiem, że lekarze w Norwegii są w stanie poświęcić więcej uwagi jednemu pacjentowi i dokładniej zająć się jego problemem. I mają na to wystarczająco czasu! Lekarz w Norwegii pracuje zwykle 8 godzin dziennie, z możliwością podjęcia dodatkowych dyżurów i nadgodzin. Co ciekawe, lekarze w Norwegii nie mają szans poczuć się przepracowanymi – prawo pracy jest tam ściśle przestrzegane i nawet jeśli lekarz chciałby kontynuować pracę po całonocnym dyżurze, nikt nie wyrazi na to zgody.

Szansa dla młodych lekarzy z Polski

Kto ma największą szansę odniesienia sukcesu w pracy jako lekarz w Norwegii? Kwestia nie jest tu prosta, bo choć wiele zależy od samej wiedzy lekarza, istnieje szereg wymagań koniecznych do spełnienia poza formalną wiedzą teoretyczną. Lekarz chcący pracować w Norwegii musi być przede wszystkim w stanie opanować język urzędowy kraju. Nie ma możliwości, by przyjmujący w Norwegii lekarz porozumiewał się ze wszystkimi pacjentami w języku angielskim, ani oczywiście żadnym innym. Język norweski, choć trudny, musi zostać opanowany do perfekcji i najlepiej potwierdzony stosownym kursem.

Młodzi lekarze i studenci z Polski, którym marzy się praca w Norwegii, mogą liczyć na możliwość doszkolenia się na norweskich uniwersytetach, bądź też zdobyć staż w jednym z lokalnych szpitali. Lekarze z doświadczeniem są jednak równie mile widziani, jak ci młodzi. Specjaliści, lekarze ogólni, interniści, gastroenterolodzy,  chirurdzy,  psycholodzy, psychiatrzy – w Norwegii znajdzie się miejsce praktycznie dla każdego, a im więcej potwierdzonego nie tylko w dokumentach, ale i praktyce doświadczenia, tym lepiej dla lekarza. Szczególnym zainteresowaniem ze strony norweskiej służby zdrowia cieszą się dziś interniści, psychiatrzy dziecięcy oraz gastroenterolodzy.

Wyjazd do pracy jako lekarz w Norwegii wymaga odpowiedniego przygotowania – najskuteczniejszą metodą poszukiwania ofert są dziś niewątpliwie agencje pośredniczące w zatrudnianiu lekarzy za granicą, które poza pomocą z procesem rekrutacyjnym oferują również gwarancję dobrego wynagrodzenia, dodatkowe kursy doszkalające czy pomoc w trakcie relokacji.


Pracę za granicą znajdziesz z pomocą Paragona.

 

 

Post Author: Kameleon