akwarele

Technika malowania akwareli

Dzięki wykorzystaniu farb akwarelowych można z łatwością stworzyć dzieła sztuki w swoim własnym domu. Malowanie akwarelami może być prawdziwą przyjemnością, a nawet przerodzić się w prawdziwą pasję. Jak rozpocząć naukę malowania akwarelami i co warto wiedzieć o tej technice malarskiej?

Historia akwareli

Akwarela jest nazwą techniki malarskiej i jednocześnie nazwą obrazów, które zostały wykonane przy jej wykorzystaniu. Malując obrazy wykorzystuje się rozcieńczone w wodzie pigmenty, które rozprowadza się na porowatym papierze szybko wchłaniającym wodę. Akwarele znane są już od starożytności i przez wieki wykorzystywano tę technikę do różnych celów. W okresie średniowiecza wykorzystując wodę z pigmentem zdobiło się księgi, a od XVII wieku akwarela stała się samodzielną techniką. W XVIII wieku akwarela stopniowo zyskiwała popularność w Europie, również w Polsce, gdzie była ulubioną techniką portrecistów, pejzażystów, a także ilustratorów.

Cechy charakterystyczne malarstwa akwarelowego

akwarele

Malowanie akwarelami może okazać się wyjątkowo trudne gdyż podczas nakładania pigmentu, nie jest pewne jak dokładnie rozleje się plama farby na papierze i jaki efekt końcowy zostanie uzyskany, co stanowi spore wyzwanie zwłaszcza osobom stawiającym pierwsze kroki w tej sztuce. Co więcej, podczas malowania bardzo trudne jest dokonanie poprawy czy retuszu, dlatego aby dojść do wprawy w malowaniu akwarelami konieczne jest poświęcenie odpowiedniej ilości czasu i regularnych treningów. Mimo tych trudności akwarela jest jedną z najczęściej wykorzystywanych technik, którą mogą praktykować zarówno dorośli jak i młodsi. W malarstwie akwarelowym nie wykorzystuje się białej farby – zamiast tego podkreśla się biały podkład, który prześwituje przez nakładane warstwy pigmentu. Cechami charakterystycznymi tej techniki są delikatne rozmyte kształty, kolory, które komponując się w całość tworzą wyjątkowe dzieła sztuki.

Materiały i narzędzia niezbędne do malowanie techniką akwareli.

Podstawowym elementem są farby akwarelowe, które można obecnie zakupić wielu sklepach stacjonarnych jaki internetowy. Możemy wybrać zarówno akwarele w postaci kostek, a także wersje występujące w tubkach, w szklanych buteleczkach i w pisakach. Najczęściej wykorzystywane są akwarele w tubkach, które dają możliwość uzyskania żywych kolorów a także zapewniają wygodne użytkowanie. Akwarele w kostkach także posiadają liczne grono zwolenników jednak ich wadą może być nadmierna twardość oraz konieczność wykorzystania sporej ilości wody aby móc wykorzystać je do malunku. Kolejnym istotnym elementem, dzięki któremu będziemy mogli tworzyć prawdziwe dzieła sztuki są pędzle malarskie. Dobrym pomysłem jest zakupienie pędzli różnej wielkości i grubości. W przypadku akwareli świetnie sprawdzą się pędzle syntetyczne, które nie wchłaniają wody w odróżnieniu od naturalnego włosia, dzięki czemu znacznie łatwiej jest rozprowadzać farbę. Należy również zaopatrzyć się w papier akwarelowy, który cechuje się chropowatość ą i widocznymi porami, które zatrzymują farby i umożliwiają uzyskanie niepowtarzalnych efektów. Możemy wyróżnić trzy podstawowe typy ziarnistość papierów wykorzystywanych w technice malowania akwarelami. Pierwszy typ to papier gładki prasowane na gorąco. Można również zastosować papier średnioziarnisty prasowany na zimno, który jest polecany początkującym akwarelistom. Innym wyborem może stać się również papier gruboziarnisty, chropowaty, dzięki któremu podczas malowania, gdy farba wsiąknie w zagłębienia, w strukturze pozostaną delikatne, małe plamki tworząc pożądany efekt . Bardzo ważne jest także przygotowanie do pracy ołówka i gumki, kubeczków na wodę, talerzyka lub podstawki, w której będziemy mieszać farby z wodą. Przed rozpoczęciem pracy zadbajmy o zapewnienie sobie odpowiedniej ilości przestrzeni, wolnego miejsca tak aby zapewnić sobie komfortowe warunki do pracy.


Bogaty wybór akwareli wiodących marek oferuje: Maluje.pl – sprawdź: https://maluje.pl/farby-i-media/farby-akwarelowe.

Post Author: Kameleon