ziarna-chia

Szałwia hiszpańska – opis rośliny

Szałwia hiszpańska pochodzi z obszarów południowego i środkowego Meksyku. Jej wysokość może osiągać  1 metr wysokości. Szałwia hiszpańska ma duże, podłużne liście na samym dole. Kwiaty natomiast mają barwę białą albo fioletową. W owocach rośliny znajduje się bardzo duża liczba nasion. Kształt nasion jest owalny w ciemnych kolorach – brązowym, czarnym i szarym. Roślina ta występuje również w Gwatemali. Posiada ona owoce, z której pochodzą coraz bardziej popularne nasiona chia. Nazwa pochodzi od słowa chian z języka nahuatl i znaczy tyle co oleisty.

Nasiona są przydatne w trakcie przygotowywania posiłków. Mają one również wiele witamin, wartości odżywczych, minerałów oraz kwasów tłuszczowych. Nasiona bardzo korzystnie wpływają na cały organizm człowieka, przez co mają swoje zastosowanie w profilaktyce. Zapobiegają wielu chorobom, pomagają nam utrzymać odporność organizmu, czy poprawiają nasz wygląd i zdrowie. Ziarna chia są coraz bardziej popularne w zdrowych, oczyszczających dietach.

Nasiona chia – starożytna metoda na zdrowie

Nasiona Chia znali już Aztekowie. Ziarna były dodawane do ich codziennego jadłospisu jako jeden z pięciu najważniejszych dla nich pokarmów. Aztekowie wierzyli, że dzięki nasionom chia ich umysł będzie sprawniejszy, bardziej bystry.

Ziarna chia są naturalnym źródłem wielu niezbędnych składników odżywczych, więc można powiedzieć, że Aztekowie mieli świetną i zdrową dietę. Ziarna chia mają 469kcal w 100 gramach, 33 gramy tłuszczu roślinnego, aż 40 gram błonnika i aż 22 gramy białka – są zatem ogólnie zdrowym pokarmem, mogącym stanowić uzupełnienie diety każdego z nas.

nasiona-chia-w-diecie
Źródło: @Sean MacEntee/Flickr.com

Z czym łączyć nasiona chia?

Nasiona chia można dodać do swojego codziennego jadłospisu i dodawać do każdej potrawy. Najlepiej sprawdzą się jako posypka do koktajli czy gotowych, codziennych dań. Owsianka czy musli będzie bardziej zdrowa, wraz ze wszystkimi swoimi składnikami, jeśli dodamy do nich nasiona chia. Ziarna te można również łączyć z wodą – skutkiem takiego połączenia jest powstanie pewnego rodzaju żelu. Gdy wypijemy żel z ziaren i wody, węglowodany zostaną szybciej wchłonięte i przyswojone. Najlepiej mogą wyjść na tym osoby cierpiące na cukrzycę. Dietę z nasionami chia można także połączyć z aktywnością fizyczną. Białko i wszelkie węglowodany dodadzą nam siły od ćwiczeń, a witaminy sprawią, że nasz organizm będzie mocniejszy.

Nasiona chia jako detoks

Znane rodzaje detoksów to detoks cytrusowy, warzywny i kapuściany. Dzięki nim nasz organizm zyskuje bardzo wiele i zgodnie z celem – działa oczyszczająco na nas. Natomiast, gdy chcemy zastosować detoks z nasion chia, możemy być pewni, że jest to najlepszy pomysł dietetyczny, na jaki moglibyśmy wpaść.

Nowy rodzaj detoksu z nasion, które są tak bardzo bogate w błonnik, żelazo, fosfor, cynk i białka może zdziałać cuda, ponieważ zdrowe jest takie kilkudniowe ‘’napakowanie’’ się witaminami i nie tylko. Z bogactw nasion chia korzystają przede wszystkim sportowcy lub dietetycy.

Znając wszelkie i różnorakie właściwości ziaren chia możemy doskonale zaplanować swoją dietę. W dzisiejszych czasach bowiem żyjemy przede wszystkim szybko i dlatego nasze posiłki także są ‘’szybkie’’ – tak zwane gotowce, które są bardzo popularne, zwłaszcza wśród młodych ludzi. Często nie zwracamy uwagi na to, co wchodzi w ich skład i przez to nasz organizm nie jest tak silny.

Post Author: Kameleon