róża chińska szkółka roślin ozdobnych

Róże chińskie – egzotyczne rośliny w twoim ogrodzie

Coraz więcej osób projektując swój ogród, decyduje się na posadzenie roślin egzotycznych. Niekoniecznie są to gatunki trudne w utrzymaniu, które źle czują się w naszym klimacie.

Wybór bardzo często pada na róże chińskie. Róże chińskie, znane bardziej pod nazwą hibiskusa, swoim wyglądem przypominają wiejskie malwy. Kwiaty jeszcze do niedawna były uważane za trujące i szkodliwe dla zdrowia. Aktualnie coraz częściej goszczą w ogrodach i na tarasach, podkreślając swoim egzotycznym wyglądem klimat domu.

Róża chińska a klimat umiarkowany

róża chińska hodowla roślinKetmia, czyli inaczej róża chińska, to pięknie prezentująca się roślina, która nie potrzebuje zbyt wiele uwagi. Z racji tego, że najlepiej czuje się w wysokich temperaturach, w Polsce najczęściej kwitnie od maja do września – optymalna temperatura mieści się w przedziale 18 do 27 stopni Celsjusza.

W niższych niż 10 ma tendencję do gubienia liści i płatków kwiatów. W ciepłych miesiącach należy podlewać ją dwa razy w tygodniu, w zimie natomiast ograniczyć tę czynność. Istotne jest, aby korzenie nie stały w wodzie – przyspiesza to proces ich gnicia.

Charakterystyka róży chińskiej

Róża chińska swój wygląd zawdzięcza pięknym kwiatom, których wielkość nierzadko sięga aż 15 centymetrów.  Sam kwiat hodowany w dobrych warunkach może urosnąć do nawet 5 metrów – takie okazy najczęściej występują jednak w tropikalnych rejonach Chin. W Polsce ich maksymalna wysokość wynosi 3 metry.

Kwiaty hibiskusa występują w wielu kolorach, chociaż w ogrodach najczęściej można zaobserwować barwy czerwieni, żółci, różu, a nawet błękitu. Niektóre odmiany zmieniają swój kolor pod wpływem temperatury. Dzięki krzyżowaniu różnych odmian róży chińskiej, można zaobserwować kwiaty o kielichach półpełnych oraz pełnych.

Hodowla róży chińskiej w ogrodzie

Jak każda roślina kwitnąca, róża chińska wymaga od hodowcy specyficznego podejścia. Kwiaty koniecznie powinny znaleźć się w mocno nasłonecznionym miejscu, ale jednocześnie nie mogą być narażone na porywisty wiatr. Dobrym rozwiązaniem jest znalezienie miejsca obok muru lub pergoli, aby uchronić delikatne pąki przed zerwaniem. Większość odmian róży chińskiej nie jest mrozoodporna, warto posadzić je w ozdobnej doniczce i w krytycznym okresie przenieść do zamkniętego pomieszczenia. Róża chińska to roślina potrzebująca odpowiedniej pielęgnacji, ale co najważniejsze – potrafi się za to odwdzięczyć pięknymi kwiatami. Najważniejsze jest regularne podlewanie – korzenie nie powinny być suche. Delikatne pąki powinny być często zraszane, aby miały nieustanny dostęp do wody. Dbając o roślinę konieczne jest także usuwanie wyschniętych pąków, aby nowe miały dostateczną ilość światła.

Hibiskus występuje w wielu odmianach, których zróżnicowane kwiaty wyglądają pięknie rosnąć zarówno samotnie, jak i w większych skupiskach. W ogrodach najczęściej spotyka się intensywnie purpurową odmianę Mindour1 oraz biało-różową Mindoub1. Coraz bardziej popularna jest także dwubarwna odmiana Red Heart. Obecnie, wiele odmian różn, w tym różę chińską można zakupić w szkółkach roślin ozdobnych.

Egzotyczne rośliny w ogrodzie – czy warto w nie inwestować?

W ostatnich latach w ogrodach największą popularnością cieszą się aranżacje składające się z egzotycznych roślin. Wbrew pozorom są to kwiaty łatwe w utrzymaniu, które dobrze czują się w naszym umiarkowanym klimacie. Róże chińskie występujące w wielu odmianach i wariantach kolorystycznych będą pięknie prezentowały się w każdym ogródku lub na balkonie.

Post Author: Kameleon