rehabilitacja w domu

Rehabilitacja w domu – jak przebiega i komu przysługuje?

Rehabilitacja przeprowadzana w domu jest skierowana do osób, które nie mogą samodzielnie dotrzeć do placówki, w której zabiegi są przeprowadzane.

Wiele osób zmagających się z przyczynami zdrowotnymi nie może skorzystać z potrzebnych zabiegów rehabilitacyjnych, dlatego też otrzymują możliwość przeprowadzenia jej w domu. Kto może skorzystać z bezpłatnej rehabilitacji w domu?

Rehabilitacja przeprowadzana w domu to równie skuteczny sposób na powrót do zdrowia, a także poprawę sprawności u osób, które nie mogą się samodzielnie poruszać. Taka rehabilitacja jednak przebiega w określony sposób i ze względu na warunki mieszkalne, nierzadko przebiega zupełnie inaczej niż zabiegi wykonywane w gabinecie rehabilitacyjnym. Jak zatem wygląda rehabilitacja w warunkach domowych? Jak można z niej skorzystać?

Rehabilitacja w domu – co warto wiedzieć?

Pacjenci, którzy cierpią na określone schorzenia, bądź nie są w stanie samodzielnie się poruszać, od 2018 roku mają możliwość skorzystania z bezpłatnych rehabilitacji prowadzonych w domu. Taką możliwość otrzymali od Narodowego Funduszu Zdrowia, aby nie zostać całkowicie pozbawionym możliwości skorzystania z zabiegów leczniczych. Co warto wiedzieć o rehabilitacji przeprowadzanej w domu i w jaki sposób można z niej skorzystać?

Kto kwalifikuje się do rehabilitacji w domu?

Sama rehabilitacja to jeden z kluczowych momentów w procesie zdrowienia bądź poprawienia zdrowia. Dzięki temu pacjenci mogą odzyskać częściową lub pełną sprawność fizyczną. Nie zawsze jednak są w stanie dotrzeć do gabinetu rehabilitacji lub z różnych przyczyn skorzystać z pomocy prywatnego fizjoterapeuty. Kto może prosić o przeprowadzenie nieodpłatnej rehabilitacji w domowym zaciszu?

Przede wszystkim do programu kwalifikują się osoby, które nie mogą się samodzielnie poruszać – zarówno w warunkach domowych, jak i przemieszczać się po mieście. Oprócz tego kwalifikację do rehabilitacji domowej otrzymują osoby z:

  • uszkodzeniem mózgu po zatorach mózgowych, urazach czy udarach krwotocznych. Z rehabilitacji domowej mogą skorzystać do 12 miesięcy po powstaniu zmian w mózgu,
  • uszkodzeniami centralnego i obwodowego układu nerwowego, posiadający 5. stopień niepełnosprawności. Warto jednak pamiętać, że nie kwalifikują się dzieci poniżej 18. roku życia,
  • uszkodzonym rdzeniem kręgowym, jeśli rehabilitacja będzie prowadzona do 12 miesięcy po wypadku,
  • przypadłościami i chorobami, które postępują wraz z biegiem czasu – zapalenie wielomięśniowe, choroba Parkinsona, zanik mięśni czy guzy mózgu utrudniające codzienne funkcjonowanie. Z rehabilitacji w domu mogą skorzystać również pacjenci zmagającymi się z zachodzącymi w organizmie procesami demielinizacyjnymi czy z reumatoidalnym zapaleniem stawów,
  • ze złamaniami bądź po amputacji kończyn dolnych,
  • chorobami, które uniemożliwiają swobodne poruszanie się – najczęściej ze zwyrodnieniem stawu biodrowego i kolanowego.

Jak można skorzystać z rehabilitacji w domu?

Z rehabilitacji domowej można skorzystać poprzez zgłoszenie się do lekarza pierwszego kontaktu, który po zweryfikowaniu stanu pacjenta wystawi odpowiednie skierowanie. Z takim skierowaniem można zapisać się na wizytę rehabilitanta lub fizjoterapeuty, który w określonym terminie zjawi się w domu, w celu przeprowadzania badania wstępnego, rozpisania procesu rehabilitacji, a następnie ustali terminy kolejnych wizyt. Pacjenci nie potrzebują posiadać w domu specjalnego łóżka rehabilitacyjnego, gdyż fizjoterapeuta będzie miał je ze sobą.

jak wygląda rehabilitacja w domu

Jak wygląda rehabilitacja w mieszkaniu?

Rehabilitacja w domu niemal niczym nie różni się od zabiegów, które są przeprowadzane w gabinetach fizjoterapii. Istnieją jednak pewne ograniczenia, z których należy zdawać sobie sprawę. Najczęstszym problemem jest brak wystarczającej ilości miejsca do wykonywania ćwiczeń, a także brak konkretnego sprzętu rehabilitacyjnego.

W trakcie wizyty rehabilitant ma za zadanie zrealizowanie celu skierowania, jakie zostało wystawione przez lekarza rodzinnego. W tym celu będzie musiał ocenić i opisać ogólny stan pacjenta, a następnie przeprowadzi pierwsze badania mające na celu zweryfikowanie jakie ćwiczenia będą niezbędne do przygotowania planu rehabilitacji. Jeżeli zaś potrzebny jest sprzęt do rehabilitacji, można skorzystać z oferty firmy X-Reh, która udostępnia fachowy sprzęt przeznaczony do rehabilitacji.

W ramach rehabilitacji domowej można przeprowadzić określone zabiegi – w tym fizykoterapię, kinezyterapię, masaże, leczenie wodą oraz polem elektromagnetycznym. Oprócz tego pacjenci mogą być leczeni za pomocą przepływu prądu, a także poprzez wykorzystanie termoterapii oraz światłolecznictwa.

Post Author: Redaktor MK