Grill węglowy to świetne rozwiązanie na spędzenie wspólnego czasu. Potrawy przyrządzane na grillu stanowią smaczne przekąski, którymi zachwycają się wszyscy wielbiciele takiego jedzenia. Jeżeli więc chcemy, aby przygotowanie i rozpalanie grilla przebiegło bez problemów, warto znać wskazówki, które z pewnością okażą się przydatne.
Jak przygotować grilla do rozpalenia ognia?
Rozpalanie grilla węglowego to często ogromny problem i najmniej lubiana czynność, jeżeli chodzi o grillowanie. Aby uniknąć takich sytuacji, każdy posiadacz grilla musi znać wskazówki, które dotyczą nie tylko samego rozpalania, ale także wcześniejszego przygotowania.
Pierwszym krokiem jest oczyszczenie grilla po poprzednim jego użyciu. Ponadto trzeba też pamiętać, aby ustawić go w miejscu, gdzie nie ma ryzyka, że coś mogłoby się podpalić. Ustawienie grilla w bezpiecznej odległości jest bardzo istotne, co z pewnością uchroni przed zaprószeniem pożaru. Następnie należy ułożyć węgiel drzewny lub brykiet i można przystąpić do rozpalania.
5 najskuteczniejszych sposobów na szybkie rozpalenie grilla?
Przygotowanie i rozpalenie ognia jak już wiadomo jest bardzo trudne. Na szczęście istnieją na to skuteczne sposoby, więc jeśli nie chcemy tracić czasu na monotonne rozpalanie grilla węglowego, warto skorzystać z poniższych wskazówek, które ułatwią nam tę czynność.
- Osłonięcie grilla przed wiatrem. Wiatr może skutecznie utrudnić rozpalenie ognia, a także kierować dym w stronę ludzi. W ten sposób zmniejszymy także ryzyko przeniesienia się iskier w niepożądane miejsca.
- Użycie dobrej rozpałki. Jednym z najpopularniejszych sposobów na rozpalenie grilla jest użycie rozpałki, dzięki której szybko wzniecimy ogień i już po chwili będziemy mogli grillować. Po wsypaniu węgla lub brykietu należy użyć rozpałki i podpaloną wsunąć do grilla.
- Skuteczny i szybki sposób na rozpalenie grilla bez rozpałki. Zdarza się, że czasem pomimo dokładnego przygotowania się do grillowania możemy zapomnieć o rozpałce. Umiejętność rozpalania grilla bez rozpałki jest bardzo pomocna, ponieważ nie trzeba tracić czasu na jeżdżenie po sklepach, a można poświęcić ten czas od razu na rozpalenie grilla. Czynność rozpalania należy rozpocząć od ułożenia stożka z węgla lub brykietu.
- Niegaszenie rozpalonego ognia. Często, gdy po rozpaleniu grilla pojawia się ogień od razu zasypujemy go licząc, że już wszystko pójdzie z górki. Jest to ogromny błąd. Kiedy pojawi się pierwszy ogień, trzeba poczekać, aż zajmie on całą zawartość znajdującą się w grillu. Następnie możemy wsypać węgiel drzewny/ brykiet. Jeśli nie postąpimy zgodnie z tą zasadą ogień zostanie zasypany, a grill się nie rozpali.
- Użycie opału, który szybko się rozpala. Do grilla węglowego powinien być użyty węgiel drzewny, który ulega szybkiemu rozpalaniu. Jest to sprawdzony i skuteczny sposób pozwalający na rozpalenie ognia bez tracenia czasu.
Czego użyć, jako rozpałki?
Rozpałka to bardzo ważny element używany przez większość osób do rozpalania grilla węglowego. Jednak, co konkretnie możemy użyć, jako rozpałki? Rozpałka występuje w trzech wariantach: w płynie, kawałkach lub żelowa.
W momencie, gdy nie będziemy mieli rozpałki do grilla, warto skorzystać z innych możliwości np. kory drzewa, suchej trawy, kartonu po jajkach, papieru z wyjątkiem gazet kolorowych, czy kawałków nasączonego żywicą drzewa sosnowego.
Jakie akcesoria będą pomocne przy szybkim rozpaleniu grilla?
Rozpalanie grilla nawet dla doświadczonych może być nie lada wyzwaniem, dlatego warto zaopatrzyć się w akcesoria, które będą przydatne.
- Komin do rozpalania – bardzo popularną metodą jest zastosowanie komina do rozpalania, którego użycie polega na wypełnieniu go węglem lub brykietem i nałożeniem na podpaloną rozpałkę. Dzięki temu można znacznie szybciej rozpalić dużą ilość węgla drzewnego lub brykietu.
- Zapalarka – jeżeli nie chcemy używać typowej podpałki dobrym rozwiązaniem, będzie użycie specjalnej opalarki, która z uwagi na intensywność ognia bez problemu poradzi sobie z rozpaleniem grilla. Opalarka ta przyda się na długie lata, a więc nie musimy pamiętać o zakupie rozpałek lub szukać ich w ostatniej chwili.
- Dmuchawa – jest to mniej znany sposób na rozpalenie grilla, jednak bardzo skuteczny. Machanie gazetą jest bardzo uporczywe i często sprawia, że zawartość grilla i tak nie rozpali się natychmiastowo. Użycie takiej dmuchawy to idealny sposób na szybkie rozpalenie grilla.