Zawieszający się laptop – co zrobić w takiej sytuacji?

Wolny laptop to bez cienia wątpliwości frustrujący problem. Sprawia on, że nawet najprostsze zadania (w tym np. otworzenie i edycja dokumentu, włączenie przeglądarki czy granie) zajmą znacznie więcej czasu. Na szczęście jest kilka czynności, które możesz wykonać, aby przyspieszyć działanie laptopa.

Zawieszający się laptop – jak to utrudnia pracę na komputerze?

Kiedy laptop wolno pracuje, wywołuje to szereg problemów i może wpłynąć negatywnie na wydajność podczas codziennej pracy.

Trzeba pamiętać także o tym, że zawieszający się laptop może mieć uszkodzony dysk twardy. Jeżeli nie zaczniesz działać z wyprzedzeniem, istnieje spore ryzyko, że stracisz ważne dane firmowe (dokumenty rozliczeniowe) lub prywatne (zdjęcia, filmy z rodzinnych uroczystości itp.).

Jakie mogą być przyczyny zawieszania się laptopa?

Przyczyn, które sprawiają, że laptop się zawiesza, może być wiele. Oto niektóre z nich:

  • zbyt wiele programów uruchamianych przy starcie urządzenia,
  • przeciążony dysk twardy,
  • uszkodzone lub nieaktualne sterowniki,
  • wirus lub inna infekcja złośliwym oprogramowaniem.

Aby dowiedzieć się, które z nich powodują powolne działanie laptopa, możesz użyć Menedżera zadań (czasem stosuje się nazwę Menedżer urządzeń). Aby otworzyć ten program, naciśnij Ctrl + Shift + Esc (lub Ctrl + Alt + Del) na klawiaturze.

Po włączeniu Menedżera zadań kliknij kartę „Uruchamianie”. Spowoduje to wyświetlenie wszystkich programów, które otwierają się automatycznie podczas uruchamiania komputera. Jeśli na liście znajduje się wiele programów, może to powodować powolne działanie komputera.

Możesz wyłączyć niepotrzebne aplikacje, klikając je prawym przyciskiem myszy i wybierając „Wyłącz”. Uważaj jednak, aby nie wyłączyć żadnych istotnych programów systemu Windows.

Jeśli karta Uruchamianie nie pomaga zidentyfikować problemu, spróbuj otworzyć sekcję Wydajność. Dzięki temu dowiesz się, ile zasobów komputera jest używanych.

Jeśli wykorzystanie dysku jest stale wysokie (>80%), może to również powodować powolne działanie komputera. Spróbuj zamknąć wszystkie programy, które zużywają dużo zasobów dyskowych. Możesz także uruchomić czyszczenie dysku, aby usunąć pliki tymczasowe i inne śmieci z dysku twardego.

Laptop wolno pracuje – co należy z tym zrobić?

Aby zapobiec powolnej pracy laptopa w przyszłości, należy regularnie wykonywać czynności konserwacyjne. Obejmuje to takie rzeczy, jak defragmentacja dysku twardego, czyszczenie rejestru i uruchamianie programu do czyszczenia dysku. Możesz także spróbować użyć lżejszego systemu operacyjnego, takiego jak Linux. Robiąc te rzeczy, zwiększysz szanse na to, że laptop będzie pracował szybciej i wydajniej.

Aby utrzymać dysk w czystości, należy regularnie usuwać pliki tymczasowe i odinstalowywać wszystkie programy, których nie używasz. Możesz także użyć narzędzia do czyszczenia dysku, aby pozbyć się wszelkich śmieci, które zajmują miejsce.

Jednym z największych błędów popełnianych przez ludzi podczas korzystania z laptopów jest instalowanie zbyt wielu niepotrzebnych programów. Mogą one pochłaniać cenne zasoby i spowodować spowolnienie działania laptopa. Jeśli nie używasz programu regularnie, prawdopodobnie nie potrzebujesz tego, aby zajmował on miejsce na dysku twardym. Dlatego bądź bardziej rygorystyczny odnośnie aplikacji, które instalujesz i zachowaj tylko te programy, których naprawdę potrzebujesz.

Kolejnym powodem, dla którego laptopy mogą z czasem coraz wolniej pracować, są przestarzałe sterowniki. Sterowniki to oprogramowanie, które umożliwia komputerowi komunikację z jego sprzętem. Jeśli są one nieaktualne, może to doprowadzić do spadku wydajności. Dlatego tak ważne jest, aby były one aktualne. Możemy o to zadbać, pobierając ich najnowsze wersje ze strony producenta.

Kiedy domowe metody nie pomagają, rozwiązaniem jest serwis komputerowy

Jeśli Twój laptop działa wolno, możesz zrobić kilka rzeczy, aby przyspieszyć jego pracę. Najpierw postaraj się odpowiedzieć na takie pytania jak np. „Czy twój dysk twardy jest pełny?” czy „Jak wiele programów jest zainstalowanych na komputerze?”. Gdy już wiesz, na czym polega problem, możesz podjąć kroki, aby go naprawić.

Czasem jednak okazuje się, że zastosowanie tych standardowych metod nie wystarczy, by móc rozwiązać problem. W takiej sytuacji warto skorzystać z profesjonalnej naprawy laptopów – świadczy ją np. firma Nano-Serwis. Pracownicy tego punktu wykonują m.in. następujące rodzaje prac: wymiana podzespołów (dysk twardy, procesor, napęd CD, klawiatura), czynności konserwacyjne, wykonywanie kopii zapasowych itp.

Post Author: Redaktor MK

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.