jednorazowe kombinezony ochronne

Wszystko co powinieneś wiedzieć o medycznych kombinezonach ochronnych

Twoje bezpieczeństwo w pracy jest najważniejsze. A kiedy praca związana jest z dużym ryzykiem wystawienia na działanie patogenów i innych groźnych czynników biologicznych, niezależnie od tego, czym dokładnie się zajmujesz oraz w jaki sposób się poruszasz, najwyższą ochronę zapewni Ci kombinezon zakrywający większą część ciała.

Głównym czynnikiem, którym powinniśmy się kierować przy doborze odzieży ochronnej jest ryzyko zakażenia. Niektóre obszary kombinezonów chirurgicznych i fartuchów izolacyjnych są określone jako „obszary krytyczne”, w których może dojść do bezpośredniego kontaktu z krwią, płynami ustrojowymi lub innymi potencjalnie zakaźnymi materiałami. Jeżeli istnieje średnie lub wysokie ryzyko zakażenia i konieczna jest duża strefa krytyczna, należy użyć kombinezonów, które zapewniają umiarkowaną lub wysoką ochronę barierową.

Rodzaje kombinezonów ochronnych

Medyczna odzież ochronna różni się w zależności od przebadania pod kątem określonych norm dotyczących przydatności do stosowania. Nie ulega wątpliwości, że najważniejsze oznaczenia norm dla kombinezonów ochronnych to typy 3-6:

jednorazowe kombinezony ochronneTYP 3 – ODZIEŻ CHRONIĄCA PRZED DZIAŁANIEM STRUMIENIA CIECZY

EN 14605:2005 – Wymagania dotyczące odzieży ochraniającej całe ciało lub jego poszczególne części, z połączeniami nieprzepuszczającymi cieczy w postaci płynnej,

TYP 4 – ODZIEŻ CHRONIĄCA PRZED DZIAŁANIEM ROZPYLONEJ CIECZY

EN 14605:2005 Wymagania dotyczące odzieży ochraniającej całe ciało lub jego poszczególne części, z połączeniami nieprzepuszczającymi cieczy w postaci rozpylonej,

TYP 5 – ODZIEŻ CHRONIĄCA PRZED PYŁAMI

EN13982-1:2004 – Wymagania dotyczące odzieży ochraniającej całe ciało przed stałymi cząstkami środków chemicznych unoszącymi się w powietrzu,

TYP 6 – ODZIEŻ CHRONIĄCA PRZED LEKKIMI OPRYSKAMI CIECZĄ

EN13034:2005 – Wymagania dotyczące odzieży zapewniającej ograniczoną skuteczność ochrony przed ciekłymi chemikaliami.

Wykonanie kombinezonów ochronnych

Medyczne kombinezony ochronne wykonane są w 100% z włókniny polipropylenowej (PP) laminowanej poliestrem (PE) ze szwami zgrzewanymi taśmą o gramaturze 55±3 g/m2. Dzięki temu odzież jest trwała, odporna na rozdarcia, ścieranie i przekłucia. Dodatkową ochronę stanowią zgrzewane taśmy obecne na szwach. Od wewnątrz kombinezony są wypełnione przyjemną dla skóry włókniną. Mikroporowata tkanina laminowana gwarantuje komfort podczas noszenia oraz zmniejsza ryzyko stresu cieplnego. Dzięki elastycznej talii, kostkom i nadgarstkom w kombinezonach można poruszać się wygodnie i swobodnie, co jest niezwykle istotne przy dłuższym czasie ich użytkowania. Dla dodatkowej ochrony oraz komfortu każdy kombinezon posiada zamek dwukierunkowy z przodu z zaklejaną patką sztormową. Kombinezony są wysoce kompatybilne z innym sprzętem ochronnym. Mają niskie właściwości kłaczące oraz powłokę antystatyczną. Dla maksymalnego komfortu są dostępne w różnych rozmiarach, w zależności od potrzeb. Kombinezony są jednorazowego użytku, a więc ważny jest czas ich stosowania, odpowiednia utylizacja, jak i umiejętne zakładanie oraz ściąganie.

Dla kogo przeznaczone są kombinezony chronne

Odzież ochronna jest przeznaczona dla osób, które w swojej codziennej pracy są wystawieni na wysokie ryzyko zakażenia materiałem biologicznym, a więc:  pracowników służby zdrowia (służby medyczne i pracownicze, lekarze, pielęgniarki, ratownicy medyczni), przedstawicieli służb Państwowych oraz prywatnych.  Medyczne kombinezony ochronne doskonale sprawdzają się w warunkach szpitalnych przy bezpośrednim kontakcie podczas opieki nad pacjentem zakażonym.

Post Author: Kameleon