zabieg operacyjny

Rękawowa resekcja żołądka – charakterystyka

Walka z otyłością nie należy do łatwych. Obecnie na świecie coraz więcej osób zmaga się z patologiczną otyłością, której leczenie wiąże się z wieloma poświęceniami ze strony chorej osoby. Niestety niekiedy nawet pomimo diety i ćwiczeń efekty nie są zadowalające co bardzo często prowadzi do frustracji i zrezygnowania.

Wyjście z beznadziejnej sytuacji – skuteczna walka z otyłością

Wiele osób w takich sytuacjach decyduje się sięgnąć po bardziej radykalne środki takie jak operacja bariatryczna. Chirurgia bariatryczna staje się w Polsce coraz bardziej popularna, nic dziwnego, ponieważ jest to bardzo dobry sposób aby wyleczyć się z patologicznej otyłości i móc na nowo cieszyć się życiem. Często wykonywanym zabiegiem chirurgii bariatrycznej jest tak zwana rękawowa resekcja żołądka. Jest to stosunkowo nowy typ operacji bariatrycznych, który polega na wycięciu około dwóch 3 żołądki i jego zmniejszeniu do mniej więcej 20% wyjściowej objętości. Bardzo często operacja ta wykonywana jest laparoskopowo, dzięki czemu pacjent nie musi narzekać na rozległe blizny i znacznie szybciej dochodzi do pełnej sprawności. Pozostawiony fragment żołądka mieści bardzo małą ilość jedzenia, a jego objętość wynosi zaledwie 150 ml. Pacjent po zabiegu rękawowej resekcji żołądka nie jest w stanie przyjmować na raz sporej ilości pokarmu co powoduje stopniowe tracenie masy ciała. Zabieg ten jest nieodwracalny.

lekarz przed operacją

Podczas operacji usuwana jest dolna część żołądka, która odpowiada za wydzielanie hormonu płodu grenliny, który pobudza apetyt i uczucie głodu. Po operacji pacjent przez pierwsze kilka tygodni jest w stanie spożywać tylko pokarm w postaci płynnej. Gwarantuje to szybką utratę wagi, która jeszcze bardziej motywuje pacjenta do walki o swoje zdrowie. Pacjent na nowo uczy się zdrowych nawyków żywieniowych, których musi stosować się do końca życia. Powrót do dawnych nawyków może być niebezpieczny i rozepchać niepotrzebnie zmniejszony wcześniej żołądek. Stosowanie metody laparoskopowej podczas resekcji żołądka gwarantuje, że pacjent szybko wróci do siebie, a ból będzie znacznie mniejszy, dodatkowo po zabiegu nie pozostaną duże blizny. Zabieg przeprowadzany jest w znieczuleniu ogólnym. Pacjent musi być przygotowany na to, że spędzi w szpitalu kilka dni aby móc w spokoju dojść do siebie. Bardzo często tuż po wykonaniem operacji mogą wystąpić zaburzenia trawienia i wchłaniania, a w pierwszej dobie po operacji stosowane są wlewy dożylne. W drugiej dobie po dokonanej resekcji żołądka u pacjenta powinny pojawić się pierwsze ruchy perystaltyczne i można wtedy rozpocząć podawanie wody lub gorzkiej herbaty w niewielkich ilościach, aby pobudzić pracę i jelit i żołądka. Jednorazowa ilość podawanego płynu jest regularnie zwiększana. W czwartej dobie po operacji rozpoczyna się diety kleikowa, uzupełniana jest ona ewentualnie rozpuszczonymi sucharami. Następnie wprowadzone są przeciery owocowe i warzywne.

Wskazania do chirurgicznych metod w walce z otyłością

Do operacji rękawowej resekcji żołądka kwalifikują się osoby z BMI między 35 a 50. Powinny one cechować się nienagannym zdrowiem psychicznym oraz silną motywacją do zmian. Osoby te nie mogą cierpieć na zaburzenia odżywiania związane z objadaniem się czy jedzeniem podczas stresu – przy takich sytuacjach konieczne jest zastosowanie w pierwszej kolejności odpowiedniej terapii. Jest wiele zalet rękawowej resekcji żołądka. Tej operacji towarzyszy stosunkowo mało powikłań, nie są wymagane zespolenia i jest to technicznie operacja zdecydowanie łatwiejsze niż chociażby żołądkowy Bypass. Zastosowanie rękawowej resekcji żołądka gwarantuje poprawę stanu zdrowia oraz pozbycie się chorób takich jak cukrzyca, nadciśnienie tętnicze czy zespół bezdechu sennego. Jeśli jednak pacjent nie zastosuje się do zdrowego trybu żywienia oraz porad lekarzy bardzo często dochodzi do rozszerzenia zmniejszonego żołądka co wymuszać kolejną operację. Dlatego tak ważne jest nauczenie się na nowo zdrowych nawyków żywieniowych i zmniejszenie ilości wchłanianych kalorie. Operacje bariatryczne mogą stanowić niekiedy jedyną pomoc dla osób, które pomimo diety, starań i wprowadzenia aktywności fizycznej nie mogę poradzić sobie z nadprogramowymi kilogramami. Mimo, że rękawowa resekcja żołądka może się wydawać dość skomplikowanym i trudnym zabiegiem nie należy się jej obawiać ponieważ jest wykonywana na dużej skali i wiele osób korzysta z tej metody walki z otyłością – więcej na ten temat przeczytasz na stronie http://www.kcmclinic.pl/pl/dla-pacjentow/oferta/chirurgia-laparoskopowa-i-leczenie-otylosci-3d,128.htm

Post Author: Kameleon