Terapia uzależnień to długa, pełna przeszkód i wyrzeczeń wędrówka. Warunkiem jej powodzenia jest uznanie przez pacjenta, że nie ma kontroli nad swoim nałogiem oraz intencja zerwania z nim.
Odpowiednie nastawienie to jednak dopiero początek zmagań z uzależnieniem. Jak jeszcze pomóc sobie odzyskać dawne życie?
Jakie postawy przeszkadzają w terapii?
Pacjenci zgłaszają się na terapię uzależnień z różnych powodów. Wielu z nich uświadomiło sobie, jak bardzo destrukcyjny wpływ na ich życie ma nałóg i dlatego szczerze chcą z nim zerwać. Zdarzają się jednak i tacy, którzy rozpoczynają terapię w celu wzięcia przerwy od uzależnienia, odbudowania zdrowia i relacji społecznych a potem powrotu do nałogu i rozpoczęcia kolejnego błędnego cyklu.
Inni zwracają się po specjalistyczną pomoc tylko po to, by załagodzić konflikt z bliską osobą lub z pracodawcą. Obie te postawy uniemożliwiają pacjentowi osiągnięcie wszystkich pożądanych efektów terapii.
Co jeszcze może przeszkadzać w leczeniu uzależnienia? Z pewnością brak zaufania do swojego terapeuty. W takim przypadku należy go w miarę możliwości zmienić, ponieważ skuteczna terapia wymaga otwartości i szczerości. Tych nie da się zbudować bez poczucia bezpieczeństwa.
Niekorzystnym zjawiskiem jest również oczekiwanie przez pacjenta natychmiastowych wyników terapii. Takie nastawienie może skończyć się jedynie rozczarowaniem i utratą zapału, gdyż wychodzenie z uzależnienia jest procesem zajmującym lata i zazwyczaj pełnym drobnych potknięć.
Pacjent powinien pamiętać także o tym, że wiele innych osób przeżywa podobne do niego trudności i chcieć uczyć się na podstawie ich doświadczeń. Niektóre osoby uzależnione wpadają w pułapkę indywidualizmu i wydaje im się, że z nałogiem wygrają sami, stosując własną, nowatorską metodę. W rzeczywistości jednak uzależnienie leczy się według sprawdzonych schematów, ponieważ u wszystkich osób uzależnionych występują podobne wzorce myślenia.
Walka z nałogiem a praca nad samoświadomością
Osoby dotknięte uzależnieniem muszą wyczulić się na sygnały pochodzące z ciała, by w porę rozpoznać głód nałogowy, zapobiec mu i utrzymać abstynencję również po zakończeniu terapii. Dla lepszego zrozumienia swojego organizmu warto korzystać z technik takich jak yoga, medytacja i ćwiczenie uważności. Niezwykle ważna jest praca nad poczuciem własnej wartości, bez którego nie da się utrzymać odpowiedniej motywacji.
Nader istotna jest także rola bliskich, którzy przypominają choremu, że w jego życiu wciąż jest wiele pięknych i godnych wysiłku relacji. Świadomość, że komuś na nas zależy i że ktoś kibicuje naszemu powrotowi do zdrowia okazuje się być zbawienna dla wielu osób uzależnionych.
Czy można wyleczyć uzależnienie bez pomocy terapeuty lub lekarza?
Do sięgnięcia po profesjonalną pomoc zniechęcają liczne stereotypy na temat osób uzależnionych. Wiele osób dotkniętych nałogiem próbuje z ich powodu samodzielnie uporać się ze swoim problemem. Jednak dopiero wsparcie specjalistów pomoże zamienić tę determinację na usystematyzowane działanie prowadzące do wyzwolenia się z nałogu.
Kiedy rozmawiamy o alkoholizmie, nie możemy zapominać, że stanowi on chorobę a leczenie choroby najskuteczniej i najbezpieczniej przebiega pod czujnym okiem lekarza.
W walce z uzależnieniem osoba musi wykonać wiele pracy związanej z nauką rozpoznawania i sterowania swoimi emocjami, która nie będzie skuteczna bez prowadzenia przez terapeutę. Skorzystanie z pomocy profesjonalnych medyków nie jest kapitulacją, ale odpowiedzialnym wyborem, który zwiększa nasze szanse na pokonanie uzależnienia.
Podczas kiedy dobrowolna abstynencja jest absolutnym warunkiem rozpoczęcia skutecznego leczenia, jego powodzenie zależy w dużej mierze od udania się na odpowiednią psychoterapię i stosowania się do zaleceń profesjonalnego terapeuty.
Pochodzisz z województwa Wielkopolskiego i szukasz bezpiecznego oraz nowoczesnego ośrodka leczenia uzależnień? Może zainteresować Cię oferta Freedom, miejsca stworzonego przez specjalistów i osoby mające za sobą doświadczenie wychodzenia z nałogu, które wiedzą, jak ważna jest fachowa terapia uzależnień. Kalisz leży jedynie półtorej godziny drogi od spokojnego Mirkowa, w którym mieści się Freedom.
Uzyskasz tam pomoc dostosowaną do Twoich indywidualnych potrzeb oraz świetne warunki dla terapii i powrotu do swoich życiowych planów i aspiracji.