testy na koronawirusa

Zadbaj o siebie na zimę – kup sobie testy na covid-19

Przyszła zima, a wraz z nią sezon zmniejszonej odporności. Jak co roku atakują nas wirusy przeziębienia i grypy, lecz tym razem oprócz tych dwóch chorób, zmagamy się także z koronawirusem. Zbliżają się święta, czas, kiedy to spotkamy się z bliskimi, wśród których będą zapewne także starsze osoby, szczególnie narażone na zakażenie i ciężki przebieg choroby. Aby nie narażać swojego otoczenia, koniecznie zadbaj o wykonanie testu i sprawdź, czy nie masz koronawirusa.

Zestawy testowe na COVID-19

Obecnie dostępne są zestawy testowe, na podstawie których można przeprowadzić badanie wymazowe lub też badanie kasetkowe. Test wymazowy polega na pobraniu próbki wydzieliny z nosa lub nosogardzieli, a z kolei test kasetkowy opiera się na badaniu próbki krwi, surowicy lub osocza. Testy te są dostępne do zamówienia w internecie, np. pod adresem sklep-testcovid19.pl

Dostępne zestawy testowe można zakupić w różnych cenach. Dostępne są zarówno testy kasetkowe i wymazowe w oddzielnej formie, jak i zestawy łączące w sobie oba rodzaje testów. Można też od razu w jednym zestawie kupić razem kilka opakowań, dzięki czemu możemy znacznie zaoszczędzić. 

Jeśli jesteś pracodawcą, możesz znaleźć również zestawy zawierające ilość testów wystarczających dla nawet 25 pracowników. Zestawy są obecnie w cenach promocyjnych, dlatego też decydując się na zakup teraz, możesz oszczędzić nawet do 40%.

Dlaczego warto kupować testy wymazowe i na przeciwciała?

Ich główne zalety to niska cena, dużo niższa w porównaniu do badań PCR lub innych, wykonywanych drogą laboratoryjną. Kolejnym plusem jest również to, że nie musimy oczekiwać kilka dni na wyniki. Wystarczy 15-30 minut, by wiedzieć, czy jesteśmy chorzy, czy też nie. Wykonywanie testów w tej formie znacznie przyspiesza kierowanie chorych na izolację, podnosząc szansę na zahamowanie pandemii.

Czy zakupione testy możemy wykonywać samodzielnie?

To już zależy od ich rodzaju. Testy wymazowe, inaczej zwane również antygenowymi, nie mogą być wykonywane samodzielnie, choćby dlatego, że ich przeprowadzenie wymaga spełnienia określonych warunków. W celu ich wykonania udajemy się do najbliższego ośrodka zdrowia. 

Z kolei testy kasetkowe mogą już jak najbardziej zostać przeprowadzone samodzielnie. Badanie to jednak obejmuje pobieranie próbki osocza, surowicy lub krwi, zatem jeśli źle znosisz taką formę badania, powierz ją specjaliście. Jeśli samodzielnie zakupisz test, lecz zdecydujesz, że nie chcesz go wykonywać na własną rękę, udaj się do specjalisty

testy na koronanwirusa

Czy to, jaki test wykonamy, ma znaczenie?

Niektórzy z nas mogą zastanawiać się, czy jest jakaś różnica w tym, czy wykonamy test metodą kasetkową, czy też wymazową. Owszem, tak. Liczy się, nie tylko to, jaką metodę wybierzemy, lecz też to kiedy ją wykonamy.

Test metodą wymazową wykonuje się w celu ustalenia, czy JESTEŚMY chorzy na koronawirusa, z kolei test kasetkowy sprawdza, czy BYLIŚMY na niego chorzy. Test antygenowy daje wynik pozytywny lub negatywny, może być zatem interpretowany na dwa sposoby, z kolei test kasetkowy może być interpretowany na kilka sposobów.

Kiedy wykonujemy poszczególne testy? Test antygenowy wykonujemy około 3 do 7 dni od pojawienia się pierwszych symptomów zakażenia, ze względu na to, że jest to czas największego namnażania się wirusów. Z kolei test kasetkowy wykonujemy 7 do 14 dni od wyzdrowienia, celem określenia przeciwciał. 

Możliwe interpretacje testów na przeciwciała koronawirusa

Wyróżniamy dwa rodzaje przeciwciał koronawirusa: IgG oraz IgM. Przeciwciała IgM powstają około 7. dnia od zakażenia, i świadczą o aktywnym stadium choroby. Zanikają około 21. dnia od zakażenia. Z kolei przeciwciała IgG wytwarzają się około 14 dni od zakażenia i utrzymują się jeszcze przez pewien czas w organizmie. 

Pozytywny wynik IgG oznacza, że przeszliśmy koronawirusa i tworzą przed nim barierę ochronną, negatywny wynik oznaczać może, że nie byliśmy chorzy, jesteśmy chorzy i nie zdążyliśmy jeszcze wytworzyć przeciwciał lub jest ich zbyt mało, by test je wykrył. 

Pozytywny wynik IgM wskazuje na aktywne stadium choroby. Wynik negatywny oznacza, że nie będziemy już zarażali innych. 

Post Author: Kameleon