audyt

Jak przygotować się do modernizacji oświetlenia?

Oświetlenie odgrywa bardzo ważną rolę w wielu aspektach życia. Bez niego obecnie nie bylibyśmy w stanie wykonywać wielu czynności po zmroku lub w miejscach bez dostępu do światła słonecznego.

Jednak oprócz tego, że oświetlenie jest potrzebne, to musi ono mieć także pewne określone parametry, aby zapewniało komfort, czy to podczas pracy, czy wykonywania codziennych czynności. Z tego względu w wielu miejscach przeprowadza się modernizację oświetlenia, po to, aby jak najlepiej dopasować je do wymagań danego miejsca.

Czym jest modernizacja oświetlenia?

Modernizacja oświetlenia to proces, który polega na ulepszeniu aktualnie użytkowanego systemu oświetlenia na bardziej wydajny, efektywny lub też energooszczędny. Konieczne może to być również w przypadku przestarzałego, uszkodzonego lub niezgodnego z aktualnymi normami i zasadami BHP oświetlenia.

W wielu miejscach takich jak biura, zakłady pracy, magazyny i wiele innych miejsc, w których wykonuje się jakąś pracę, obowiązują normy, które odnoszą się do parametrów oświetlenia, jakie musi być obecne w danym miejscu.

Oznacza to, że nie wystarczy zamontować, jakiegokolwiek oświetlenia, ale musi to być system, który zapewni osobom pracującym w danym miejscu odpowiednie warunki do wykonywania obowiązków zawodowych. Ma to spory wpływ na wydajność, bezpieczeństwo oraz minimalizuje zmęczenie pracowników.

Po co przeprowadza się modernizację oświetlenia?

Modernizację oświetlenia można przeprowadzić z bardzo wielu różnych powodów. Może to być np. chęć zmniejszenia rachunków za prąd. Obecnie istnieje wiele możliwości, aby skutecznie zmniejszyć ilość energii, jaką pobiera oświetlenie, jednocześnie nie tracąc na jego efektywności. Jest to możliwe m.in. dzięki energooszczędnym systemom oświetlenia opartym np. na technologii LED.

Szacuje się, że oświetlenie LET zużywa nawet 60 % mniej energii elektrycznej niż żarówki starszego typu. O ile w przypadku kilku lamp może nie rozbić to zbyt dużej różnicy, o tyle np. w dużych biurach, zakładach pracy, magazynach itp., gdzie takich lamp jest kilkadziesiąt lub nawet kilkaset, modernizacja oświetlania może przynieść znaczne oszczędności.

Kolejną sytuacją może być np. przestarzałe oświetlenie, które nie działa już, tak jak powinno, przez co nie zapewnia dobrych warunków do pracy. Z tym wiąże się też inny powód modernizacji, a mianowicie niezgodność oświetlania z obowiązującymi aktualnie normami.

Prawo w tym temacie co jakiś czas się zmienia i szczególnie starsze zakłady pracy muszą zadbać o to, aby oświetlenie miało odpowiednie parametry, ponieważ to ono odpowiada za komfort pracy pracowników, ich poziom zmęczenia oraz bezpieczeństwo na stanowisku pracy. Zapewnienie odpowiedniego oświetlenia w firmie jest obowiązkiem każdego pracodawcy i jest to wymóg, który narzucają przepisy prawne.

Gdzie najczęściej modernizuje się oświetlenie?

Oświetlenie modernizuje się zazwyczaj wszędzie tam, gdzie odgrywa ono ważną rolę i aktualnie użytkowany system oświetlenia nie spełnia wymogów prawnych lub jest nieefektywny. Mogą to być takie miejsca jak biura, fabryki, magazyny, zakłady przemysłowe, czy nawet ulice, parki i inne miejsca publiczne, które również muszą zostać oświetlone. Szczególnie ważne jest to tam, gdzie nieprawidłowe oświetlania może być np. przyczyna wypadków podczas pracy.

 

audyt oświetlenia

Jak przygotować się do modernizacji oświetlenia?

Modernizacja oświetlenia to proces, na który decyduje się coraz więcej osób. Jest to spowodowane zmieniającymi się przepisami dotyczącymi norm oświetlania w miejscu pracy, ale także rosnącymi cenami prądu, które skutecznie potrafią uszczuplić budżet firmy. Z tego względu w wielu miejscach niezbędne jest przeprowadzanie modernizacji systemu oświetlania. W tym celu zawsze należy korzystać z usług profesjonalistów, ponieważ osoby bez odpowiedniego wykształcenia, umiejętności i wiedzy nie będą w stanie przeprowadzić skutecznej modernizacji.

Bardzo ważne przed modernizacją oświetlania jest przeprowadzenie audytu oświetlenia przez specjalistę, który dokona oględzin danego miejsca oraz przeanalizuje dokładnie zapotrzebowanie energetyczne w danej firmie. W ramach takiego audytu można określić jakie modernizacje będą konieczne, aby uzyskać określony efekt.

Dotyczy to zarówno energooszczędności oświetlania, spełnienia przez nie norm prawnych, zastosowania inteligentnych systemów oświetlanie jak i wielu innych rzeczy. Profesjonalny audyt oświetlania i wdrożenie zaleceń specjalisty pozwala zaoszczędzić naprawdę sporo energii i tym samym pieniędzy, jednocześnie zwiększając efektywności oświetlania.

Post Author: Redaktor MK