Jak wybrać dobrego psychoterapeutę? Dobry psychoterapeuta to jaki? Na co zwracać uwagę przy wyborze psychoterapeuty? Po czym poznać dobrego lub złego psychologa? To pytania, które sobie zadajesz? Jeśli potrzebujesz pomocy, wybór psychoterapeuty jest naprawdę ważny. Zastanawiasz się, jakiego psychoterapeutę wybrać? Zapraszamy do lektury.
Psycholog, psychoterapeuta, psychiatra
Na początek warto wyjaśnić podstawowe różnice między psychologiem, psychoterapeutą i psychiatrą.
Psycholog to osoba, która ukończyła studia magisterskie z psychologii. Psycholog zajmuje się procesami zachodzącymi w ludzkiej psychice oraz relacjami międzyludzkimi. Praca psychologa polega głównie na świadczeniu usług z zakresu poradnictwa psychologicznego oraz psychoedukacji. W gabinecie psychologa można zrobić testy inteligencji czy testy osobowościowe. Praca psychologa polega także na opiniowaniu i stawianiu diagnoz psychologicznych. Psycholog po ukończeniu studiów podyplomowych może także świadczyć usługi psychoterapii.
Psychoterapeuta to zawód często określany jako zawód przyszłości. Psychoterapeuci zajmują się pomocą osobom z problemami, stosując metody psychoterapii. Najbardziej popularne metody psychoterapii używane przez psychoterapeutów to psychoterapia psychodynamiczna, behawioralna, gestalt czy analityczna.
Psychiatra diagnozuje i leczy zaburzenia psychiczne oraz choroby psychiczne. Psychiatria to podstawowa specjalizacja medyczna, która bada uwarunkowania biologiczne i psychologiczne, rodzinno – genetyczne, ale także społeczne.
Zawód psychoterapeuta
Psychoterapeuta to zawód niezwykle odpowiedzialny, ważny i wymagający. Aby zostać psychoterapeutą, trzeba ukończyć 5-letnie studia magisterskie z psychologii lub nauk medycznych. Dodatkowo warunkiem koniecznym jest zapisanie się do szkoły psychoterapii oraz ukończenie specjalnego szkolenia.
Dobry psychoterapeuta skutecznie pomoże osobom, które zmagają się z problemem alkoholu, hazardu czy zaburzeniami odżywiania. Psychoterapeuta będzie zmierzał do modyfikowania zachowania pacjenta tak, aby radził sobie z nadużywanymi substancjami, stresem oraz uczył się pokonywania behawioralnych zaburzeń.
Jak wybrać dobrego psychoterapeutę?
Wybór psychoterapeuty zwykle jest podyktowany indywidualnymi preferencjami. Psychoterapeuta jest wybierany przez wiele osób, które zwracają uwagę na wiek i płeć terapeuty. Należy jednak pamięć, że niezwykle ważne jest także wykształcenie, doświadczenie zawodowe, posiadane kwalifikacje oraz rekomendacje. Przygotowanie psychoterapeuty, jego nastawienie, osobowość oraz praca według najlepszych standardów są gwarancją pomyślnego ukończenia psychoterapii.
Wykształcenie psychoterapeuty
Kierunki studiów, które może ukończyć psychoterapeuta, którego wybierzesz to zazwyczaj: psychologia, pedagogika, socjologia lub filozofia. Najlepiej, aby była to psychologia, ale nie zawsze. Wykształcenie jest istotne, ponieważ kierunek studiów i szkoła terapeutyczna, do której uczęszczał psychoterapeuta, ukształtowały jego wiedzę oraz są wskazówką, jak może przebiegać cały proces terapeutyczny.
Kompetencje zawodowe psychoterapeuty
Jeśli oczekujesz profesjonalnego doradztwa i fachowej pomocy to kwalifikacje i doświadczenie wybranego psychoterapeuty powinny wpłynąć na wybór psychoterapeuty. Ważne, aby psychoterapeuta był w trakcie lub ukończył czteroletnie szkolenie psychoterapeutyczne oraz zdobył lub starał się o certyfikat psychoterapeutyczny. Usługi psychologa psychoterapeuty mogą być trochę droższe, ale zewnętrzne potwierdzenie wiedzy i kompetencji zawodowych psychoterapeuty jest niezbędne, aby proces leczenia przebiegał prawidłowo.
Cechy dobrego psychoterapeuty
Osobowość psychoterapeuty to ważny czynnik w psychoterapii, ale jednak bardzo indywidualny. Najlepszy psychoterapeuta w mieście według portalu internetowego może się okazać dla Ciebie najgorszym, jeśli nie będzie odpowiadał Twojemu ideałowi stylu bycia. Kieruj się intuicją, ale pamiętaj, że pierwsze wrażenie może być zawodne.
Oprócz miłej i ciepłej osoby, która chce Ci pomóc, Twój psychoterapeuta musi mieć poukładane życie. Mądrość życiowa i dojrzałość psychoterapeuty nie ma żadnego związku z metryką.
Wybierz psychoterapeutę dla siebie
Pamiętaj, że Twój psychoterapeuta musi do Ciebie pasować, a Ty musisz pasować do swojego psychoterapeuty. Psychoterapia to trudny czas, dlatego wybierz osobę, która wzbudzi Twoje zaufanie. Psychoterapeuta ma za zadanie leczyć, wspierać oraz pomagać w rozwoju osobistym i będzie robił wszystko, aby osiągnąć zamierzony cel, ale Ty musisz mu ufać i czuć się z nim bezpiecznie. Kiedy psychoterapia się zacznie, będziesz zmagał się sam ze sobą, dlatego zmiana psychoterapeuty może być wtedy bardzo trudna, a przerwanie psychoterapii stresujące.
Wybierz dobrego psychoterapeutę, który pasuje Ci pod względem stylu bycia, energii, metod pracy czy sposobu wyrażania myśli. One muszą być spójne z tym, czego wymagasz od psychoterapeuty. Nie oczekuj tylko „dobrych rad”. Psychoterapia to trudna podróż. Jednak zaplanowana właściwie, pod okiem doświadczonego psychologa psychoterapeuty, może się okazać najlepszą przygodą Twojego życia, która zmieni je na lepsze.