chirurgia stomatologiczna Łódź

5 najczęstszych czynników powstawania próchnicy

Według danych Ministerstwa Zdrowia, próchnica może dotyczyć nawet 97% społeczeństwa w Polsce. W równym stopniu atakuje dzieci, osoby dorosłe i starsze.

Próchnica jest chorobą, którą wywołuje wiele czynników, a na większość z nich mamy wpływ. Często bagatelizowana powoduje nie tylko ubytki w uzębieniu, ale też prowadzi do poważnych chorób całego organizmu. Dowiedz się, jak rozwija się próchnica i jak z nią skutecznie walczyć.

Próchnica – jak powstaje, jakie niesie zagrożenia i jak ją usuwać

Przyczyny próchnicy:

  • Nadmiar cukru w diecie. Chociaż cukier nie wywołuje próchnicy bezpośrednio, to w kontakcie z ludzką śliną, przekształca się w szkodliwy kwas, który osadzając się na zębach w nadmiarze, stopniowo niszczy szkliwo. Głównym winowajcą są cukry proste i dwucukry (sacharoza, fruktoza, glukoza), zawarte w owocach i słodyczach.
  • Niewłaściwa higiena jamy ustnej, czyli szczotkowanie zębów zbyt krótko, zbyt rzadko i nieprawidłowo. Wiele osób zapomina lub nie zdaje sobie sprawy z tego, iż właściwa higiena jamy ustnej powinna opierać się na trzech krokach. Próchnica może również powstać jako konsekwencja nieusuwanego kamienia nazębnego, który jest skupiskiem groźnych bakterii, stopniowo niszczących zęby i dziąsła.
  • Brak kontroli u stomatologa. Wizyta u dentysty dla większości osób kojarzy się z koniecznością związaną z bólem zęba lub widocznymi zmianami. Zapominają jednak o tym, że stomatolog jest w stanie ocenić każdą najmniejszą zmianę, która dla pacjenta może wydawać się zupełnie niegroźna. Zgłaszanie się do dentysty w chwili widocznego stanu zapalnego, często wiąże się z koniecznością długiego, bolesnego i kosztownego leczenia. Tymczasem zaledwie 2 kontrole stomatologiczne w roku, mogą zminimalizować lub nawet wykluczyć rozwój próchnicy.
  • Uwarunkowania genetyczne. Rozwój próchnicy uwarunkowany jest genetycznie i w dużej mierze zależy również od jakości posiłków kobiety w okresie ciąży. Żuchwa dziecka zaczyna się kształtować już w 4 tygodniu ciąży, a do tego, by jego przyszłe zęby były zdrowe, potrzebna jest dobre źródło składników odżywczych, które dostarczy mu matka.

Konsekwencje zaniedbania próchnicy

protetyka ŁódźPróchnica jest chorobą zagrażającą całemu organizmowi. Co to oznacza? Wbrew błędnemu przekonaniu bakterie ją powodujące nie osadzają się jedynie na zębach, w obrębie stanu zapalnego. Wędrują one po całym organizmie wraz ze śliną i układem krwionośnym, osiadając na organach wewnętrznych.

Kumulowane prowadzą do wielu zdrowotnych konsekwencji. Mogą być przyczyną chorób płuc, serca, migreny i osłabiać odporność. Najczęściej winna jest próchnica rozwijająca się we wnętrzu zęba, która przez wiele miesięcy pozostaje ukryta, nie dając wyraźnych sygnałów.

Tymczasem pacjenci w żaden sposób nie łączą złego stanu zębów np. z nawracającymi przeziębieniami, czy migreną. Co więcej, próchnica jest chorobą zakaźną. Zarażeniu się nią sprzyjają pocałunki, używanie tych samych sztućców, czy też użycie jednej szczoteczki do zębów. Bagatelizowana próchnica niszczy ząb i w konsekwencji prowadzi do konieczności jego usunięcia. Co więcej, stan zapalny może objąć również pozostałe zęby.

Leczenie i zapobieganie próchnicy

Zapobieganie próchnicy jest proste, a kluczem jest właściwa i systematyczna profilaktyka.

  • Ogranicz spożywanie cukrów prostych, a po zjedzeniu owoców koniecznie wyszczotkuj zęby.
  • Codzienna higiena jamy ustnej powinna się składać z trzech kroków: szczotkowania, nitkowania i płukania ust specjalnym płynem. Upewnij się, że przestrzenie międzyzębowe są perfekcyjnie czyste!
  • Przynajmniej 2 razy w roku odwiedź stomatologa w celu kontroli zdrowia zębów. Unikniesz przykrych niespodzianek i sporów kosztów, związanych z leczeniem swoich zaniedbań.
  • Reaguj na każdą zmianę pojawiającą się w jamie ustnej. Początkowe stadium próchnicy nie musi objawiać się widocznym niszczeniem zębów. Twój niepokój powinien wzbudzić ból, nadwrażliwość, ciemne plamki.
  • Przynajmniej raz w roku umów się do stomatologa na usuwanie kamienia nazębnego, który jest skupiskiem szkodliwych bakterii, które stopniowo niszczą Twoje zęby i dziąsła!

Artykuł powstał we współpracy z gabinetem stomatologicznym w Łodzi Trident-Łódź.

Post Author: Kameleon