Poradnia ginekologiczna – profilaktyka każdej kobiety

Kontrolne badania ginekologiczne powinny być dla każdej kobiety corocznym obowiązkiem. Odpowiednia profilaktyka to szansa na szybkie wykrycie poważnej choroby oraz szansa na podjęcie skutecznego leczenia. Niestety, wiele kobiet nie korzysta z oferty poradni ginekologicznych, odkładając wizytę w czasie.

Profilaktyka w ginekologii opiera się głównie na wczesnym wykryciu nie tylko zmian nowotworowych, ale także innych chorób – anatomicznych, zakażeń bakteryjnych oraz grzybiczych. Zwłaszcza że poważniejsze choroby nie dają wielu widocznych objawów, jeśli jakieś w ogóle.

Ginekolog – kto to jest i czym się zajmuje?

Ginekolog to lekarz-specjalista, zajmujący się leczeniem i profilaktyką chorób kobiecych narządów intymnych oraz kontrolą hormonów, które są ich nieodłączną częścią. Jednak z racji tego, że ginekologia jest ściśle związana z położnictwem, ginekolog opiekuje się również kobietami w ciąży. Do problemów ginekologicznych należą również zaburzenia cyklu miesiączkowego, bolesne miesiączki oraz wszystkie infekcje intymne.

Profilaktyka zdrowia ginekologicznego każdej kobiety

Powszechnie mówi się o tym, że każda kobieta po swojej pierwszej miesiące powinna udać się na badanie ginekologiczne, a następnie umawiać się na wizytę profilaktyczną minimum raz do roku. Niestety, dla większości kobiet badanie ginekologiczne to bardzo krępujące doświadczenie, przez co ich unikają. W dłuższej perspektywie takie postępowanie może mieć przykre konsekwencje w postaci choroby nowotworowej. Dlatego tak istotna jest wizyta w poradni ginekologicznej, gdzie lekarz podda pacjentkę dokładnemu badaniu i zobaczy, czy z jej zdrowiem wszystko jest w porządku.

Regularna profilaktyka wcześnie wykrywa zmiany nowotworowe bądź inne choroby lub infekcje intymne, co pozwala na podjęcie szybkiego i skutecznego leczenia. Raz do roku każda kobieta powinna wykonać badanie cytologiczne, dzięki któremu można wykryć istnienie nadżerki bądź raka szyjki macicy. Podobnie jak przy każdej wizycie warto poprosić ginekologa o badanie palpacyjne piersi, aby przekonać się, czy w tej części nie rozwija się żadna poważna choroba.

Poradnia ginekologiczna – oferta

W prywatnej poradni ginekologicznej mogą na miejscu przeprowadzić profilaktyczne badania. Do podstawowych badań należy cytologia standardowa oraz cytologia jednowarstwowa o podwyższonej czułości. Wyniki jasno wskażą czy pacjentka zmaga się z chorobą nowotworową lub chlamydią. Oprócz tego możliwe jest również wykonanie testów na obecność wirusa HPV, a w przypadkach choroby – konsultacja możliwych sposobów jej rozwoju i ewentualnych środków leczenia.

W poradni ginekologicznej można także bez problemu przeprowadzić zabieg krioterapii w celu usunięcia nadżerki. Natomiast w przypadku wykrycia poważniejszej zmiany nowotworowej lekarz za pomocą specjalistycznego sprzętu wykona na miejscu biopsję szyjki macicy bądź biopsję endometrium.

W poradni ginekologicznej oprócz szeregu badań, kobiety mogą bez problemu dobrać odpowiednią formę antykoncepcji, która będzie odpowiadała ich trybowi życia. Ginekolog na podstawie szczegółowego wywiadu z pacjentką dobierze tabletki antykoncepcyjne bądź podejmie się aplikacji wkładki wewnątrzmacicznej.

Ciąża a wizyta w poradni ginekologicznej

Oferta poradni ginekologicznej jest również skierowana do kobiet w ciąży. Lekarz potwierdzi stan pacjentki, a następnie wykona wszystkie niezbędne badania, aby sprawdzić czy ciąża przebiega prawidłowo. Nowoczesny sprzęt, jakim dysponuje poradnia ginekologiczna pozwala na wykonanie USG ginekologicznego z użyciem Color lub Power Doppler, jak i USG położniczego rozszerzonego w 3D lub nawet 4D.

Prywatnie czy na NFZ? Wizyta w poradni ginekologicznej

Badania ginekologiczne oraz sama wizyta w poradni są przeprowadzane zarówno prywatnie, jak i w ramach Narodowego Funduszu Zdrowia. Prywatnie znacznie szybciej jest dostać się do ginekologa, przez co w przypadku poważnego problemu intymnego, pacjentka nie musi długo czekać. Prywatne wizyty są także skierowane do kobiet, które podejmują się leczenia i powinny być pod stałą opieką lekarza.

W ramach bezpłatnej opieki medycznej w poradni ginekologicznej wykonuje się przede wszystkim badania podstawowe, jak i cytologię standardową.

Profilaktyczne badania w poradni ginekologicznej

Każda kobieta powinna zadbać o swoje zdrowie i minimum raz do roku umówić się na wizytę u ginekologa. Warto przy tym skorzystać z oferty poradni ginekologicznej, gdzie lekarz bez problemu przeprowadzi szczegółowy wywiad i wykona wszystkie niezbędne badania.

 

 

Post Author: Kameleon