Truskawki należą do grupy najpopularniejszych owoców na świecie. Dzięki odpowiednim metodom możemy sami wyhodować te słodkie i soczyste owoce. Istnieje parę sposobów hodowli truskawek. To, co łączy wszystkie typy hodowli, to przygotowanie gleby, oczyszczenie sadzonek i dopasowanie właściwego typu sadzonek do rodzaju posiewu.
Duży wpływ na to, jak posadzimy sadzonki ma rodzaj gleby, sposób i częstotliwość dbania o glebę oraz to, czy sadzimy je ręcznie czy za pomocą specjalnych maszyn. Trzeba zwrócić uwagę na to, że nieco większe odstępy między sadzonkami działa pozytywnie na ich rozwój poprzez lepsze wietrzenie. Dzięki temu mamy możliwość uodpornić nasze sadzonki na rozwój różnych chorób.
Najpopularniejsze sposoby uprawy truskawek
Najbardziej znanym jest system rzędowy – można go spotkać na wielkich polach oraz na działkach czy ogródkach. Jest to bowiem system tradycyjny. Warto wiedzieć, że truskawki, które sadzone są za pomocą maszyn, zachowują nieco mniejszą odległość od siebie. Ręczne sadzenie truskawek wymaga gęstszego sadzenia owoców. Rozstaw najczęściej wynosi od 70 do 120 cm, jeśli mówimy o odstępie między rzędami. Natomiast w rzędzie, przerwy te wynoszą około 20 – 40 cm. Ten sposób sadzenia truskawek jest dobry do zastosowania na działce, w ogrodzie lub na roli.
Uprawa zagonowa – jeden z najlepszych sposobów na uprawę truskawek. Jest on bardzo często wykorzystywany ze względu na intensywny charakter. Najbardziej znaną metodą hodowli tego typu, jest stosowanie systemu dwu i czterorzędowego. Między zagonami są przerwy – dróżki. Odległość zagonów od siebie to najczęściej 60 cm. Jeśli chodzi o sam zagon – rzędy oddalone są od siebie od około 30 do 40 cm. W samych rzędach truskawki sadzone są oddalone od siebie o 20 do 30 cm. Stosowanie uprawy metodą znacznie ułatwia nam pielęgnację sadzonek i później owoców.
Uprawa dywanowa – niejeden hodowca owoców i truskawek stosuje tę metodę. Uprawa dywanowa polega na hodowli truskawek na specjalnej macie, która zapobiega przedostawaniu się robactwa i chorób na sadzonki. Uprawa tego typu charakteryzuje się również rzadszym rozstawem – odległości między sadzonkami wynoszą między 50 a 60 cm, w zależności od rodzaju gleby. Rzadsze sadzenie owoców zapobiega rozwojowi różnych chorób, na które truskawki są narażone ze względu na ich gęsty rozost.
Uprawa rzędowo – pasowa – ten rodzaj hodowli truskawek zmusza nas do zwrócenia szczególnej uwagi na typ gleby oraz odmianę sadzonek. Nie każdy rodzaj sadzonek nadaje się bowiem do tej uprawy. To, co charakteryzuje ten rodzaj plantacji, to przede wszystkim odległości między rzędami. Są one różne, co ma zapewniać większą gęstość roślin. Dodatkowo, stosując ten rodzaj upraw, możemy liczyć na lepsze i bardziej liczne plony. Trzeba pamiętać, że gleby bardziej żyzne i ciężkie absolutnie nie nadają się jako teren pod uprawę truskawek w ten sposób.
Hodowla truskawek musi odbywać się zgodnie ze standardami i zaleceniami – truskawki należą do jednych z najbardziej popularnych i pożądanych owoców na rynku światowym. Każdy rodzaj uprawy musi zagwarantować nam odpowiednią ilość owoców – na przykład uprawa rzędowa powinna liczyć 40 000 sztuk na hektar, a uprawa dywanowa – 100 000 sztuk na hektar. Truskawki mogą być hodowane zarówno przez doświadczonych rolników i hodowców owoców, jak i przez amatorów. Pola, role, działki i przydomowe ogródki to najbardziej znane miejsca, w których sadzone są truskawki. Po więcej informacji o truskawkach zapraszamy na stronę http://owoce-truskawek.eu