żłobek zabawa

Żłobek dla małych dzieci

Żłobki są coraz bardziej popularne w dzisiejszych czasach. Rodzice coraz chętniej posyłają swoje dzieci do żłobka, by zapewnić im należytą opiekę. Maluchy, które od najmłodszych lat są przyzwyczajane do obecności innych dzieci i osób dorosłych, lepiej zaklimatyzują się w przedszkolu. Dzieci w żłobku spędzają całe dnie, od rana, aż do pory obiadowej. W tym czasie są karmione, przewijane, zajmowane różnymi zabawami. Panie opiekunki, które pracują w żłobkach, są doświadczone i odpowiednio wykształcone. Warto dodać, że są to również osoby odpowiedzialne, które mają podejście do dzieci.
Zalety żłobka są bardzo liczne zarówno dla rodziców, jak i dla samych dzieci. Przede wszystkim, rodzice mogą na kilka godzin posłać dziecko do żłobka, w godzinach pracy. Jest to duże odciążenie, zwłaszcza że rodzice nie muszą zatrudniać opiekunki, zostawiać malucha z bliską osobą lub brać urlopu. Warto dodać, że żłobki zatrudniają ostatnimi czasy więcej opiekunek. Malutkie dzieci muszą być obserwowane przez cały czas ich pobytu w placówce. Na jedną opiekunkę będzie więc przypadać kilkoro dzieci.
żłobek zabawaOprócz tego, maluchy w żłobku mają zapewnione regularne posiłki – śniadania, obiady i podwieczorki. Podobnie jak przedszkole, żłobek podzielony jest na salę do zabaw i stołówkę. Podczas posiłków, dzieci karmią panie opiekunki. Posiłki w żłobku są dostosowane do diety maluchów. Bardzo często, możemy spotkać się z sytuacją, w której to rodzice dzieci dostarczają wszystkie posiłki. Jest to powszechnie stosowana praktyka, zważywszy na to, że niektóre dzieci mogą być uczulone na niektóre produkty spożywcze lub nie tolerować ich.
Inną cechą żłobków jest to, iż w placówkach prowadzi się ciekawe zajęcia dla maluchów. Dzieci, oprócz zabawy, zajmowane są zajęciami rozwijającymi. W większości przypadków, są to zajęcia manualne oraz takie, które pozwolą dzieciom rozwijać pasje. Spośród nich, można wyróżnić między innymi malowanie, rysowanie, lepienie z plasteliny oraz wiele innych. Zajęcia dodatkowe są prowadzone przez panie opiekunki. Dzieci, podczas zajęć, mogą uczyć się nowych rzeczy i malować laurki dla swoich rodziców.
W żłobkach, maluchy są przewijane, karmione czy usypiane podczas drzemki. Pozostawienie dziecka pod opieką doświadczonych opiekunek z odpowiednim podejściem, będzie dobre dla nas i dla naszych dzieci.

Czy warto posyłać dziecko do żłobka?

Biorąc pod uwagę powyżej wymienione zalety, można jednoznacznie odpowiedzieć, że warto zapisać dziecko do żłobka. Maluchy mające rok, do trzech lat, wymagają stałej opieki. W żłobku, dzieci mają zapewnioną stałą opiekę, wyżywienie oraz zajęcia. Organizacja żłobków jest na tyle dobra, że dzieciom można zapewnić opiekę na kilka godzin w ciągu dnia.

W momencie, gdy wybieramy odpowiedni żłobek dla naszego dziecka, należy wybierać te placówki, które znajdują się najbliżej naszego domu lub pracy. W większym mieście, wybór żłobka jest o wiele większy. Niemniej jednak, wszystkie żłobki funkcjonują podobnie. Wielu rodziców wybiera żłobki niepubliczne, czyli prywatne. Placówki takie posiadają ograniczoną liczbę miejsc dla dzieci. Sprzyja to jednak dzieciom i opiekunkom. Im mniejsza ilość dzieci przebywa w żłobku, tym lepiej jest skupić uwagę opiekunkom.
O zapisaniu dziecka do żłobka należy podjąć decyzję dość wcześnie. Placówki te, podobnie jak przedszkola, dość szybko się ‘zapełniają’. Wielu rodziców coraz częściej posyła swoje najmłodsze dzieci do żłobków, np. kum-kum.pl.

Post Author: Kameleon