dzielnice Wrocławia

Wrocławskie dzielnice – gdzie najlepiej mieszkać?

Od lat 90. XX wieku we Wrocławiu obowiązuje podział administracyjny na osiedla, a nie dzielnice, ale wśród mieszkańców wciąż panuje rozeznanie dzielnicowe.

Wynajmowane lub nowe mieszkania we Wrocławiu na różnych stronach internetowych wciąż widnieją właśnie według tego podziału, dlatego też przygotowaliśmy krótkie opisy poszczególnych dzielnic (Stare Miasto, Śródmieście, Krzyki, Psie Pole i Fabryczna). Mamy nadzieję, że ten artykuł pomoże Ci wybrać idealne miejsce do rozpoczęcia nowego etapu życia.

Stare Miasto

Stare Miasto to serce Wrocławia, miejsce tętniące życiem, zapewniające bliskość restauracji, sklepów i różnych atrakcji, przede wszystkich tych związanych z kulturą (kina, teatry oraz muzea). Urokliwe kamienice na pewno ucieszą oczy miłośników dawnej architektury. Stare Miasto będzie zdecydowanie lepsze dla młodych singli lub par niż dla rodzin z dziećmi czy dla osób, dla których liczy się spokój i zielona okolica. Stare Miasto to głośna dzielnica, pełna mieszkańców, ale też turystów. Odnajdą się w niej fani prawdziwego big city life.

Śródmieście

To najlepiej rozwinięta dzielnica Wrocławia pod względem komunikacyjnym (wiele linii autobusowych i tramwajowych). Stąd wszędzie jest blisko. Miejski hałas może być jednak wadą tej dzielnicy, choć im bliżej obrzeży, tym więcej ciszy i zieleni. Znajdują się w niej różne sklepy i lokale usługowe. To tutaj rozciągają się nadodrzańskie bulwary i trasy rowerowe. Na terenie Śródmieścia mieści się Ostrów Tumski, Ogród Botaniczny, zoo, Park Szczytnicki i Hala Stulecia. Można nawet nazwać tę dzielnicę dzielnicą naukową, bo swoje wydziały mają tam: Politechnika Wrocławka, Uniwersytet Przyrodniczy, Uniwersytet Medyczny i Uniwersytet Wrocławski.

Krzyki

Na południu Wrocławia znajduje się chyba najprężniej rozwijająca się dzielnica, a to dzięki ciągle powstającym inwestycjom na osiedlu Jagodno. Krzyki uważane są przez niektórych za najbezpieczniejszą dzielnicę (biorąc pod uwagę zagrożenia naturalne), ponieważ nie przepływają przez nią rzeki, które mogłyby grozić ewentualnym zalaniem. To dzielnica z pięknymi zielonymi terenami i spokojną okolicą. Mieści się też tu aquapark i Sky Tower. Znajduje się poza centrum, dojazd do niego niestety często upływa w korkach. Natomiast dobrą wiadomością dla fanów górskich wędrówek jest to, że z Krzyków najłatwiej dostać się w pobliskie góry.

gdzie zamieszkać we Wrocławiu

Psie Pole

Psie Pole tworzy północną część Wrocławia. Wielu uważa tę dzielnicę za koniec świata, bo jest dość oddalona do centrum i dostanie się tam komunikacją miejską zajmuje sporo czasu. Osoby, które posiadają samochód, nie muszą się martwić, ponieważ przejazd własnym autem jest zdecydowanie szybszy, a dodatkowo z tej dzielnicy łatwo dostać się na drogę ekspresową (S8), nie stojąc w korkach! To dzielnica z własnym ryneczkiem i świetnymi ścieżkami do spacerowania wzdłuż Odry. Szczególnie warto tu zwrócić uwagę na rozwijający się Zakrzów czy spokojną Różankę.

Fabryczna

To bardzo rozległa dzielnica Wrocławia, tworząca zachód miasta. Bogata w piękne trasy spacerowe i prawdopodobnie posiadająca najmilszych sąsiadów w okolicy. Jeżeli nowe mieszkania we Wrocławiu w rozsądnej cenie to właśnie tutaj. W tej dzielnicy znajduje się wyprzedażowa galeria handlowa i lotnisko (które dla jednych będzie olbrzymią zaletą, a dla innych udręką). Fabryczna będzie świetnym miejscem zamieszkania dla rodzin z dziećmi. Dobrze odnajdą się tu osoby, którym zależy na kawałku spokojnej przestrzeni w dużym mieście. To dzielnica ze świetnie rozwiniętą ofertą edukacyjną dla najmłodszych.

Na jaką dzielnicę się zdecydować?

Trudno jednoznacznie wskazać, która dzielnica jest najlepsza do życia, bo każdy zwraca uwagę na inne aspekty w zależności od wieku i stylu życia. W każdej dzielnicy znajdują się też różne osiedla – cieszące się lepszą lub gorszą renomą. Im dalej od centrum, tym mniejszy smog i więcej spokoju, ale też mniej miejsc na spotkania ze znajomymi czy też gorszy dojazd do domu (szczególnie wieczorami i w weekendy). Nowe mieszkania we Wrocławiu powstają wszędzie, bo do miasta wciąż przybywają nowi mieszkańcy. Dla nikogo nie zabraknie miejsca, pozostaje tylko wybrać swoje idealne miejsce do życia. Powodzenia!

Post Author: Redaktor MK