wiolenczela

Futerały na instrumenty smyczkowe

Gra na instrumencie może stać się wspaniałą rozrywką i dobrą zabawą na wysokim poziomie. Użytkowanie instrumentów muzycznych wiąże się również z obowiązkiem odpowiedniego dbania o ich stan, tak by mogły służyć nam przez długi czas. Największe zagrożenie związane z czynnikami zewnętrznymi, które mogą negatywnie wpłynąć na instrument, zachodzi podczas jego transportu. Instrument narażony jest na deszcz, wilgoć, uderzenia, które mogą spowodować nieodwracalne szkody. W związku z tym, każdy muzyk powinien zaopatrzyć się w profesjonalny futerał, który maksymalnie ochroni instrument, zwłaszcza gdy zaliczany jest on do smyczkowych. Obecność strun, cienkich elementów drewnianego pudła rezonansowego czy smyczka z delikatnym włosiem dodatkowo sprawia, że instrument potrzebuje jeszcze większej ochrony.

Pokrowce i futerały na skrzypce i altówki

Futerały na skrzypce można podzielić na dwie podstawowe grupy. Pierwszą z nich są styropianowe pokrowce, które są dobrą alternatywą do popularnych pokrowców sklejkowych. Są one wykonywane ze styropianu, który następnie powlekany jest miękkim materiałem np. welurem. Futerały te są dość lekkie, dzięki czemu ich transport nie jest problematyczny. Ponadto futerały są przeważnie wyposażone zarówno w rączkę znajdującą się u boku jak i w szelki, dzięki którym możliwe jest noszenie instrumentu na plecach.

Innym typem są futerały wykonane w głównej mierze z tworzywa sztucznego ABS. Jest to odporny na czynniki zewnętrze materiał, który zostaje uformowany w specjalny kształt dzięki któremu możliwe jest wygodne ułożenie skrzypiec i smyczka. Materiał ABS, podobnie jak w przypadku futerałów styropianowych, pokryty jest eleganckim materiałem.

Aby chronić futerał na skrzypce lub altówkę, wiele osób decyduje się na zakup specjalistycznego pokrowca. Jest on niezwykle przydatny w sytuacji gdy zakupiony futerał nie posiada dołączonych szelek. Dzięki posiadaniu pokrowca, możliwe jest wygodne transportowanie futerału z instrumentem. Dodatkowo, jest on chroniony przed zarysowaniem czy ubrudzeniem.

Futerały na skrzypce są wykonywane zgodnie z rozmiarami instrumentów: 4/4, ¾ lub ½.

pokrowiec na instrumenty dęte

Pokrowce na wiolonczele i kontrabasy

Zarówno wiolonczela jak i kontrabas, są instrumentami cechującymi się dużymi rozmiarami. Przez swoją wielkość są one podczas transportu wyjątkowo narażone na zniszczenie, obicie czy uszkodzenie. Ich przechowywanie, zwłaszcza w mniejszych mieszkaniach czy pokojach, również może stanowić niebezpieczeństwo, że instrument wywróci się lub zniszczy. W przypadku obydwu instrumentów, nie produkuje się twardych futerałów, gdyż byłyby one wyjątkowo ciężkie i trudne w transporcie. Do przechowywania i przenoszenia wiolonczel i kontrabasów stosuje się miękkie pokrowce, które wykonywane są z trwałych, wodoodpornych i jednocześnie miękkich materiałów np. z pianki poliuretanowej. Pokrowce wyposażone są przeważnie w szelki oraz schowek na nuty i smyczek, zazwyczaj zasuwane są na zamek błyskawiczny. Ich konstrukcja umożliwia wygodny transport, który nadmiernie nie obciąża osoby przenoszącej instrument. Pokrowce wykonywane są zgodnie z wielkościami instrumentów.

Jak wybrać odpowiedni pokrowiec lub futerał?

Przed zakupem pokrowca lub futerału koniecznie należy wybrać jego odpowiedni rozmiar. Warto również wybrać modele, które wyposażone są w dodatkowe schowki, w których możliwe będzie wygodne przenoszenie nut czy kalafonii. Warto zdecydować się na futerał do skrzypiec, czy choćby gitary zawierający szelki lub dokupić pokrowiec. Dzięki nim noszenie instrumentu na plecach będzie możliwe i wygodne. Wykonany z mocnego i wodoodpornego materiału pokrowiec wytrzyma nawet intensywną eksploatacje i mimo niekorzystnych czynników zewnętrznych zawsze zagwarantuje maksymalną ochronę naszego instrumentu.

Post Author: Kameleon