wyjście z nałogu

Od czego zależy sukces wyjścia z nałogu?

Terapia uzależnień to długa, pełna przeszkód i wyrzeczeń wędrówka. Warunkiem jej powodzenia jest uznanie przez pacjenta, że nie ma kontroli nad swoim nałogiem oraz intencja zerwania z nim.

Odpowiednie nastawienie to jednak dopiero początek zmagań z uzależnieniem. Jak jeszcze pomóc sobie odzyskać dawne życie?

Jakie postawy przeszkadzają w terapii?

Pacjenci zgłaszają się na terapię uzależnień z różnych powodów. Wielu z nich uświadomiło sobie, jak bardzo destrukcyjny wpływ na ich życie ma nałóg i dlatego szczerze chcą z nim zerwać. Zdarzają się jednak i tacy, którzy rozpoczynają terapię w celu wzięcia przerwy od uzależnienia, odbudowania zdrowia i relacji społecznych a potem powrotu do nałogu i rozpoczęcia kolejnego błędnego cyklu.

Inni zwracają się po specjalistyczną pomoc tylko po to, by załagodzić konflikt z bliską osobą lub z pracodawcą. Obie te postawy uniemożliwiają pacjentowi osiągnięcie wszystkich pożądanych efektów terapii.

Co jeszcze może przeszkadzać w leczeniu uzależnienia? Z pewnością brak zaufania do swojego terapeuty. W takim przypadku należy go w miarę możliwości zmienić, ponieważ skuteczna terapia wymaga otwartości i szczerości. Tych nie da się zbudować bez poczucia bezpieczeństwa.

Niekorzystnym zjawiskiem jest również oczekiwanie przez pacjenta natychmiastowych wyników terapii. Takie nastawienie może skończyć się jedynie rozczarowaniem i utratą zapału, gdyż wychodzenie z uzależnienia jest procesem zajmującym lata i zazwyczaj pełnym drobnych potknięć.

Pacjent powinien pamiętać także o tym, że wiele innych osób przeżywa podobne do niego trudności i chcieć uczyć się na podstawie ich doświadczeń. Niektóre osoby uzależnione wpadają w pułapkę indywidualizmu i wydaje im się, że z nałogiem wygrają sami, stosując własną, nowatorską metodę. W rzeczywistości jednak uzależnienie leczy się według sprawdzonych schematów, ponieważ u wszystkich osób uzależnionych występują podobne wzorce myślenia.

Walka z nałogiem a praca nad samoświadomością

Osoby dotknięte uzależnieniem muszą wyczulić się na sygnały pochodzące z ciała, by w porę rozpoznać głód nałogowy, zapobiec mu i utrzymać abstynencję również po zakończeniu terapii. Dla lepszego zrozumienia swojego organizmu warto korzystać z technik takich jak yoga, medytacja i ćwiczenie uważności. Niezwykle ważna jest praca nad poczuciem własnej wartości, bez którego nie da się utrzymać odpowiedniej motywacji.

Nader istotna jest także rola bliskich, którzy przypominają choremu, że w jego życiu wciąż jest wiele pięknych i godnych wysiłku relacji. Świadomość, że komuś na nas zależy i że ktoś kibicuje naszemu powrotowi do zdrowia okazuje się być zbawienna dla wielu osób uzależnionych.

wyjście z uzależnienia

Czy można wyleczyć uzależnienie bez pomocy terapeuty lub lekarza?

Do sięgnięcia po profesjonalną pomoc zniechęcają liczne stereotypy na temat osób uzależnionych. Wiele osób dotkniętych nałogiem próbuje z ich powodu samodzielnie uporać się ze swoim problemem. Jednak dopiero wsparcie specjalistów pomoże zamienić tę determinację na usystematyzowane działanie prowadzące do wyzwolenia się z nałogu.

Kiedy rozmawiamy o alkoholizmie, nie możemy zapominać, że stanowi on chorobę a leczenie choroby najskuteczniej i najbezpieczniej przebiega pod czujnym okiem lekarza.

W walce z uzależnieniem osoba musi wykonać wiele pracy związanej z nauką rozpoznawania i sterowania swoimi emocjami, która nie będzie skuteczna bez prowadzenia przez terapeutę. Skorzystanie z pomocy profesjonalnych medyków nie jest kapitulacją, ale odpowiedzialnym wyborem, który zwiększa nasze szanse na pokonanie uzależnienia.

Podczas kiedy dobrowolna abstynencja jest absolutnym warunkiem rozpoczęcia skutecznego leczenia, jego powodzenie zależy w dużej mierze od udania się na odpowiednią psychoterapię i stosowania się do zaleceń profesjonalnego terapeuty.

Pochodzisz z województwa Wielkopolskiego i szukasz bezpiecznego oraz nowoczesnego ośrodka leczenia uzależnień? Może zainteresować Cię oferta Freedom, miejsca stworzonego przez specjalistów i osoby mające za sobą doświadczenie wychodzenia z nałogu, które wiedzą, jak ważna jest fachowa terapia uzależnień. Kalisz leży jedynie półtorej godziny drogi od spokojnego Mirkowa, w którym mieści się Freedom.

Uzyskasz tam pomoc dostosowaną do Twoich indywidualnych potrzeb oraz świetne warunki dla terapii i powrotu do swoich życiowych planów i aspiracji.

Post Author: Redaktor MK