optymalizacja transportu

Jak zwiększyć opłacalność prowadzenia firmy transportowej?

Prowadzenie własnej firmy transportowej jest sporym wyzwaniem i wymaga przemyślanego działania.

Przewoźnicy oferujący swoje usługi muszą sprostać wymaganiom, jakie narzuca na nich rynek, wymaganiom samych klientów, a oprócz tego zarządzać swoją działalnością w taki sposób, aby redukować wysokie koszty i szukać oszczędności wszędzie, gdzie jest to tylko możliwe, nie tracąc jednocześnie na jakości świadczonych usług.

Proces ten nazywany jest optymalizacją kosztów i jest on warunkiem niezbędnym do osiągnięcia sukcesu na rynku, nie tylko w działalności transportowej, ale również wszelkich innych branżach.

Istnieją różne metody optymalizacji transportu, dlatego warto zapoznać się dokładnie z tym tematem, aby wiedzieć, które z nich dadzą najlepszy efekt w danej firmie.

Ecodriving

Według badań i analiz to właśnie paliwo nadal stanowi największą część kosztów związanych z prowadzeniem działalności transportowej. W przypadku jednego pojazdu zbyt duże spalanie spowodowane nieumiejętną jazdą może nie być większym problemem. Jednak gdy na sprawę popatrzymy szerzej, to okaże się, że niewielka oszczędność paliwa na każdym samochodzie transportowym użytkowanym firmie może pozwolić na wypracowanie ogromnych oszczędności w skali całego roku.

Oszczędności będą tym większe, im większą flotą pojazdów dysponujemy. Z tego względu jedną z pierwszych rzeczy, jakie należy zoptymalizować firmie transportowej, jest styl jazdy kierowców i stosowanie tzw. ecodrivingu. Jest to zbiór technik pozwalających na zmniejszenie spalania paliwa. Należy do nich m.in. racjonalne używanie klimatyzacji oraz ogrzewania, umiejętność hamowania silnikiem, zdolność wcześniejszego przewidywania pewnych sytuacji na drodze oraz utrzymywanie optymalnego ciśnienia w oponach.

Niektóre z tych rzeczy mogą wydawać na pierwszy rzut oka mało istotne. Jednak patrząc na badania i statystyki, okazuje się, że prawie 25% zużytego paliwa wynika z oporu toczenia pojazdu. W przypadku ciśnienia, które jest o 0,2 bar zbyt niskie, zużycie paliwa może wzrosnąć nawet o 1%. W skali całej floty pojazdów i rocznej działalności może to generować ogromne koszty.

Wielu przedsiębiorców, aby lepiej zoptymalizować zużycie paliwa w użytkowanych w ich firmie pojazdach, wysyła kierowców na dodatkowe szkolenia z ekonomicznej jazdy. Taka inwestycja może z czasem przynieść wiele korzyści i pozwolić na wypracowanie sporych oszczędności wynikających z bardziej ekologicznej jazdy.

Optymalizacja tras przejazdów i prawidłowy dobór zleceń

Dobranie optymalnej trasy przejazdów jest kluczowym czynnikiem, który wpływa na terminowość wykonywania zleceń oraz koszty związane z transportem. Z tego względu tak ważne jest monitorowanie pojazdów podczas jazdy oraz kontrolowanie tego, co dzieje się aktualnie na drogach. Pomagają w tym różnego rodzaju systemy telematyczne, które wykorzystujący nadajniki, mapy cyfrowe oraz GPS, pozwalają zaplanować trasę w taki sposób, aby ograniczyć wydatki z tytułu dodatkowych opłat drogowych, korków, wypadków czy też odjazdów.

Oprócz tego systemy te pozwalają na monitorowanie pojazdów i ich parametrów pracy, zużycia paliwa, sterowanie wyborem miejscu ładunku i rozładunku i wiele więcej. Firmy transportowe inwestujące w systemy telematyczne mogą obniżyć koszty działalności nawet o 40%. 

Bardzo ważną kwestią jest tutaj także prawidłowy dobór zleceń i unikanie tak zwanych pustych przebiegów. Aby tego dokonać, należy wybierać zlecenia w taki sposób, aby kierowca, jadąc w obie strony, przewoził jakiś ładunek.

Regularne dbanie o flotę pojazdów

Działalność firm transportowych w pełni opiera się na flocie pojazdów. To od nich zależy czy firma będzie zarabiać, czy generowane będą straty. Z tego względu bardzo ważne jest, aby regularnie dbać o pojazdy i w razie jakichkolwiek usterek lub awarii jak najszybciej ja naprawiać. Dzięki temu unikniemy przestojów spowodowanych poważniejszymi awariami, co mogłoby generować spore straty finansowe, poprzez ograniczenie ilości przyjmowanych zleceń.

metody optymalizacji transportu

Korzystanie z pomocy profesjonalnych firm

Osoby, które chcą w jak najlepszym stopniu zoptymalizować działanie swojej firmy transportowej, lub nie wiedzą jak zabrać się za ten proces, powinni skorzystać z pomocy profesjonalnych firm, które świadczą usługi w zakresie optymalizacji kosztów i działalności firm transportowych. Specjalistyczna analiza działalności firmy pozwoli odkryć, co należy poprawić, aby zmniejszyć koszty działalności i tym samym wygenerować większe zarobki.

Post Author: Redaktor MK